Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Bude fungovat nopová fólie?

Od: hoffina odpovědí: 26 změna:

Dobrý den, chtěl bych na základy domu před zasypáním umístit nopovou fólii. Zásyp by měl dosahovat do výšky, odkud je nataženo lepidlo (zhruba v 1/2 polystyrenu), viz obrázek. Nevím, zde nebude problém odskok mezi bedněním a polystyrenem - zda bude mít "nopovka" stále odvětrávací funkci.


 

 

26 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


4x
Nopovka jen odděluje. Nic nevětrá a pod..
Jen bych mimo otázku doporučil ty základy dozateplit když jsou tak dobře přístupné. Jiní naopak bydlení obkopávají aby uložili desku xps co nejhlouběji.

Proč co nejhlouběji?prosím vysvětlení!

Souhlasím. Taky po 10 letech odkopano a dozatepleno.

Tím jste mi ale neodpověděli proč co nejhlouběji . Jen tak pro formu-nevím proč zateplovat základ a zybtečně se na to lopotit a investovat do věci co není nezbytně nutná!

Dle noirmy byse mělo zateplit aspoň (pkd pamatuji dobře ) 60 pod úroveň podlahy ,co je víc (pokud není sklep je zbytečnost)

Já doporučuji od úrovně vnitřní podlahy, -60cm zateplit venkovní základy. Proto, aby se zabránilo promrzání základů.

Ano takto ale víc je pak zbytečnost.Jste p.Milane první co pochopil

diesle, děkuji za pochvalu.

nemamcas

Záleží jak vysoko bude zemina okolo těch základů. Pokud plánujete, že to v lepidle má být sokl a pak zemina, tak je to špatné. Jako norma je dělaná na sníh ale ne na velké holomrazy. A holomráz krásně projde těch 50 cm přes zeminu a bude Vám ochlazovat základy a tím pádem Vám půjde do baráku.
Toho polystyrénu na obrázku není moc v těch základech.

 

dylin

3x
Nopovka má jedinou funkci... Chránit izolaci perimetru od tlaku zeminy. Nevím, který chuj přišel s tím, že nopovka odvětrává barák

 


3x

Nopovka jen odděluje mechanicky dvě vrstvy, základy, které klidně můžou být vlhké, od zeminy. Je jedno, zdali je pod nopovkou izolant či jen ZB, určitě neumožnuje odvětrání. Páč to by porušili fyzikální zákony. jak dostanete vzduch dolů, aby pak proudil nahoru?

 

nemamcas

2x

pokud plánujete to zasypat zeminou, tak Vám budou promrzávat základy. Ta půlka polystyrénu rozhodně nic nezachrání. Na většině našeho území jsou již cca 10 let problém: extrémní větry a holomrazy. S čímž se nepočítalo. Ještě před 20 či 15 lety Vám v pohodě před barákem napadalo půl metra sněhu a vy jste řešil, kam s ním(viz 2004 a propady střech - neberu teď v potaz dimenzování ale kopy sněhu). Pokud chcete dodržet těch 60 cm, tak se řiďte spíše výškou terénu. Aby alespoň těch 50 cm bylo v zemi. Vemte si že mráz je schopen zvednout i základy v 80 cm (to už jsou extrémní holomrazy). A teď se podívejte na svůj obklad, těch pár cm Vám to moc neochrání a bude Vám to promrzat. Promrzne zemina a pak to půjde do základu a přes základy do podlahy a máte to doma.
Proč se dodatečně zatepluje, protože při holomrazu to majitelům promrzá. Přírodu jen tak neošálíte.

hoffina

Je možné XPS polystyren přilepit k bednění PUR pěnou?

nemamcas

Ano, je to možné.

Určitě pěnou, třeba Tytan 753, Univerzal, 60 sekund a podobné

hoffina

A je třeba ještě dávat nopovnku na polysteren, myslím kvůli mechanickému poškození?

nemamcas

to spíše záleží, jaký materiál tam budete dávat a jakou sílou jej tam budete sypat. XPS je tvrzený a vydrží. Dokonce Vám ani nebude nasávat vodu. Takže i v tomto ohledu bych se nebál.

Já bych nedával, podle mě, to již je investice navíc. Ale uvidíte, co řeknou jiní.

Není to vůbec nutné, ale jako prodejce Vám dopuručím, abyste jí koupil u mne a dala jí ve dvou vrstvách.

hoffina

dobrá, děkuji.

p.Nemamcas,jen tak mimo jaký je rozdíl mezi "nenasákavostí" XPS (perimetr či extrudovaný polystyren) a nasákavostí EPS70F ,EPS100Z ...

nemamcas
EPS 100 Z Dlouhodobá nasákavost při částečném ponoření: WL(P)0,5 ≤ 0,5 kg/m2Dlouhodobá nasákavost při plném ponoření: WL(T)5 ≤ 5 % objemově EPS 70FDlouhodobá nasákavost při částečném ponoření Wlp [kg·m-2]Úroveň dlouhodobé nasákavosti při částečném ponoření WL(P) = 0,5 [kg·m-2] Dlouhodobá nasákavost při úplném ponoření Wlt [%] = 5 % SYNTHOS XPS PRIME 30 Deklarovaná dlouhodobá nasákavost WL(T) % ≤ 0,7Průměrná dosažená dlouhodobá nasákavost - % ≤ 0,35 Teď by mě zajímalo, proč se na to ptáte?

diesle, čekal jsme na odpověď na Váš dotaz, jen sdělím, že EPS je více nasáklivější, nežli XPS, který má uzavřenou strukturu buňky. ALE. určitě nikdo nebude dávat EPS do vody, a vlhko mu nevadí. Polyš nenasaje vodu, proto plave, ale mráz natlačí do struktury vodu, kterou již nikdy neodpaříte. Stačí dlouhodobý pokus, přes zimu necht polyš zamrznout pod vodou v sudu. Předtím zvážit, zapsat, po zimě vyndat, zvážit, dávat ho vyschnout, třeba na topení. Po půl roce rozlomit a uvnitř je stále voda.

Kdo nevěří, at si to zkusí. Zima se blíží.

Proč? Protože spousta lidí toto tvrdí, ale vůbec o tm nemají tuchy. Takže tímto se Vám omlouvám ,že jsem Vás podezříval z neznalosti !

 

nemamcas

Pro Milana:

Hezky napsáno! Mohu jen tesat do kamene.

Pro Diesel:

v pohodě.

nemamcas, děkuji za pochvalu, copak napsání, ale ten dlouhodový výzkum, a pokusy čím dostat zevnitř polyše tu vodu. Asi po dvou letech jsem to vzdal, páč vím, že to nejde z toho dostat.

nemamcas

jj, je to paráda, když to nasaje vodu. Hlavně, když už to je na fasádě. Smutné je, že to odskáže ten polystyren ale ne ty firmy až za pár let bude hysterie okolo polystyrenu.

na fasádě se to nestane.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]