Nejste přihlášen/a.
prosím o radu,maminka se ze zdravotních důvodů stěhuje z RD do menšího bytu.Kam se mám obrátit kvůli odhlášení energií,vodného aj.,aby se vše neplatilo /přes SIPO/ na baráku?A jak postupovat? Děkuji za odpověd
Dobrý den, neuvádíte, jestli bude mít RD nového majitele a zda bude Vaše matka v novém bytě jako nájemce nebo jeho majitelka. Takže, s každým dodavatelem energií pro RD, se kterým má nyní smlouvu, musí tuto ukončit nebo ještě lépe převést na nového majitele RD (pokud to bude chtít a bude spolupracovat). V novém bytě se zařídí dle přání pronajímatele (viz náj. smlouva a tam uvedeno, jak se budou energie hradit a na koho jsou napsány) nebo se jako majitelka bytu zase u každého dodavatele energií přhlásí k novému odběru / uzavře nové smlouvy o dodávce energií (pokud nebyl převod energií od minulého majitele bytu). Zdravím!
ivzez - ovšem, tou dohodou je přeci dobrovolně podepsaná náj. smlouva. Jenže, zatím zde nikdo neví, jestli jde o nájem bytu nebo vlastnictví.
mayawell - pokud Vaše maminka RD opustí, odhlásí veškeré energie a nenajde se nikdo, kdo by si je na sebe převedl, tak technici dodavatelů přijdou odmontovat elektroměr, plynoměr a možná i vodoměr. Takže, RD zůstane bez elektřiny, plynu, vody a zřejmě i bez možnosti vytápění. To bude znamenat pro někoho v budoucnu buď znovuzavedení energií (nový odběr, revizní zprávy, nové smlouvy = peníze) nebo postupnou devastaci RD. Lze tomu zabránit např. tím, že si někdo (Vaše maminka) pouze dohodne u každého dodavatele energie udržovací zálohu (např. 150,- Kč měsíčně z důvodu, že nebude odběr) a nic jiného se nezmění. Ovšem, jestli Vás další osud domu nezajímá, tak potom udělejte to odhlášení. Pokud jde o to nájemní bydlení, tak jsou dvě možnosti - buď si Vaše maminka převede energie na sebe (nové dodavatelské smlouvy) nebo zůstanou na jméno pronajímatele bytu (majitele), bude platit za energie zálohově dle nájemní smlouvy a jednou za rok bude promajimatel (majitel) předkládat vyúčtování - a o tom je ta dohoda mezi pronajímatelem a nájemcem, resp. nájemní smlouva. O tom, která varianta je ta lepší se vedou nekonečné spory a dohady.
Je potřeba jednat přímo s těmi, komu maminka za vodu, energie apod. platí> jenom oni mohou přestat zadávat platby do SIPO. Teprve poté bude možné na poště SIPO zrušit, nebo převést na novou adresu, kde by bylo nutné se dohodnout s novými (ev. původními> kdyby maminka nechtěla změnu) dodavateli.
K odpovědi uživatele @Ben: V novém místě by neměl způsob odběru a úhrad energií záviset na jednostranném rozhodnutí nebo přání majitele (pronajímatele). O převodu odběru energií na nájemce by se měly obě strany dohodnout.
Pro nájemce je výhodnější mít energie "na sebe", protože tak mu majitel nemůže blokovat případné přeplatky, což se bohužel děje až moc často. Občas se zde objevují dotazy na majitele, kteří, přestože jim to ukládá zákon, nevyúčtovávají nájemcům zálohy a náklady (platby) spojené s bydlením.
Jedna z otázek ohledně nevyúčtování plateb: poradte.cz/...
@Ben: ano, dobrovolně podepsaná nájemní smlouva by mohla být dohodou v případě, že nájemce věděl, že majitel nájemní smlouvu "nedává". Bohužel tomu tak není vždy, nájemci kolikrát přistupují nejen na nesmyslné, ale i na nezákonné požadavky majitelů. Naštěstí takových není většina.
ivzez - myslím, že to už je jiné téma a mimo původní dotaz. Předjímáte nějakou "kulišárnu", která nemusí vůbec nastat.
@Ben> já se s Vámi nechci dohadovat a kulišárnu nepředpokládám. Jen si myslím, že by každý měl vědět, že nájemní smlouvu sjednávají obě strany.
Píšete, že v domku nebude nikdo bydlet. Tedy pokud je maminka stále majitelem, a domek zůstává stále v rodině, ale nikdo v něm nebude bydlet, je dobré snížit platby za energie na nejnižší možnou míru, stále se totiž bude platit záloha na měřící zařízení. Někdo tam bude docházet, provádět kontrolu, opravy, občas vodu pustí, rozsvítí, a v zimě je potřeba budovu temperovat, aby nezmrzla voda v topení /pokud tam je zaveden plyn a ústřední topení/.
Pokud chcete domek zcela odstřihnout od energií a tím pádem nic neplatit, tak musíte jednat s dodavateli a ti odeberou měřící zařízení, zavřou vodu v ulici a podobně. Znovuobnovení nebývá ale levné.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.