Nejste přihlášen/a.
Dobrý večer,
bydlím s přítelkyní v pronajatém bytě, nedávno nam došel že je přeplatek za energie, ovšem je to počítané za celý rok a my s přítelkyní jsme celý rok byt neobývali. S toho roku jsme v bytě 9 měsícu a předtím v bytě nikdo nebyl. Půjde to s toho nějak přesně vypočítat, kolik by jsme měli dostat zpět? Nebo není možnost si nějak zažádat u té společnosti která nám to poslala, si to nechat přesně vypočítat za určité období? Přeplatek je přes 11 tisíc, takže nevěřím že ikdyž jsme s toho tam pouze 9 měsíců, že by se nám nic nemělo vracet .. Ještě bych měl dotaz, pokud to nemáme ve smlouvě o nějakém vyplácení přeplatku energií, tak by to měla být ze zákona povinnost pronajímatele? Děkuji za rady. Pavel
Bydlíte v podnájmu nebo v nájmu? To je "trochu" rozdíl.
Při přebírání bytu jste si měl v předávacím protokolu převzít i stavy měřidel, podepsat si s pronajímatelem počáteční stavy (totéž platí pro ukončení nájmu i podnájmu).
Já bych trvala na přesném vyúčtování, bez něj bych nic nehradila. K poslední otázce: Energie i vodu má hradit ten, ten, kdo je spotřeboval (k tomu jsou dobré právě ty odečty – stavy měřidel).
Bydlíme v nájmu a psal jsem tady o přeplatku, takže my nic doplácet nemáme, ale mělo by se nám něco vrátit. Samozřejmě při nastěhování do bytu, se stavy měřidel sepsali do smlouvy.
Pokud jsou stavy měřidel zapsané, tak by musel dodavatel elektřiny provést dvojí vyúčtování, ale ve výsledku by to bylo stejné, jak jsem uvedl v odpovědi.
První vyúčtování by bylo: 3 měsíční zálohy a žádná spotřeba = záloha za měsíce by se vracela majiteli bytu.
Druhé vyúčtování by byla vaše skutečná spotřeba za 9 měsíců.
Výsledek za celý rok (12 měsíců): 11 000 ,- přeplatku mínus (-) záloha za 3 měsíce se rovná (=) váš přeplatek za 9 měsíců.
Spočítat to je jednoduché:
Ikdyž byl byt 3 měsíce prázdný, tak se zálohy na elektřinu platily, ale žádná elektřina se nespotřebovávala. Tak z přeplatku odečtěte zálohu za 3 měsíce a zůstane přeplatek za 9 měsíců.
To je sice jednoduchý výpočet, ale špatný. Elektřina není voda. I když nespotřebujete nic, platíte stálý měsíční poplatek. I když je pravdou, že je lepší dostat místo devíti tisíc osm, než vůbec nic.
Děkuji za upřesnění.
U Čezu je ten poplatek při sazbě D02d 44,77 Kč měsíčně. Tak nemí problém, při výpočtu, o těch 135,- Kč snížit částku za 3 měsíce záloh.
@ hhhhhhhhhh
Poplatek 44,77 Kč je stálá platba za rezervovaný příkon podle jističe a to ta nejmenší. K této částce je nutno přičíst stálou platbu za dodávku plus další. Takže měsíční poplatek je minimálně 120 Kč.
Tak nevím jak to kdo má, ale já jsem se teď schválně díval do vyúčtování za r. 2016 (loňské ještě nemám), a stálé poplatky jsem platil měsíčně 36,00 + 6,58 Kč. Všechny jiné platby se počítaly ze spotřeby a každého 1/4 roku se nepatrně měnily, jak do plusu, tak i do mínusu.
Já Čez nemám, ten jsem vybral jen proto, že na mě na internetu vyskočil jako první. A svého dodavatele jmenovat nebudu, protože admin by tento příspěvek smazal.
Je z toho ale vidět, jak je důležité si dodavatele energií dobře vybrat.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.