Nejste přihlášen/a.
Prosím o radu, novostavba RD, jednopodlažní, krbová kamna, komín má keramickou vložku 180mm. Před dvěma dny se začaly na zdi dělat žluté fleky (viz foto) a celá místnost (kde je umístěna komínová vložka, ne kde se topí) byla cítit "uzeným zápachem". Nechali jsme proschnout a zkusil jsem včera na chvíli zatopit a fotky jsou pořízeny z dnešního rána (flek se zvětšil, více zbarvil). Dřevo, kterým se topilo bylo suché.
Nějaké nápady k příčinám? Možné řešení?
PS objevil jsem rovněž, že komínová dvířka by asi chtěla dotmelit podél obvodu - je tam malá mezera mezi vložkou a omítkou (foto 3), může být to příčinou?
Předem díky moc za jakékoliv rady!
S odpovědí hejkala souhlas. Přesně určit příčinu problému ( skvrny, průsak do omítky, zápach ) neumím, jen naznačím svůj pohled. Pokud je těleso komína v pořádku ( tedy nezatéká do něho, průduch je přiměřeně tepelně izolován, keramická vložka je správně sestavena a dole u základu komína je jímka pro kondenzát, zbývají už jen důvody, které popsal hejkal ). Nejsem odborník, ale uvedený problém mne překvapuje. Jsem toho názoru, že pokud je komín řádně proveden ( viz obrázek ), nemůže tento problém nikdy nastat, a to ani při velkém množství kondenzátu. Pochybuji o tom, že by kondenzát prosakoval v takovém množství vzlínáním přes zámek ve spoji mezi jednotlivými díly keramické vložky a navíc ještě skrz izolaci/kamennou vlnu, a tím méně pak v případě, že izolace není a mezi vložkou a tělesem komína je vzduchová mezera.( Moje zkušenost : Komín schiedel s keramickou vložkou o průměru 200 mm , bez jímky pro kondenzát, izolace vložky kamennou vlnou. Po delším čase, kdy nebyl užíván při vybírání popílku u dna komína bylo vše mokré - deštová voda - navlhla i omítka, ale vyschla bez skvrn, bez zápachu a bez jakýchkoliv následků. Můj tip je, že do tělesa komína zatéká. Problém s průsakem dehtu/kondenzátu bych chápal u klasického, zděného komína, nikoliv u moderního, řádně provedeného komína s vložkou.
To, co popsal hejkal je asi správně, ale nikdy nelze naprost spolehlivě možnost vzniku kondenzátu v komíně zamezit, a proto je třeba na to brát ohled už při stavbě komína.
Díky všem za odpovědi. Pro doplnění:
1) jedná se o krbová kamna - myslím, že výkon je cca 8 kW
2) @hejkal - ano, je pravda, že byla zpočátku z neznalosti krbová kamna více škrcena, než by měla asi být - tzn. pokud vše ostatní je v pořádku, tak nejjednodušší řešení je správný provoz kamen?
3) @alten - můj případ: není kondenzační jímka, komín je schiedel, nahoře nad komínem je plechová stříška, právě, aby voda nezatékala.
4) Přikládám ještě fotku dna průduchu zevnitř. Když jsem dvířka, po spatření fleků otevřel, na spodu jsem objevil trochu vlhkého polystyrenu, ten jsem vyjmul.
Jaké je nejlepší současné řešení - zkusit topít (správně, neškrtit krbovku), nechat zeď teplem proschnout? Mají se utěsnit kamnářským tmelem ta komínová dvířka?
Díky!
Keramicka vložka není nasakava a proto veškerý kondenzat stéká na dno, proto tam musí být zajištěn odvod kondenzatu , ty fleky vypadají na to, že jsou přesně u dna komínů a to tomu i odpovídá. Chybí odvod kondenzatu.
Dle mého nemohlo být dřevo vysušené. Tvrdé dřevo aspoň tři roky v suchu.
Víte určitě, že komím je postavený správně? Je všude až nahoru udělaná izolace?
Je to opravdu Schiedel? Dvířka jsou originál?
Jak je komín na střeše zakončen, někdy komín končí třeba metrovou nezaizolovanou troubou, na které to kondenzuje.
I Schiedel je dobré zaizolovat vatou zvenčí. Vše co je v nevytápěném prostoru, tedy půda a to co kouká nad střechou.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.