Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, vždy dopadne hůře plechová střecha - pokud je podfouknuta, tak ta plocha je jako plachta u plachetnice a už se to roluje. Tašky nedělají souvislou a pevnou plochu (jsou samostatné a jednotlivé), tak vydrží více. Zdravím!
adetouk - ona je to i vlastní zkušenost. 70 m2 plechu se srolovalo během několika vteřin a komín jsem našel až u sousedů na zahradě. Nikomu podobný zážitek nepřeji.
To vždycky záleží na konstrukci a hlavně kvalitě provedení. Plechová střecha,která je přikotvená dle předpisů a udělána kvalitně,taky neulítne-podívej se třeba na horách,kolik je tam plechových střech,jak tam fučí a všechny dobře udělané drží-Když někdo šetří na vrutech-a že takový experty znám i když to jsou korunové položky-tak pak taková střecha podfoukne,plechová tabule je jako plachta na lodi,málo drží tak se prostě vytrhne a letí.
Střecha z pálených nebo betonových tašek na to není tak náchylná,protože ty tašky i když nejsou přikotvené,drží se navzájem tím jak jsou provázané a každá je celkem těžká-takže to už musí být fakt extra vítr a z´´dobrého´´směru aby to začlo lítat. Navíc dnes se hřebenové a krajní tašky kotví běžně
Samozřejmě, souhlas s oběma odpověďmi.Tím nejpodstatnějším rozdílem ( plech/taška ) je rozdíl v hmotnosti.Pálené tašky ( Tondach 1 šablona 3 kg - 40 až 60 kg/m2 , rozdíl v hmotnosti na m2 je velký, jedná se o posuvnou tašku, kde se může lišit překrytí až o 60-70 mm. Tento typ tašky nepatří k těm nejtěžším ).Plech má několikanásobně nižší hmotnost ( jeden m2 ocelového plechu tl. 0.6 mm má méně než 5 kg - je 8x až 11x lehčí, než pálená krytina. ) Kromě toho - žádný způsob upevnění vrutem není absoluně pevnostně trvanlivý, odolný - v létě působí vysoké teploty rozpáleného kovu a všechny vlivy povětrnosti, i dřevo ve kterém vrut drží mění vlastnosti s časem. Taška leží bezpečně svou tíhou po celou dobu své životnosti, neexistuje porucha ukotvení. Před několika lety byly jako oblíbená krytina používány eloxované hliníkové šablony (asi 1x0.5 m),které s přibíjely originálními, k tomu dodávanými hliníkovými hřebíky.Slunce je ( ty hřebíky)za pár let "povytáhlo" o půl cm ( vlastní zkušenost).
Přeji hezký den!
Dovolte abych se k této problematice také vyjádřll. Obdobně jako u řady jiných odpovědí a komentářů k danému dotazu, jsou i zde uváděny a zdůvodňovány polopravdy, nepravdy i nepodložené doměnky.
Jak to tedy je skutečně s mechanizmem (případem) Vítr a střecha? Zásadně není pravdou, ani skutečností, že se při větru uvolní plechová střecha z důvodů podfouknutí větrem (vichřicí),spíše se dá říci, že to způsobuje nadfouknutí. Ve skutečnosti v tomto případě působí tzv. VZTLAKOVÁ SÍLA., viz. cs.wikipedia.org/... . Je to síla vzniklá snížením tlaku (podtlak) nad plochou, která vzniká při proudění vzduchu a je kolmá - vertikální na plochu na kterou působí. Tento vztlak je závislý na rychlosti proudění vzduchu nad objektem.. Je-li překážkou vichřice objek- dům, na střeše objektu se výrazně zvyší rychlost průtoku vzduchu a tím se značně zvýší vztlak (podtlak), který plechovou střechu-předmět prakticky vysaje- nadzvedne. Tyto síly se v plné míře uplatňují na horizontálních - vodorovných plochách, kterou plochá střecha je.
Na šikmých střechách se vztlaková síla rozkládá na složku síly rovnoběžnou se sklonem střechy a na složku kolmou ke sklonu střechy. cs.wikipedia.org/... Tato kolmá síla ke sklomu střechy je vždy menší něž vztlaková síla působící na plochou střechu. Tudíž na poškození vichřicí jsou ploché střechy daleko náchylnější, než střechy šikmé. Nevzpomínám si, že by byla vichřicí výrazněji poškozena šikmá střecha, byt je z plechové kritiny. Takto já vidím zdůvodnění na položený dotaz.
zdravím -miro
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.