Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
prosím o radu. Vlastním byt v nejvyšším (7. patře) panelového domu. Pravidelně do roka se dělají odstávky vody, po nich vždy neteče teplá voda a ostatní nájemníci po mně vyžadují, abych vodu (vzduchovou bublinu) odpouštěla já. Zajímalo by mě, zda skutečně musím vodu odpouštět já, jestli není jiná možnost. Při příští odstávce vody budu dlouhodobě mimo byt, proto by mě zajímalo, zda musím zajistit někoho, kdo do bytu půjde vodu odpustit místo mě. Mockrát děkuji.
Diesel - "...od lidí co se za každou cenu snaží šetřit-jsou líní odpustit vodu aby tekla studená..."
Já ty lidi chápu, proč by měli zbatečně a draze platit za litry vychladlé vody, kterou musí při každém otočení kohoutkem odpustit jen proto, že někdo nad nimi odmítá odvzdušnit potrubí? Zavzdušněné potrubí se musí odvzdušňovat v nejvyšším patře. To bohužel jinak nejde.
Takže asi takhle:
Na 1. obrázku je normální situace, kdy teplá voda trvale přitéká do stoupačky, stoupá vzhůru a po dosažení nejvyššího bodu se vracečkou vrací do rozvodu. Výsledek je, že ke kohoutům, byt zavřeným, stále přitéká teplá voda. Po otevření kohoutu je nutné odpustit jen malou část vychladlé vody mezi stoupačkou a kohoutem.
Na 2. obrázku je zavzdušněná stoupačka v horním patře. Vzduchová bublina brání cirkulaci vody, voda ve stoupačce při zavřených kohoutech stojí a pomalu chladne. Po otevření jakéhokoliv kohoutu se musí vypustit veškerá vychladlá voda z celé stoupačky, což je mnohonásobně větší množství. Po uzavření kohoutu se opět průtok zastaví a voda ve stoupačce opět chladne.
Teoreticky by mělo čerpadlo TUV vzduchovou bublinu protlačit zpátečkou až do výměníku, ale to nemusí vždycky fungovat. Odvzdušnění je tedy potřeba provést otevřením kohotu v nejvyšším patře.
Hmmm dobrý nápad ale NEPROVEDITELNÝ .na teplé vodě bývá vratka! takže voda pořád cirkuluje a po odtočení max 5 litrů pak teče normálně horká Dělám dost dlouho ve stavebnictví , v paneláku bydlím bez pár let 40 roků ale s odvzdušněním TUV jsem se ještě nesetkal.Asi si to Magdoine pleteš s topením!To se musí odvzdušnit.
Jinak jak by na to přišel ten nahoře pokud by on jediný musel platit za studenou vodu co odpustí a ostatní budou na něj čekat? osobně bych se na ně z vysoka vy...bodl.
Diesle, proveditelné to je, přesně dle obrázku. Nevěřil jsem do té doby, nežli jsem se přesvědčil, že to opravdu jde. V mém případě to bylo tím, že v posledním patře dlouho nikdo nebydlel. Stále jsem volal do opatovické elektrárny, že mi neteče v části domu voda, přesněji, že že musí lidé hodně odtáčet vodu. Přijel technik, prohlédl systém, podivil se. Pak jsem rozbili stěnu do šachty, aby se podíval na vedení. Bylo to skoro jako na obrázku od Magdona, jen ten poslední kohout nebyl úplně nahoře. Byl tam zazděn odvzdušnovák, povolil, vyfoukal vzduch, vytekla voda a od té doby to je OK. Při rekonstrukci jsme vyvedli větev na půdu, kde je možno ozvzdušnit.
Jednoznačně je nutné odvzdušnit v nejvyšším místě okruhu. Může se stát, že někde bude cirkulační čerpadlo s vyšším výkonem a bublinu- obrácený sifon - přetlačí, ale vetšinou jsou cirkulační čerpadla poměrně slabá a tudíž tento sifon nepřetlačí. Ale i když bublinu přetlačí, tak ta bude cirkulovat v okruhu- pokud se nevypustí cestou a pokud se naopak dostane do cirkulačního čerpadla, tak toto nebude fungovat a zase jsme u toho - vyhnat vzduch v nejvyšším místě okruhu. Pro někoho bohužel, já říkám - díky bohu- fyzikální zákony a počasí funguje bez ohledu na politickou příslušnost.
