Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Zaizolování (dodatečné) akum. nádrže na vodu

Od: ludmila77* odpovědí: 8 změna:

Do systému ÚT s kotlem na tuhá paliva v RD jsem nechala nainstalovat akum. nádrž na vodu 1,5m3 s elekt. patronami na vyhřívání na noční proud, když nemohu ze zdrav. důvodů apd. topit. Izolatéři dali cca 10 cm "vaty na papíru", navrch je nádrž úhledně překrytá spec. hliníkovou folií. Vypadá to dobře, ale: Nádrž je sice téměř uprostřed domu, ale na chodbě, a tak spousta tepla stoupá po schodišti vzhůru k neužívané a nezateplené půdě a na chodbě je zbytečně velké teplo. Chtěla bych ji proto ještě přizateplit cca 10 cm, nahoře strop dovolí 20 cm. Musím sundat tu folii nebo to stačí obstavit polystyrenem, nahoře vatu a od podlahy ke stropu začistit např. zátěž. kobercem, aby to šlo rychle rozebrat, kdyby se něco dělo? Nebude se to tam rosit na tom hliníku?

Podobně bych chtěla zaizolovat bojler na teplou vodu na noční proud, který je vedle nádrže. Co jsem v domě sama po většinu roku, voda stihne do večera z části vychladnout i když ji během dne nepoužívám. Bojler je ráno po nahřátí na 60 °C na dotek teplý, takže ten prostup tepla je evidentní. Na menší teploty se mi nechce nastavovat kvůli nebezpečí rozmnožení legionel apd., když mám malý odběr. Kolem bojleru ale ze 2 stran víc než 5 cm nedám. Má to smysl? Bojler pro kuchyň mám trvale vypnutý a on mi "ohřeje" vodu na teplotu chodby.

doplněno 19.10.09 23:04:

Fotku neumím vložit a tak ji snad vloží autor poradny, kterému jsem ji poslala. Nádrž je klasický válec cca 200cm výška a 80 cm průměr, ale mezi zdí z jedné strany a z druhé s dveřmi už nezbylo moc místa(cca 6 cm), takže nejde rovnoměrně omotat. Vadí mi, že jedna z těch blízkých zdí je zároveň stěna dvojkomína, takže, když nádrž topí nadstandardně do prostoru chodby, ohřívá nadměrně i tuto stěnu, komínové průduchy teplo odvádějí a já tak asi topím tak trochu všem svatým do oken, což v okamžiku, kdy topím elektrikou, je asi luxus. Nechala jsem vložit ještě jedno čerpadlo, abych mohla nádrž natopit dřevem ( když mám čas a zrovna sloužící zdraví a jsem ve špinavém) na vyšší teplotu, takže ty rozdíly teplot nahřáté nádrže (např. 80°C bych se bála, ale asi by to šlo) a okolní teploty chodby by mohly být značné. Orsilem jsme zateplovali stěny, když manžel ještě žil, já ale po něm strašně kašlu, tak se ho bojím dát dovnitř do chodby, aby mi tam pak nevířil v teplém vzduchu do konce života. Kvůli tomu jsem uvažovala, že bych té krásně ale málo zaizolované nádrži postavila "domeček" z polystyrenu s maximálně možnou izolací především nad nádrží. Jenže pořád nevím, jestli ten hliníkový obal tam nechat nebo raději sundat.

 

 

8 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

kejki

0x

Rosí se výrazně chladnější předměty (vůči okolí), takže žádné riziko nevidím a izolace bojleru má smysl i 5cm. Ale měl by k němu být přístup a rozhodně se má tak ob rok kontrolovat vodní kámen uvnitř. Pak totiž topné těleso hřeje, ale voda je málo ohřátá.

 

jabraka*

0x

S tímto problémem jsem se před časem setkal při izolaci potrubí na páru.Pokud by se totiž použila extremně tlustá izolace,dojde k paradoxu.Místo aby se ztráty tepla zmenšily,zvětší se.Ztráty jsou totiž úměrné i povrchu,z nějž se teplo vyzařuje,pokud povrch zvětšíme dvakrát,dvakrát se zvětší i ztráty.Stačí si spočítat povrch bojleru a povrch po nové izolaci.Proto se dává ten lesklý povrch,ten zmenšuje vyzařování z povrchu.

Možná,že by nejlepším řešením by byl lehký kryt třeba ze sádrokartonu,a ten obestavit okolo bojleru.

JABRAKA

kejki

Současně se zvětšením povrchu ale klesne rozdíl teplot. navíc je rozdíl mezi ztrátou vedením a zářením. Tohle opravdu není správná úvaha!

jabraka*

To není úvaha,ale odborný fakt.Ztráty tepla jsou skutečně funkci plochy,z níž se teplo vyzařuje.Tady se vedení tepla zmenšuje s tlouštkou izolace,a dále následují ztráty sáláním.A je tu také časová závislost.

U nádrže se udržuje skoro neměnný tepelný tok v izolaci a nakonec přijde vyzáření do okolí.

JABR

 


0x

Liduško, nevím zdali chlapi dobře rozuměli, ale Vám se jedná o zásobník vody akumulační nádrž pro topení. Je třeba zaizolovat čedičovou vatou, ale jak vidíte 10 cm je málo, nevím jaký tvar zásobníku máte. Zkuste vyfotit a najdeme řešení. Je třeba alespoň 15-20cm UNI, nebo Orsík, nebo...

přidávám obrázek

admine, Ludmilo, obalit čedičovou vatou v několka vrstvách po 6 cm (aby šlo ohnout desku) až dojdete k číslu 20 -24cm!

ludmila77*

Kvůli zdi z obou boků už nemohu pravidelně, takže to tam bude zúžené. V ostatních místech to lze, díry pro čidla lze udělat. Není mi ale pořád jasné, jestli mám tenhle hliníkový obal raději sundat a pokračovat a nebo ho tam můžu nechat a přidat izolaci na něj.

Pak nevím, jestli ten hliníkový obal mám po doplnění izolace zopakovat, nebo jestli stačí izolaci připevnit vázacím drátem a začistit např. tím lehkým kobercem od podlahy ke stropu. Dík za doplnění.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]