Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Štukování - filcování

Od: jann45 odpovědí: 10 změna:
Ahoj, dneska jsem štukoval různé opadané kousky omítek na chalupě, ale pořád mám problém s filcováním. Nanesu štuk a i když čekám docela dlouho a štuk je na omak tvrdý, tak po namočení filcového hladítka prostě ten štuk vymývám a když se snažím filcovat krouživými pohyby, tak jsou tam pak ty pohyby vidět (vznikají rýhy) a musím to zarovnávat po kouskách krajem hladítka... Je to boj a už nevím co dělám špatně. Viděl jsem plno videí a stejně mi to nejde ((. Poraďte prosím nějaký tip. Děkuju.

 

 

10 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


0x

Ahoj,děláte to dobře.Já to dělám,tak že napřed štuk rozfilcují na hrubo,nechám poschnout a začistím štuk.

 

qwewe

0x

Těžko říct co je špatně, vznikají-li rýhy je to asi přeschlé. Možná by pomohlo předem navlhčit podklad, aby tak nesál, nebo ho napenetrovat. Ke štukování osobně používám keraštuk, (nejleší výsledek) pucuju molitanem, halogenem si svítím z boku a při zatáčení vpodstatě netlačím. Pro bezchybný výsledek to chce samozřejmě nacvičit. Rozhodně doporučuju Youtube, je tam hromady návodů vpodsatě na cokoli a snažte se zopakovat nejen techniku, ale i podmínky - přípravu podkladu, náčiní, štukovací materiál, atp.

 


0x

Problém může být právě v té ploše, je lepší filcovat jednu velkou plochu než několik malinkých

 

jann45

Ještě doplním že podklad samozřejmě navlhčím, používám jen vodu. Štuk používám pytlovaný od cemixu a filcové hladítko. Jak často hladítko myjete? Přijde mi, že po chvilce filcování je plné štuku a musím ho pořád oplachovat... Jinak plochy, které štukuju jsou různě velké, od prasklin až po větší plochy (natahoval jsem i sloupky). Ještě mě napadá koupit molitanové hladítko.
Každému se dělá lip s něčím jiným. Já třeba zas nejrači dělám s neoprenem. To provlhčení podkladu je dvousečná zbraň. Příliš mokrý podklad způsobí to co popisuješ. Štuk na povrchu zaschlý nedokáže vsáknout vodu z gletáku protože spodek je furt syrový. Tím pádem vrchní zaschlý škraloup rozmočíš a hned se ti to začne hýbat celé. Největší problém bývá na starých zdech které se léta bílily vápnem nebo ještě hůř karbidem. Tam zeď prakticky nesaje a štuk ti plave furt. Taková zeď se vyplatí kolikrát spíš naštukovat dvakrát než se s tím rozčilovat. Natáhnout první vrstvu srovnat hladítkem a nechat den vytvrdnout. Druhý den už se natáhne opravdu minimální vrstvička která se rozfilcuje do hladka. Tím že je podklad tak akorát zaschlý od včerejška se s tím dělá o 100% lip.

 

hoststary*

0x

Přidám dotaz: na filcování se používá filcové hladítko, ale na co se používá molitanové hladítko a ploché polystyrenové hladítko?

Již při krátkém použití molitanového hladítka je molitan plný písečku ze štuku tak, že až úplně ztěžkne a těžko se vymývá. Má se při práci molitanové hladítko nechat plné písečku, nebo ho pravidelně vymývat? Filcové hladítko se písečkem ze štuku tak nezaplní.

 


0x

Na obyčajný štuk používajte polystyrenové hladítko,najlepšie vyrezané z kúska polystyrénu.Ak bude miesto suché trochu ho navlhčíte hladítkom,potom môžete trochu počkat a vyhladit potom.Ja používam KVK štuk vnútorný.

 

fik

0x

Nevím nikdy jsem s tím neměl problém,a to jsem to většinou filcoval tak 10 minut po aplikaci. Nesmíš to moc namáčet,prvně lehce a rozhladit velké nerovnosti,pak znovu trošku namočit a dohladit. Když ti bude z filcu kapat voda,je jasné že to vyplavíš,to musí být spíš jenom vlhký a trošku si s tím pohrát,je to vrchní omítka,nebude to za 5 minut hotový. Když někde přece jen vznikla nerovnost,měl jsem zahnutou špachtli do oblouku a tím jsem to velmi opatrně dohladil,ale to už byla jen finalizace tak na 2% plochy,jinak to bylo filcem na výbornou

 


0x

Tot otázka jestli to děláte dobře či špatně. Prostě to chce mít to "v ruce" ,naučuit se to od někoho kdo to umí takhle se na dálku se ani nedá řádně vysvětlit jak na to a další věc jonak se dlěá se štukem od Cemix-u jinak ze štukem od Weber-u atd.

 

instalater*

0x

Já prvně používám tvrdý filc na srovnání a potom měkčí na vyhlazení. Pokud vznikají rýhy , tak tam máte pravděpodobně nějaké nečistoty a nebo větší zrna písku. Filc namáčím pouze podle potřeby .

Prvně použiji penetraci na sjednocení nasákavosti zdi. Potom natáhnu jednou fajnovou, nechám skoro poschnout a natáhnu znovu. Hladítko pod úhlem 45st. a trošku tlačím , tím to pěkně vyhladím a dostanu vápno více ven. Potom to nechám poschnout , až se mi po zatlačení prstem dělají pouze minimální důlky a pak to teprve vemu filcem. Pokud na to jdu moc brzo , tak se to ,,mudlá " pokud to nechám přeschnout , tak se při filcování moc nadřu. Poprvní namočím filc celý a pak ho vytřu o hranu kýblů a vytřepu až je skoro suchý a pak pouze když potřebuji , tak ho namáčím tak max do třetiny. ( ale to stejně vše záleží na tom jak je to poschlý - v tom se velice těžko radí)

Myslím , že to nenecháváte dostatečně poschnout a moc namáčíte. Také velice záleží na materiálu filce.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:
Otázky na téma jak na štukování
Otázky na téma štukování

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]