Pro: krtek66
dnes 08:09
Ano, je jedno, kdo pustí teplou vodu jako první, ale bude téct dlouho studená; nefunguje totiž cirkulace, jelikož v nejvyšším patře to není odvzdušněné a vzduch z potrubí z nejvyššího bodu soustavy se většinou sám "nevyžene" (a nepomůže ani "odvzdušnění" v předposledním patře, vlastní zkušenost, alespoň u nás)
Tak se přidám s troškou do mlýna na stranu magdona a nonka. Rozvody TUV jsou naprosto jednoduchá a jasná záležitost do té doby, dokud vše funguje. Proto je to všem jasný jak facka. Jakmile to fungovat přestane, nastává průs...švih a rojí se nejen nájemníci, ale i správce objektu a pozvaní odborníci.
Mám tu smůlu, že bydlím v objektu, který je jedním z bloků sídliště vystavěného ve strmém kopci. Součástí sídliště je kotelna zajištující dodávku tepla a TUV. Vyregulovat celou soustavu tak, aby teplá voda byla dostupná v každém okamžiku ve všech bodech systému je snad (v daných podmínkách) nemožné. Aspoň to zatím nikdy nikdo spolehlivě a dlouhodobě nedokázal (jo, posledních pár let to jakž takž funguje, ale zvýšili tlak v systému a vyhnali čerta Belzebubem, praskají trubky).Takže taková maličkost, jako je vzduchový pytel v nejvyšším místě stoupačky TUV na nejvzdálenější větvi je něco, co mě naprosto nepřekvapuje. Bez odvzdušnění je cirkulace nefunkční, takže ten, kdo mluví o potřebě odtočit pět litrů, naprosto neví, která bije. Nemám mu to za zlé, zkrátka se s tím nikdy nesetkal. Je to případ od případu. Někde je třeba odvzdušnit a bez toho to nejede a někde zkrátka ne.
Tak, než jsem svůj elaborát dokončil, přišel se stejným názorem i pan Milan
Pokud se odstavuje a vypouští teplá voda, musí se potrubí při opětovném napouštění odvzdušnit . Vzduch se musí někudy dostat ven aby voda mohla cirkulovat ( od toho cirkulační potrubí). Při určitém provedení rozvodů se to dá správným postupem plnění rozvodů teplé vody - postupným otevíráním ventilů tak aby voda sama měla možnost vytlačit vzduch. kdysi se u TUV montovaly tzv. PO ventily (přivzdušňovací.odvzdušňovací) ventily - nebo aspoň podle projektů montovat měly. U rekonstruovaných rozvodů se toto v 99% případů vůbec neřeší a odvzdušňuje se přes nejvyšší byt na stupačce.Pokud majitelé v době napouštění systému nejsou doma vzniká dost velký problém -vzduchová bublina v nejvyšším patře nedovolí cirkulaci vody.
Tak to slysim poprve. Bydlím taky v 7 patre 30 let a nikdy to po mně nikdo nechtěl a ani to nikdo nedělá.
Přidám se k Doktorovi-bydlel jsem asi 20 let v sedmém,nyní ve stejném vchodu ale jen v pátém,ale toto vyšlo od lidí co se za každou cenu snaží šetřit-jsou líní odpustit vodu aby tekla studená ,nic jiného v tom není-vy to odpustíte a oni jen ušetří!Navíc teplá ani studená voda se NEMUSÍ odvzdušňovat a teplá má-měla by mít,vracečku!
Asi takhle .. Topení se musí v posledním patře odvzdušňovat, protože bez toho by horní cca třetina bytů v místnostech na stejné soupačce netopila, protože pouze nejvyšší byt má namontovány odvzdušňovací ventily. Odvzdušňovat v nižších patrech povolením trubek je kaskadérské riziko.
Teplá voda ovšem poteče každému, kdo si ji pustí. Chvíli na něj bude kohoutek syčet a prskat rezavé bláto, potom bude čekat až odteče vychladlý obsah stoupačky (pokud je doma i soused dole, pak jen 3 metry trubky), ale teplé vody se dočká. Je samosebou lepší, pokud i ten v nejvyšším bytě odfoukne zbytek bubliny, ale jezdit kvůli tomu z dovolené je nesmysl. U topení je problém mnohem nepříjemnější a jde-li o více stoupaček, pak i vážný.
A (skoro) odvzdušnit cirkulaci by při troše snahy mohlo jít i z předposledního patra napuštěním zpátečkou. A zbylou bublinu by oběhové čerpadlo mohlo přeprat.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.