Nejste přihlášen/a.
Jaké máte zkušenosti s krbovou vložkou v přízemí a teplovzdušnými rozvody do podkroví? Udělali byste si to znovu a co byste případně udělali jinak? Jakou vložku jste vybrali a jak jste spokojení?
Jak máte řešené teplovzdušné opláštění? Kolik máte větví vedených od vložky? Jaký máte průměr izolovaných flexi hadic? Jsou vedené až do výdechových mřížek nebo jsou napojené na hranaté rozvody?
Jak máte výdechové mřížky v podlaze napojené na podlahovou krytinu? Nemusí tam být nějaký nehořlavý přechod nebo nějak protipožárně ošetřené?
Máte regulaci teplého vzduchu žaluziemi výdechových mřížek nebo klapkou v potrubí?
Pokud jste si to dělali sami, nemáte nějaký link na rozumně popsané postupy, doporučení a ověřené dodavatele komponent?
Předem děkuju za další tipy a doporučení.
Zdravím, jelikož mám doma elekrický kotel , tak jsem volil druhé topení nezávislé na elektrice- teplovzdušný krb. I když bych byl raději za teplovodní. Obestavbu jsem řešil akumulačními cihlami nikoliv izolačními .
Za vložkou ve vedlejší místnosti ( garáž) mám ventilátor ( doporučuji s řiditelnými otáčkami) a odtud vedou dvě hlavní větve pod strop kde se rozcházejí každá na jinou stranu a ty se dále rozvětvují. Vytápím tím garáž + 5 místností. Hliníková trubka o průměru 125 + izolace. Na trhu jsou i flexibilní hadice s izolací určené přímo pro toto vytápění. Dej si nějaký odkaz na youtube a je tam spoustu videí se stavbou těchto krbů. Já bych ti doporučil zajít do specializované prodejny a tam si to nechat poskládat . Dej si veliký pozor na výkon krbové vložky. Pokud to přeženeš , tak za hodinku po zatopení budeš muset větrat a nebudeš mít tu správnou tepelnou pohodu. Počítej s tím , že budeš topit i na podzim a na jaře kdy venku je nad nulou. Těch mrazivých dní není zase tolik. Pro komín i vložku není dobré když se dusí. Máš externí přívod vzduchu?
Přívod vzduchu mám přes podlahu ze sklepa, do kterého bude proudit průduchem přes zeď. Ventilátor nemám kam dát a se samotížnými rozvody jsem počítal jen do 3 místností v patře ve vzdálenosti do 3m od vložky.
Výkon jsem si počítal na nějakém kalkulátoru, kde mi pro přízemí a podkroví (2x120m2) vycházel výkon kolem 17kW, tak počítám s vložkou cca 13kW.
Nějaké návody jsem našel, ale hledám zkušenosti dalších stavebníků a další zdroje informací.
Zkus se podívat a prostudovat si něco o vložkách s terciálním spalováním. Zjednodušeně řečeno něco jako kotel na dřevoplyn. Vyšší výkonnost, ušetříš palivo a delší odstup při přikládání. Cena těchto vložek už šla dost dolů , tak že by nebyl problém je pořídit.
Ono jde stále o sekundární spalování , i když výrobce to bude nazívat kdovíčím. Vždy jde o to , že přivřete primární vzduch do žhavého (dusíte) a vznikájí nespálené dřevoplyny . V určitém místě je pak přsáván sekundární vzduch a tyto nespálené látky hoří za vyšších teplot. Klasicky oxid uhelnatý hoří až nad 600°c a vzniká oxid uhličitý za vývinu velké množství energie. Taková topeniště pak hoří pomalu a čistě . Technologií a konstrukcí sekundárního spalování je více a ruzné technologie umí hořet na ruzné rychlosti hoření - třeba i jen na 0,8kg/h při 30kg naložených v topeništi.
At se pan stavebniczek podívá na kanadské plecháče střední velikosti . Při těch 200 m2 má dostatčnou plochu na tento typ , co má čtveraté topeniště. Tam muže nakládat topeniště dvěma směry což ovlivnije hodně délku hoření a tím i výkon.
janm- tak v tom designu jejich vložek se shodnem...Trochu odbočím od tématu . Zajímavé je , že přímo v Kanadě jsem ten jejich typ moc neviděl. (spíše ten evropský ) Jinak vytápění tam mají většinou plynovým kotlem který ohřívá vzduch a ten je rozváděn po baráku. A ještě jedna zajímavost co se týče svodu vody ze střechy. Hodně jsem tam viděl , že nemají klasický rýny , ale vodu zachytávají přímo na střeše která je ohraničena kolmým plechem a svody jsou trubkama v průměru 50.
Ono je tam těch odlišností víc, vezměte si jak mají řešená okna dveře zámky zásuvky ty teplovzdušné rozvody jsou také u nás méně časté u nich je to běžné ty rýny to jsem nevěděl ale všiml jsem si např. ve filmech nebo na You tube že oni také někdy nemají vůbec přesahy těch střech což je dle mně celkem nepraktické třeba se pletu, no když dělají dva totéž znáte to , no ale my jsme někdy často "opice" takže často nekriticky přijímáme odtamtud protože když je to odtamtud tak to bude zaručeně "dobré" a ještě k těm kamnům no tak když už za to chtějí tolik peněz tak na to mám přirozeně vysoké nároky takže by to mělo i nějak "vypadat".
janm- já tam jezdím na chatu. Mám to asi 100m k Pacifiku a můžu vám říci , že naše baráky jsou daleko kvalitněji stavěné než tam. Dřevěná kostra obytá papundeklem. Jak já říkám barandov - jako kulisy pro film. Ale na druhou stranu když jsem v hospodě a ptám se jaký točí pivo , tak mi nabízejí Kozla nebo Krušovice.
Tuto akci jsme realizovali primitivně 100 flexitrubkousamovolnou cirkulací to nejde,musel se nad kamna udělat" trychtýř" ale teplý vzduch se tam tlačil neochotně.Musel jsem nahoře umístit ventilátor(mezaxial)Ovšem aby to fungovalo,je nutno nechat v místnosti otevřené dveře.Vzduch musí cirkulovat.pak ale ventilátor přisává i studený vzduch z chodby.Takže výsledek to zase zhorší.Podle mě by byla cesta jen obestavění vložky a do mezery přivádět zvenčí(z chodby)studený vzduch a ten ohřívat krbovkou.Část využít k topení dole a část hnát troubou nahoru.
JABRAKA
Pri teplovzdušnom kúrení krbom,buedete len stále maľovat.Krb má svoju estetiku,no nič viac.Dokonca aj výkon je okolo 60-70 %.Ak už teplovzdušné,tak na princípu automobilu,kde by teplovodný krb vyhrieval výmeník a výmeník vzduch.
Krbovou vložku chci pro atmosféru a teplovzduch je relativně levný a jednoduchý způsob rozvodu tepla. Teplovodní výměník už je složitý a musí být připrava napojení na topení, čeradlo, záložní zdroj nebo nějaký bypass.
Já jsem si dělal celou stavbu sám před 5 lety a funguje velmi dobře, snad jen stím rozdílem, že mám podkroví a vložku přímo tam, takže nemám patro. Vytápím 200 m2, ale byla to trochu alchymie s nejistým výsledkem , který se naplno projevil až při první zimě. Naštěstí vše funguje dobře a 5 rok funguju. Napište odkud jste. Celou problematiku i s fotografijemi nejsem schopen po netu řešit...
Exaktní teplovzdušné topení bych pro celý dům nikdy nedělal. Když tak kombinaci teplovodního s teplovzdušným (radiátory s ventilátorem).
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.