Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Stěrka, perlinka, omítka-jaké tlouštky vrstev

Od: balast odpovědí: 10 změna:

Chci přilepit 2 polystyrénové desky na ocel pomocí PU pěny a na to dát cementový stěrkový tmel+armovací tkaninu vč. rohových armovacích profilů a zakončit vše natažením omítky a nátěrem. Jde o exteriér.
S jakými tlouštkami jednotlivých vrstev bych měl počítat?
Kolik se těch vrstev natahuje?
Existuje jemná omítka štukového typu na tkaninou armovaný podklad tj. se zrnitostí do 0,7 mm? Strukturovanou omítku bych nechtěl použít.

 

 

10 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


3x

Pod a nad perlinkou má být minimálně 2 mm lepidla, vrstva lepidla by měla být o 5mm výše. Někdo natahuje lepidlo po zaschnutí první vrstvy, aby byl rovnější a hladší povrch před omítkou. Tzv. přestěrkování. Řidčím lepidlem.

Vrchní omítka je dle hrubosti zrna. Nebo myslíte omítku jako cementový štuk a nátěr? Ne každý štuk je vhodný na venkovní zateplení.

balast

Ano, myslel jsem cementovou omítku (s minimem vápna až žádným vápnem) a extra nátěr - viz můj další text z 13.04.18 10:11

Přiznám se, neznám název venkovního cementového štuku, který je určen na polyš.

Ale vím, že se to občas dělá tak, že cementové lepidlo na polyš zahladíte jako štuk. Pak jen barva.

balast

Když bych tedy natáhnul cementové lepidlo (jako finální omítku), pak nechal trochu zavadnout, půjde cementové lepidlo namočeným filcovým hladítkem vyhladit?

Ano, půjde to.

 

rqtw

0x

Natahuje se 2x stěrka, tzn. natáhnout, usadit perlinku, přestěrkovat. Když se chce, jde to do 2mm. Na to po nějaký době štuk, třeba keraštuk venkovní. Dělaj se dvě vrstvy, první se netočí, jen se ojede polystyrenovym hladítkem, někdo používá filc, druhá se roztáčí molitanem, celkem štuk může mít ty 3mm. Při menších nárocích na povrch, nebo na rovných plocháh je možné štukovat v jedné vrstvě. Pak je ale možné, že vylezou místa, kde se perlinka překrývá. Štuk se hned nebarví, chce to minimálně 14 dní nechat.

 

balast

Chápu to správně, že:
1. hladítkem natáhnu 3-4 mm
2. přiložím perlinku a pomáhám si hladítkem, kterým zatlačuji perlinku do stěrky
3. hned si na hladítko naberu stěrku a natáhnu ji na perlinku tak, aby byla vrstva stěrky na perlince 1mm a více.
Tímto bych v 1. fázi skončil.
Takže tlouštka jedné armovací vrstvy bude do 5 mm, počítám správně? Nebo se to dělá tenčí?
Další přestěrkování bych už nerealizoval.

Ty polystyrénové desky budou navazovat na beton, tzn. armováním se překryje přechod z podkladu polystyrénového na podklad betonový.

A teď nevím, jakou použít omítku. Omítka bude na betonový pilíř (450*320*1800), který bude mít v horní části ten polystyrén zakončený kamennou krycí deskou (čepice).
Chtěl bych omítku, která by:
a) chytala bez problému na očistěný betonový podklad a armovanou stěrku
b) bude jemná se zrnitostí do 0,7
c) bude v exteriéru a nebude trpět nasákavostí, bude vodoodpudivá, pevná, ideálně paropropustná, asi bez přídavku či minimem vápenného hydrátu v ní obsaženého.
No prostě něco jako klasická cementová omítka s minimem vápna, která ale nepopraská na přechodu mezi polystyrénem a betonem.

Opravte mě v jednotlivých bodech, jestli jsem něco napsal špatně.

Nejoptimálnější natáhnutí lepidla ZUBOVÝM hladítkem 8-10mm pak opět zuby zatlačit perlinku do lepidla a zahladit hladkou stranou-pokud se provede kvalitně je to do těch 5mm a perlinka si plní svou funkci=je uprstřed lepidla a plní armovací fci a na po zatrvdnuití pak LEHCE přejet smirkovým hladítklem (strhnout případné hrany po tahu hladítkem) a natáhnout druhá vrstva!Původně se na lepidlo neměl dávat štuk,ale dnes je běžné použití VENKOVNÍHO štuku ve venkovním prostředí na vrstvu lepidla.

Dle toho kdo a jak to dělá stačí jedna vrstva nebo se musí ještě řidším lepidlem a hladkým hladítkem natáhnout druhá vrstva.

Ke štuku tento : e-stavebniny.cz/... má deklarovanou zrnistost 0,6mm,vnější štuk jemný od Cemix má zrnoitost do 0,2mm a flexi (na zateplovací materiály!) do 0,7mm a asi nejdražší Weber.dur štuk EX má 0,5mm .Takže výběr je velký a to jsou jen od 3 výrobců!Pokud pak vypraská taak jedině na spoji zateplení-beton.Přes beton bych pak dp sjet perlinkou-pak by to na spoji nemělo vypraskat!

balast

Díky za tipy!

S tím Flexi štukem jste to trefil přesně podle mého zadání. Dle technického listu je:

- se zvýšenou adhezí, min 0,3 MPa
- vhodný na výztužnou vrstvu
- pro hladké podklady např. z betonu a to přímo na beton
- paropropustný a vodoodpudivý s vysokou pevností
- zrnitost 0-0,7
- tlouštka vrstvy 3mm

(O flexibilitě sice výrobce samotné směsi nic bližšího neuvádí, pak asi bude název "Flexi štuk 073b" spíše více marketingovým názvem.)

Nicméně, dá se taky namočeným filcovým hladítkem rozfilcovat to nanesené a krátce zavadnuté řídší lepidlo do hladka na fajnovo? Nebo je furt to lepidlo takové lepivé, lepkavé a jsou s tím problémy?

To nevím takovou... jsem ještě nedělal.Ale ano šlo by to-mít patřičný cit,a vystihnout tu vhodnou chvíli,kdy by to šlo

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]