Nejste přihlášen/a.
Jak perete záclony, aby byly bílé? Já je poskládám, do pračky na 40´C, předpírku. A prášek Bělamin na záclony. Pak ještě jednou vymáchám se škrobem na záclony. Za život jsem už vyzkoušela spostu věcí-namočit do soli, do sody. Vyprat v ledasčem, ale vždycky po čase zešedly. Proč, co dělám špatně? A pak to dopadne tak, že je vyhodím a koupím nové, bílé.
Měl by stačit zakoupený prací prášek na bílé tkaniny. Pokud je určen pro praní záclon, tím lépe. Když se v místnosti kouří, záclony rychle zažloutnou. Jsou doslova filtr na prach. Zašednutí může zapřičinit škrob. Používá se vlastně proto, aby ulpěl na povrchu vláken a špína nepronikala do nich. Praní je pak snadnější. Jestli chcete experimentovat, tak pár poznámek. Sůl ne,to je k ničemu, sole se používají pro ustálení některých barviv. Jedná se např. o "ustalování kovovými solemi". Pro praní se v průmyslu používá soda. Pro bělení bavlny chlor. (Pro doma asi Savo). Viskozu do toho raději ne, rozpadala by se, syntetika zažloutla. Tady se dá použít chloritan sodný. Pro bělení bavlny lze také použít peroxid vodíku, nebo peroxid sodíku. Ale experimenty nedělejte, každé odklonění od předepsané koncentrace a teploty lázně záclony zničí. Ač se to nezdá, pro úpravy a bělení tkanin jsou vypracované přesné postupy, které doma nikdy nemůžete zajistit. Kdysi se používala "žmolka". Prášek obsahoval kysličník a modré zjasňovadlo. Proto nápad s modrým inkoustem je OK, zkuste třeba postupně inkoust přidávat, když to přeženete, tak se snad nic nestane, viděl jsem v okně modré záclony, vypadají krásně, mnohem lépe než bílé. Fakt, nelžu.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.