Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, chci se zeptat na placení z popelnic. Dcera se před dvaceti lety odstěhovala z rodinného domku v Pardubicích, ale zůstalo jí tam trvalé bydliště. Nastěhovala se do pronájmu do Křečkova u Poděbrad, ale majitelé jí tam nechtěli povolit trvalé, ani přechodné bydliště. Popelnice si platila sama, protož by jí neodvezli odpad. Po několika letech se ozvali z Pardubic, aby zaplatila popelnice a když nechce platit na dvou místech, tak aby se dohodla v Křečkově, aby jí peníze vrátili, což neprošlo. V Pardubicích to pro klid doplatila. Před osmi lety majitel domek v Pardubicích prodal, takže se přihlásila v Pardubicích na magistrátu. Odstěhovala se do Nymburka, kde nastoupila do nemocnice a bydlela v ubytovně od nemocnice. Popelnice byly placené v nájmu. Časem si pořídila bydlení v Nymburku a přihlásila se k trvalému pobytu. Když se chtěla z magistrátu v Pardubicích odhlásit, tak jí řekli, že má u nich dluh za popelnice 4000 Kč. Chtěla po nich splátkový kalendář, protože pro ni jako pro samoživitelku je to najednou hodně peněz, paní jí řekla že by to bylo ještě dražší. Nevím, co si o tom mám myslet. Platí na dvou místech a je ochotná zaplatit a ještě se k ní takhle chovají děkuji za odpověď
Danuše, postup úředníků z Pardubic je naprosto správný s legislativou. Je povinnost platit poplatek, tam kde má trvalý pobyt (v tomto případě). To že platí ještě jinde, je z toho důvodu, že tam vytváří odpad. jak píše kolega Ben, jeto naprosto normální, že se tak děje.
V Pardubicích se určitě neodlašovala z pobytu, ale přihlašovala se v Nymburku. Tím se automaticky odhlásí z Pardubic, kde ale dluh musí uhradit co nejdříve, aby nenarůstalo penále.
Co si o tom máte myslet, je jen na Vás, ale oni se k ní chovají určitě vstřícně a dle práva. Dcera je ta, co porušila předpis.
jenom vlastni zkusenost, tim ze se prihlasi jinde k trvalemu pobytu nedojde automaticky ke zruseni toho puvodniho, podle zakona by to tak asi melo byt, podle slov urednice s kterou jsem to resil by to taky tak melo fungovat ale ve skutecnosti to pry funguje minimalne, tot osobni zkusenost
Dobrý den, rozumím tomu tak, že po přihlášení se k trvalému pobytu v Nymburce zanikl Vaší dceři trvalý pobyt v Pardubicích a "našel" se tam na radnici dluh za osm let (neplacení za odpad + možná i penále z prodlení). No, ale co má ta úřednice v Pardubicích dělat, když má povinnost dluh vymáhat? Vy máte pocit nějaké újmy, ale ono je to podle pravidel (a zákona). Vy nemůžete dceři půjčit 4.000,- Kč a ona by zaplatila vše najednou? Nebo bude holt splácet a bude to asi dražší. Jenže, Vy asi očekáváte odpověď jinou (která by jednání úřednice v Pardubicích odsoudila jako nemorální). Mimochodem, to, že někdo platí za odpad na dvou místech je vcelku běžné (viz chataři a chalupáři). Zdravím!
Oficiální stránky Magistrátu města Pardubic:
Poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů je stanoven na částku 500,- Kč.
Tento poplatek je povinen platit každý občan v místě svého trvalého pobytu.
Složenky k zaplacení tohoto poplatku jsou distribuovány do domácností a jejich splatnost je do 30. dubna daného roku.
Trvalý pobyt v Pardubicích dcera měla, poštu si asi nevyzvedávala, jinak by o těch složenkách věděla.
Skoro bych řekla, že se k ní chovají ještě velice slušně - byla informována o nevýhodnosti splátkového kalendáře a (pravděpodobně) po ní dlužnou částku za osm roků ještě nevymáhají soudně. Pokud jí tedy zas nějaká korespondence nemohla být doručena a ona to neví.
Já souhlasím s odpověďmi uživatelů @Jedubabicka a @MilanCukrar. Každá obec (město) si může stanovit své podmínky. Někde se platí podle místa trvalého pobytu (v Pardubicích), někde podle toho, kde člověk odpad vytváří. Proto se poměrně často stává, že někdo musí poplatek za odpad platit na dvou místech.
Vaše dcera si mohla trvalý pobyt přihlásit v místě nájmu i bez souhlasu majitele, od 1. ledna 2014 jí k tomu stačila nájemní smlouva na její jméno + občanský průkaz (podle NOZ nesmí majitel nájemci bránit v přihlášení trvalého pobytu). Vaše dcera mohla na úřadě oznámit doručovací adresu, aby jí byla pošta doručována do místa skutečného pobytu.
Zajímalo by mne, jak se Vaší dceři podařilo "přihlásit na magistrátu", což zákon občanům neumožňuje. Trvalý pobyt s adresou ohlašovny úřadu může občanovi zřídit pouze úřad → v případě, že byl původní trvalý pobyt zrušen a občan se nemá kam jinam přihlásit. V takovém případě je nutné úřadu sdělit doručovací adresu nebo alespoň hlídat úřední desku (hlídat si korespondenci).
Přihlášením k trvalému pobytu v Nymburce zanikl trvalý pobyt v Pardubicích. Jestli v tom má úřad nepořádek, měla by to Vaše dcera uvést na pravou míru. (Možná, že v Pardubicích dluží poplatek za kratší dobu.)
Dcera dluží poplatek za odvoz odpadu, úřad je ochoten jí za určitých podmínek povolit splátkový kalendář. Podle mne je postup úřadu v pořádku.
plati se tam kde ma trvaly pobyt a jestli pritom bydli na druhem konci republiky je naprosto jedno, pokud chce odvazet odpad i na druhem konci republiky musi platit i tam
@jurajjuraj: Někde platí ti, co jsou přihlášeni bez ohledu na množství produkovaného odpadu, jinde se platí podle množství odpadu bez ohledu na trvalý pobyt (napři v Praze).
1/ splátkový kalendář vám vždycky vyjde dráž, než jednorázová platba.
2/ obávám se, že zaplacení poplatku za popelnice v místě trvalého bydliště se vaše dcera prostě nevyhne, at je to bydliště jaké chce. No a pokud někdo bydlí na více místech, pak platí odpad na více místech. Jak jinak taky. Dnes už není žádná velká zvláštnost, že lidi mají více bydlišt a většinu času bydlí jinde, než na své stálé adrese.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.