Nejste přihlášen/a.
Zdravím, nejlépe se na to optat toho , kdo tuto výměnu zadal. Zvlášt pokud to budete hradit vy. Většinou se o takových to věcech v baráku dlouho diskutuje a někdo si musí stěžovat na únik vody. Dělat to jen tak preventivně se mi nezdá.
Ze začátku mého pokoušení se o řemeslo se mi stalo, že PPR teklo. Jako by to byla švová trubka a teklo to v tom švu. Časem jsem pochopil , že to dělají trubky vyráběné v zimě. Kluci jak to razvážejí autama, tak celý ten balík zmrzlých trubek hodí z korby na beton. Potom vznikají mikrotrhliny. Také není dobré dělat se starýma skladovýma trubkama z kterých už vyprchalo změkčovadlo. Při střihání vznikají trhlinky , které se později můžou projevit. Proto neustále kontroluji datum výroby vyražené na trubkách.
PPR má také velkou tepelnou dilataci a tak se může stát u teplé vody , že by se mohla poškodit v prostupech mezi patry, ale to je malá pravděpodobnost. Já tam dávám chráničky ( kus PVC trubky)
Další problém je svár. Hodně lidí to podceňuje. Ono to vypadá velice jednoduše a stává se z toho mechanická činnost nad kterou už se nepřemýšlí. ( já se s každým svárem mazlím a dávám mu svůj čas)
Až zjistíte důvod, můžete ho prosím zde napsat. Zajímá mne to. Díky.
Moc záleží jak jsou uloženy - uchyceny, v jakých držácích. U nás to musí měnit taky a je to míň jak 15 let. Tady to je uchyceno tak, že jsou použity úchyty, co tam byly na železných trubkách - plocháče. Po přitažení v místě stažení začínají se stlačovat a posléze praskají. Jsou tam až přes 3 cm praskliny. Jestliže u Vás praskají, buďte rád, že to chhtějí vyměnit.
U nás nám měnili poprvé rozvody TUV a SV v roce cca 1997 po dvaceti letech (PPR? za původní pozink), velmi nekvalitní pozink, nestačili jsme opravovat netěsnosti, někomu zase pro změnu skoro netekla voda; trubky byly místy "sítko"po vyklepání usazenin (a těch bylo požehnaně, místy čtvrtinová světlost). Trubky na TUV byly PPR, na SV takové plastové "průsvitné", poměrně křehké (už jako nové) neznám název; po dalších dvaceti letech nová výměna stoupaček...zase časté netěsnosti, hlavně v blízkosti tvarovek, ale i na volných úsecích. Problém byl i v tom, že centrálně připravovaná voda měla teplotu kolem 65 - 68stupňů a dále to, že trubky měly poměrně tenkou stěnu (v porovnání s dnešním stavem)...a proč netěsnosti blízko tvarovek? z důvodu přehřátí při montáži? dotaz na znalého...martinacakla?...instalatera?...takže výměna po 18 letech? ANO...
Taky zajímavé informace...
Unás v paneláku první rozvody byly 35 let,nikdy jsem nebyla vytopená, že praskla trubka v šachtě, nuž a ty druhé mají 10 a už se budou letos měnit, ani se neptejte kolikrát jsem byla já nebo někdo vytopený, já naposledy minulý týden, praskla trubka na teplou vodu v šachtě nademnou.Rozvody el. v jádru byly bez problémů rovněž 35 let a ty10 let staré (nové) se budou rovněž měnit, snad důvodem je, že se umakartová jádra (funkčí bez problémů) budou bourat. Investor je obec co jí ob patří a tak máme jediný úkol, na měsíc se vystěhovat.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.