Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Bezpecnost cerpadla ve studni, bazenu

Od: studnocistic odpovědí: 7 změna:

Pred par dny jsem s kamarady cistil studnu, vodu bylo potreba cerpat cerpadlem neustale, nebot porad pritekala. Stat ve vode, ve ktere bezi elektricky pristroj, to mi se mi zrovna nelibilo a nemel jsem z toho dobry pocit. Ostatni tvrdily, ze cerpadlo je na to delane a dobre zabezpecene (nejake uzemeni? Snura je klasicky na 230 V se zemnicim kolikem), urcene pro pouziti ve vode, kde jsou lidi. Pry casto bezi cerpadlo v bazenu, kde se nekdo koupe.

Jedna se o nove koupeny typ cerpadla, snad dobre zabespeceny. Ale pocit z toho rozhodne dobry nemam, muze se neco podelat vc. privodni snury. O nevhodnosti pouzivani elektrickych spotrebicu ve vane nemusi byt rec.

Jaky mate nazor na bezpecnost cerpadla ve vode, kde nekdo je? Pravdo je, ze trepa pri zatopenych sklepich se cerpadla pouzivaji casto, i kdyz voda saha kdovi-kam, to muzou byt hasicska dieslova cerpadla.

 

 

7 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

olin*

0x
Elektrický přístroj musí být od výrobce atestován/přezkoušen a úředně schválen, jinak se nesmí legálně prodávat. Pokud by to byl typ čerpadla z první republiky a nevypadal by spolehlivě nebo byl poškozený, tak ho každý normální člověk nepoužije. Před použitím čerpadlo vizuálně zkontroluj a použi nebo pro jistotu pozvi známého elektrikáře se zkoušečkou/měřákem, at to proměří.

 


0x
Na školení nám lektor jako perličku vykládal případ , kdy si parta u gumového bazénu svítila lampou která spadla do vody. Žárovka praskla ale nikomu se nic nestalo. Až do chvíle kdy se jeden z koupajících se opilců nerozhodl dojit vypnout prodlužovačku. Jak mokrý překročil rantl bazénu tak se přes jeho nohy propojil obvod a byl z toho hromadný úraz elektrickým proudem.
No , nevím jestli si událost lektor nevymyslel , každopádně dneska není problém si k zásuvce pro bazén koupit proudový chránič. Pravda ale je, že i když bazénový filtr přes to normálně běží , když jsem na stejnou prodlužku připojil běžné čerpadlo z OBI tak mi chránič schazovalo.

 

malyparanoik*

0x

Jednoduše, záleží co to bylo za čerpadlo a jak bylo připojené. Podívejte se do návodu konkrétního čerpadla... Když vezmu první co mi na googlu padlo pod ruku, tak třeba kalové HC8M má v návodu vyloženě napsáno:

"Čerpadlo nesmí být použito v nádržích a bazénech ve kterých se současně zdržují (nebo jsou v kontaktu s vodou) lidé nebo zvířata, ani v jejich ochranných pásmech.

Nikdy se nedotýkejte elektrických částí čerpadla, jsou-li mokré, nebo jsou-li vaše ruce mokré."

Já osobně bych do takové studny vlezl jen, až by tam bylo vody na holínky, čerpadlo by bylo moje které znám a přívod by byl přes chránič max. 30mA a nikde v okolí studny by nebyl žádný blbec. Lézt do vody k cizímu čerpadlu o kterém vím prd, ani nevím kam je připojené, na to se mám moc rád.

Já minulý týden také čistil studnu - hloubka 7,5 metru. Odčerpal jsem vodu a poté čerpadlo vytáhl a vlezl do studny. Sice jsem měl holínky, ale jedno místo byl najendou hlubší a tak jsem nabral vodu do holínek, ale ta se ohřála a nebyl problém. Aˇt je čerpadlo sebenovější, mám proudový chránič 30mA, tak život má člověk je jeden. Ještě jedna věc- před vlezením do studně spustit hořící svíčku. Pokud zhasne tak do studně zásadně nelézt. Já ve studni pracoval něco přes hodinu a ke konci se mi již hůř dýchalo - nevím zdali na vině byl nedostatek kyslíku, psychika nebo únava, ale určitě to chce ještě druhého člověka pro jištění. Mám ten dojem, že jsem někde četl, že pomůže vzít vysavač / uložený tak aby nemohl do studně spadnout/ a sací trubku spustit dolů a vzduch odsávat. Podtlakem se tam dostane čerstvý. Samozřejmě záleží na hloubce studně - něco jiného je 2 m hluboká studně, něco jiného těch 7,5 metru. To je díra jak do Austrálie.

 


0x

Každopádně bych použil oddělovací trafo.

 

studnocistic

0x
Chranic tam nebyl, jak jinak, zapojeni do klasicke zasuvky se zemnicim kolikem, nic vic. Kabel jsem zkouknul, jestli tam neni kaz, coz by na novem stroji byt nemel a nebyl.
Pry je cerpadlo na praci ve vode s lidmi delane, a firma by musela platit velky odskodny, kdyz se neco podela. Ale cloveku ve studni to bude prd platny.
Studna byla hluboka cca 6 m a pri bezicim cerpadle dole 15-20 cm vody. Jenze ve studni zelezny zebrik, stojici ve vode, skruze betonove.
Svicka je dobry napad - vzduch se dole moc nemeni, tezsi CO2 se dole hromadi, az se cloveku postupne chce spat (navzdy) - to hrozi i v jeskynich. Take me meli ostatni za paranoika pri navrhu svicky, porad ale nahore nekdo byl.

 

miso*

0x
Poznam pripady, kedy sa ludia v studni otravili s CO2, kedy ich zasypalo, kedy spadli a uz nevyliezli. Ale o uraze od kalovky som este nepocul.
V navodoch od lacnych bazenovych cerpadiel vacsinou byva klauzula o zakaze pouzivania, pokial su v vo vode ludia. Pri kalovych netusim.
Opatrnosti ale nikdy nie je dost. K radosti staci uklznutie a seknutie lopatou do kabla.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]