Nejste přihlášen/a.
Když před lety dělal pokusy s bleskosvodem Prokop Diviš,nebo Benjamin Franklin v Americe,o blescích se toho moc nevědělo.V poslední době jsou vědci mnohem dále a na práci těchto vědců se dívají přezíravě.
Jen málo z desetitisíců blesků při větší bouřce skončí na bleskosvodech.Dokonce se výboje ani nemusí dít mezi mrakem a nejvyšším teréním místem.Dokonce je řada případů,kdy blesk uhodí doprostřed louky,i když okolo roste několik topolů.
Takže je skutečně iluzorní,zda je skutečně bleskosvod dostatečnou ochranou proti úderu blesku.
JABRAKA
Můj názor je, že blesk si dělá co chce, absolutně bez ohledu na jakákoli pravidla, přírodní či fyzikální zákony. Viděl jsem pobíhat blesky po trávníku, v bezprostřední blízkosti hromosvodů na panelácích, antén, sloupů osvětlení a prolézaček na dětském hřišti. Ničeho kovového si absolutně nevšímaly, i když to měly v dosahu doslova pár centimetrů. Takže rozhodnutí je jen na tobě, na nastavení tvého myšlení, na tom, jestli chceš něco udělat pro klid svědomí.
Vyhláška č. 268/2009 Sb.Vyhláška o technických požadavcích na stavby:
§ 36
Ochrana před bleskem
(1) Ochrana před bleskem se musí zřizovat na stavbách a zařízeních tam, kde by blesk mohl způsobit
a) ohrožení života nebo zdraví osob, zejména ve stavbě pro bydlení, stavbě s vnitřním shromažďovacím prostorem, stavbě pro obchod, zdravotnictví a školství, stavbě ubytovacích zařízení nebo stavbě pro větší počet zvířat,
b) poruchu s rozsáhlými důsledky na veřejných službách, zejména v elektrárně, plynárně, vodárně, budově pro spojová zařízení a nádraží,
c) výbuch zejména ve výrobně a skladu výbušných a hořlavých hmot, kapalin a plynů,
d) škody na kulturním dědictví, popřípadě jiných hodnotách, zejména v obrazárně, knihovně, archivu, muzeu, budově, která je kulturní památkou,
e) přenesení požáru stavby na sousední stavby, které podle písmen a) až d) musí být před bleskem chráněny,
f) ohrožení stavby, u které je zvýšené nebezpečí zásahu bleskem v důsledku jejího umístění na návrší nebo vyčnívá-li nad okolí, zejména u továrního komína, věže, rozhledny a vysílací věže.
(2) Pro stavby uvedené v odstavci 1 musí být proveden výpočet řízení rizika podle normových hodnot k výběru nejvhodnějších ochranných opatření stavby.
(3) Pro uzemnění systému ochrany před bleskem se u staveb zřizuje přednostně základový zemnič.
Jinými slovy, jestli ho máte v projektu tak byste ho mít měl právě v rozsahu podle toho projektu.
Dům bez hromosvodu... no zvažte si to sami. Ze své zkušenosti bych to důrazně nedoporučoval, ale snad je to jen profesionální deformace. Stačí vidět pár shořelých domů a provozoven a změníte názor, ale to je každého věc.
Temer vetsina z toho, co tu ostatni pisi, ze nema cenu zrizovat hromosvod pokud jste v zastavbe, ze hromosvod pritahuje blesky atd jsou povidacky z neznalosti veci. Pokud si prectete par odbornych clanku jak a proc se hromosvody stavi, zjistite daleko vic nez tady.
Chcete zvysit ochranu domu v hodnote nekolika milionu za 20tis? Pak tam spravne naprojektovany hromosvod dejte. Ten vam pomuze zvysit ochranu domu. Postavil jsem dum v zastavbe a po zabydleni jsem mel domluvenou i stavbu hromosvodu. Termin stavby hromosvodu se oproti planu o tyden posunul. A 3 dny pred skutecnou realizaci mi do domu uderila pouze bocni vetev blesku. Ponicena strecha, propaleny radiator od topeni (blesk se pres nej uzemnil) a odeslo nekolik spotrebicu. Mel jsem sesti a verte, ze skoda byla daleko vetsi nez za hromosvod v cene 15tis pro 150m2 zastavene plochy domu.
Ochranit elektriku/elektroniku uvnitr domu oproti uderu blesku do vedeni atd vyjde na poradny ranec. Ale zvysit ochranu domu stavby jako takove je opravdu zalezitost 20tis.
