Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Podivné bouchání (klepání) v radiátoru

Od: karel10 odpovědí: 12 změna:

Mám byt po rekonstrukci, zcela nový plynový kotel 6 let starý a nové plechové radiátory.

Asi před měsícem, když začala topná sezóna, jsem kotel po letním vypnutí zapnul a ve 2 radiátorech v ložnici se uvnitř ozývá podivné bouchání či klepání. Dělají to jen radiátory v jedné místnosti, v ostatních místnostech jsou ticho (i radiátor v koupelně, který je nejblíž kotli, je tichý). Nikdy předtím to nedělaly, poprvé až nyní před měsícem.

Toto bouchání trvá asi 5-10 vteřin a opakuje se v periodě cca každých 10 minut jen večer a v noci, přes den jen sporadicky a spíše vůbec ne, je to velmi nepříjemné zejména v noci, protože se u toho nedá usnout.

Setkali jste se s tímto jevem? Netušíte, co s tím můžu dělat? Děkuji za rady.

Zatím problém řeším tak, že na noc kotel vypínám, ale blíží se zima a toto řešení nebude možné.


 

 

12 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


1x

Rady odvzdušnit jsou na 2 věci Ještě jsem se nesetkal s tím, že by se neodvzdušněný radiátor nějak ozýval, pouze netopí celá plocha, maximálně šplouchá voda.

Domnívám se, že Vaše zvuky způsobuje nikoliv radiátor, ale potrubí, které se při zahřívání prodlužuje popřípadě se zkracuje při chladnutí a v místě, kde prochází zdí nebo jinou překážkou, drhne vydává ty zvuky. Přenáší se to do radiátoru, kde zvuk rezonuje. Překontrolujte všechny průchody potrubí.

Nám dělá podobné zvuky plynový kotel. Jak tu bylo napsáno, jedná se o nějaké pnutí při změně teploty. Jsou to fakt hlučné zvuky, pokaždé když kotel dojede na provozní teplotu. Nikdo nám s tím nic neporadil, na zvuk si dá zvyknout. Když to někdy v noci slyším, tak to beru jakože je všechno v pořádku.

karel10

Ano, bohužel, odvzdušnění nepomáhá. Radiátor samozřejmě pravidelně odvzdušňuji a toto není příčina. Děkuji za ne příliš pozitivní odpověď. Neumím si moc představit, že budu vytrhávat trubky ze zdi, kromě toho mám jednu stěnu pod akustickou předstěnou. Pomůže něčemu, když zavolám plynaře? svépomocí si netroufám toto řešit. Nebo je vhodnější volat instalatéra?

 


0x

Já to zažil v několika domech-bytech. Chtělo to jen odvzdušnit.

 

majsterjoe*

0x

Odvzdušnit!

 


0x
Prekontrolujte, ci v radiatore prudi voda spravnym smerom. Prva sa musi nahrievat trubka smerom k ventilu - vnutorna - pripadne vrchna cast radiatora pri ventile, nie spodna pri vyvodoch. Ak by voda tiekla opacne, moze to sposobovat klepanie ventilu - ako zbijacka.
Ak su rany len raz za cas, mozu byt sposobene tepelnou dilataciou trubiek. Vplyvom tepla sa trubky zacnu roztahovat a pokial boli nespravne ulozena v stene - bez pruznej izolacie, trubka opreta o trubku atd., bude to vydavat rany, pretoze sa nemozu volne pohybovat. Riesenie moze byt jednoduche - uvolnit prestup trubiek cez stenu az po zlozite rozsiahle buranie.

 

anthony

0x

Já to zažil u bytu, kde topenář zapojil radiátor obráceně. Stačilo vekolux nahradit křížovým a bylo po problému.

 


0x

Já pozoruji stejný jev i v našem domku, při ohřívání systému. Po překonání určité teploty je již ticho. Je to dáno prudkou změnou teploty sytému, to znamená když se horká voda dostane do studeného potrubí. V některých systémech to tak je.

 

houbes*

0x
Taky mi to přijde ze to bouchání vzniká špatným vedením tzv. Napojeni trubek do radiátorů

 

michal*

0x

Taky mi to bouchá, ale jen v místnosti kde vedou přívodní trubky do radiátoru skrz zeď, takže to bude pravděpodobně tím, že tam jsou příliš na pevno a teplotní roztažnost se projevuje..

 

ondra19

0x

Měl jsem ten samý problém, ve 2 ze 4 radiátorů v bytě bylo slyšet klepání od regulační hlavice. Dělo se mi to ale pouze na stupni 1-4. Pokud byl ventil úplně zavřený, nebo úplně otevřený, klepání se nedělo. A opravdu to bylo tím, jak tu je psáno výše - obráceně zapojené topení. Tzn. přívod teplé vody byl do topení zapojen do odpadního a odpadní teplo odcházelo z topení přívodem a to dělalo neplechu ve ventilu. Řešení? Buď topím na pětku nebo vůbec =)) Protože buď musíte do toho kopnout a provádět stavební úpravy, abyste to prohodili, nebo údajně je nějaký "obojetný" ventil, který se dá pořídit. Ale to už je moc práce na mě, topím těmito radiátory pár dní v roce, takže buď naplno nebo vůbec.

 


0x

Tohle je podle popsaných příznaků skutečně dáno putím kovu při změně teploty, i když je zvláštní, že se to projevuje až nyní (nedošlo od poslední topné sezóny k nějakým úpravám, třeba k fixaci průchodů ve zdech?).

Výraznější je to právě u "opláštěných" topných těles, protože ty plechy zvuk zesilují. V sále mé bývalé ZDŠ (který sloužil i jako kino) vydávala topná tělesa takový rachot (téměř neustálý ostrý praskavý zvuk), že to silně rušilo a režim topení se musel přizpůsobit (vytopit před akcí a pak buď netopit vůbec, nebo držet teplotu prakticky beze změny).

Zkusil bych s vynaložením přiměřené síly zacvičit jak s tělesy, tak s trubkami, pokud to nepomůže, bude to asi práce pro topenáře (který i lépe odhadne, co se mohlo změnit, že to dříve nedělalo a nyní ano).

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]