A kdo jsi ty, že všechno znáš a víš. Jsi pouze kolemdouci... Zákony, vyhlášky a odborné normy ho nevyžadují, pokud není zvýšené riziko. Přeneseně. To že někdo umře na bodnuté včelou ještě neznamená, že já se budu včel bát a budu žít v moskytiéře.
teda člověče, kdyby si věnoval studiu principu hromosvodu tolik času, jako srandičkám na přezdívky ostatních rádců, už by si v tom měl dávno jasno. Nestačím se divit co různých názorů se tady sešlo. Až by z toho jeden nabyl dojmu, že takový hromosvod je vlastně věc škodlivá a nebezpečná.
Nebudu tady nikomu nic vyvracet, ale chtěl bych tímto ostatní rádce poprosit, aby svá tvrzení něčím podložili. Není třeba vést papírovou válku, ale když už něco tvrdím, tak bych měl být schopný aspoň jednoduše říct proč. Nikdo nejsme chodící encyklopedie a třeba se tady od ostatních rádců i něco přiučíme, když to víc rozvedou.
"je skutečně iluzorní,zda je skutečně bleskosvod dostatečnou ochranou proti úderu blesku" protože...
"Ve většině případů je hromosvod příčinou problémů." protože...
"Hromosvod je zařízení, které má přitáhnout výboj a zamezit zahoření. To je ale v dnešní době, kdy je dům plný elektronických věcí, negativní jev." protože...
Ti, co tu sbiraji nejvice "bodu" zastavaji nazor, ze neni cokoliv potreba vysvetlovat a zduvodnovat. Protoze je to laicka poradna oprena o "zkusenosti" a "dobry umysl" radcu. Takze jde v podstate o to, kdo je vice asertivnejsi a jehoz odpoved je vice podporena ostatnimi. O to, zda je to spravna nebo spatna odpoved ani tak nejde. To je princip.
Můj názor,snad každý pochopí dobrou vůli,je založen na studiu dokumentů vědeckých Web stránek.Také jsou různé názory.Ale je dobré i sledovat případy,kdy blesky skutečně udeřily.A jaký mají názor kapacity.A člověk má pak dojem,že je bleskosvod(ne hromosvod)zbytečné zařízení.Znám ale i případ,kdy blesk uhodil,zapálil barák a pojištovna zaplatila jen z důvodu,že byl nainstalován bleskosvod,i když požáru nezabránil.
JABRAKA
V tomto případě není hromosvod povinný. Záleží na projektantovi, jestli ho tam nakreslí. Jestli ano, musí tam být. Pokud ne, tak si to musí zdůvodnit.
Ve většině případů je hromosvod příčinou problémů.
Hromosvod je zařízení, které má přitáhnout výboj a zamezit zahoření. To je ale v dnešní době, kdy je dům plný elektronických věcí, negativní jev.
Případ, kdy zahoří nemovitost od úderu, je pramálo. Riziko kreje pojištění.
Ono hodně záleží kde ten barák stojí,jestli někde osamoceně na rovině nebo na kopci,už z vlastní vůle bych si jej zařídil. Výboj si hledá nejkratší cestu na zem a když si vybere tvůj barák,moc ti z něj zbýt nemusí. Když je dům někde v údolí nebo ještě krytý vyššími stavbami je to dle mě zbytečné,riziko že do takového domu uhodí blesk je velmi malé. Takový domek přežil naprosto v pohodě 140 let...a co musel zažít bouřek
tak také zàleží jestli bude hromosvod nutný při kolaudaci domu. vlastní zkušenost je že zàleží na daném urade a kraji pri kolaudaci se doklàda revize. takze se zeptat na urade jestli musi hromosvod byt aby bylo zkolaudovano. jinak cena mi přijde celkem dost ja dával pred par mesici 10 000 komplet material plus prace.
Já bych ho dal. Když už bych stavěl nový dům, "zanedbatelných" 20-30 tis. bych do hromosvodu určitě vrazil. Že by úkolem hromosvodu bylo přitahovat blesky, to čtu poprvé. Hromosvod má ochránit budovu, když už do toho místa udeří blesk. Že je vevnitř elektronika? No, tu chránit nemá, na to jsou přepětové ochrany (dost drahé, když mají být dobré). Ale s hromosvodem by vám blesk neměl zapálit barák či ho jinak poškodit (onehdá jeden ve vlaku vyprávěl, jak jim blesk rozstřelil komín), neměly by létat blesky v obýváku z komínové vložky do elektrických zásuvek apod. A koneckonců, je to sice už dost desítek let, ale mým předkům blesk dům zapálil, stačili jen sami utéct.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.