Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Trvalé bydliště

Od: hannak* odpovědí: 16 změna:
Dobrý den,
ráda bych se zeptala co se bude dít v situaci když: člověk "A" má trvalé bydliště v bytě, ten byt koupí nový majitel "B". Ten pochopitelně chce aby se "A" odstěhoval a zrušil trv.byd. "A" sice má fyzicky kde bydlet, ale v novém bydlišti si nemůže zařídit trvalé bydliště. Na úřadě ale tvrdí, že "každý občan ČR MUSÍ mít trvalé bydliště". Co se v takových případech kdy musíte odejít z jednoho bytu a nemáte jinou adresu děje? Velmi děkuji za odpověď. H.

 

 

16 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

yenda*

0x

Každý občan musí mít trvalé bydliště, to je pravda. Ovšem je to tak, že se trvalé bydliště neruší, ale pouze mění. To znamená, že dokud se trvale nepřihlásíte na novou adresu, tak je stále platná ta původní.

Toto nemá nic společného se skutečným bydlištěm, nájemní smlouvou ani s ničím podobným. Na tomto principu bylo založené nechvalně známé kupčení se stálými obyvateli na konci roku kvůli dotacím od státu. Občan se v prosinci přihlásil např, do Pardubic na ubytovnu a v lednu se přehlásil zase zpátky. Dostal za to 3 000,- a Pardubice 50 000 000. Některá státní nařízení jsou padlá na hlavu.

 

al bunda*

0x

Buď se na to vybodnete a necháte si původní trvalý pobyt, nebo se můžete přihlásit k trvalému pobytu na radnici ve Vašem městě - tedy pokud nový majitel trvá na tom, abyste změnil adresu. Ale jestli jde o panelák, tak by to mohlo být jedno.
Hezký den.

hannak*

Děkuji Yendovi za odpověď, ale stále to neřeší problém toho, kde vzít tu novou adresu. Bundo, nevěděla jsem že je možné se přihlásit na radnici... To tam občan přijde a prostě řekne "Dobrý den, nemám kde bydlet, tak si mě tu napište?" Jsou tam nějaké podmínky, které musí člověk splňovat aby ho na ten úřad napsali? Dík za odpověď.
H.
al bunda*

Zajděte na radnici v místě svého trvalého pobytu a popište jim svůj problém. Jsou tu od toho, aby Vám pomohli.
Hezký den.

 

lomaks*

0x
Al bunda má pravdu, pokud nemáš možnost se přihlásit jinde, měla by ses přihlásit na radnici. Nový majitel má totiž možnost tvoje trvalý bydliště zrušit a nejspíš toho využije.

 

štastná*

0x
Pokud nemáš možnost se přihlásit k trvalému pobytu v místě faktického bydliště nebo kdekoli jinde, neřeš to hned a násilím. Jde o administrativní záležitost. Trvalý pobyt máš hlášen na adrese, ne v bytě. Na druhé straně však má trvalý pobyt vliv na některé zásadní skutečnosti v životních situacích, do kterých se můžeš někdy vbudoucnu dostat. Nech na novém majiteli bytu, aby vyvíjel aktivitu. Když Ti bude chtít zrušit trvalý pobyt na adrese prodaného bytu, musí tak žádat na místně příslušném obecním úřadu. Pro zrušení musí existovat závažné důvody, které jsou uvedeny v zákoně. Zrušení trvalého pobytu musí být projednáno ve správním řízení. Účastníkem řízení jsi kromě žadatele (či navrhovatele) i Ty. Dle správního řádu bys měla být o tom, že bylo zahájeno předmětné řízení informována a měla by ses před správním orgánem k dané záležitosti i vyjádřit. To však za předpokladu, že nový majitel bytu zná Tvoji faktickou či jinou doručovací adresu, aby měl správní orgán možnost Ti oznámení o zahájení správního řízení doručit. Jinak ti nezbývá nic jiného, než sledovat úřední desku, zda tam není vyvěšeno oznámení, že Ti byla uložena (a kde) zásilka. Když nenastane žádná z výše uvedených alternativ, tak se prostě jednoho dne z čista jasna probudíš, a zjistíš, že máš naprosto jiný trvalý pobyt, než sis myslela...
štastná*
Zapoměla jsem dodat, že kolegové poradci přede mnou mají pravdu s trvalým pobytem na adrese radnice (čili obecního úřadu). Pokud správní orgán v řízení zjistí, že není možnost přihlášení dané osoby k trvalému pobytu na jiné vhodné adrese, uvede ve výroku rozhodnutí ne jen to, že se původní trvalý pobyt ruší, ale i to, že daná osoba bude mít trvalý pobyt na adrese úřadu.
hannak*

Děkuji moc všem, problém bude asi složitější než se mi zdálo. Není to dotaz pro mne, ale pro strýce (on nemá přístup na net), který sice nyní bydlí u své manželky (DB byl majetkem obou manželů, nyní je přepsán na jejich dceru a trvalé tu má jen manželka a dcera), ale vzhledem k minulým neúspěšným podnikatelským aktivitám manžela o nový byt (kde měl trvalák jen manžel/můj strýc) přišli. Právníci radí původní byt manželů zcela vynechat z jakýchkoli řízení a radí strýci najít si úplně novou adresu kde by si zřídil trvalák, protože ten nový byt "dostal" nový majitel. Pí. Štastná, můžete mi říct co obnáší ono "správní řízení " o kterém jste se zmiňovala. Velmi děkuji za Vaši pomoc.
štastná*
Nerozumím přesně Tvé otázce. V jakém slova smyslu? Co konkrétně potřebuješ vědět? V obecných rysech jsem to již popsala. Nevím, kudy mám směrovat svou odpověď.
hannak*

Omlouvám se jestli je to nesrozumitelné... Jen jsem chtěla vědět, co všechno na obecním úřadě zkoumají aby se usnesli na tom, že člověk skutečně nemá žádnou možnost si zajistit trvalé bydliště a tudíž mu udělají trvalé bydliště "na úřadě". Děkuji. H.
al bunda*

Pokud vím, když tam přijde o své újmě - tedy sám od sebe, neprobíhá žádné správní řízení. K tomu dochází jen na popud vlastníka nemovitosti při soudním zrušení trvalého pobytu. Ale mohu se mýlit.
Hezký den.

štastná*

Chvilku to trvalo, ale musela jsem si některé informace ověřit. V podstatě je to tak, jak jsem Ti napsala. Na úřadě chtějí při správním řízení vidět od nového vlastníka (nebo nájemce) bytu kupní nebo nájemní smlouvu nového vlastníka či nájemce. Většinou doklad přikládá žadatel (nový vlastník bytu) už při podání žádosti o zrušení trv. pobytu. Jestliže se osoba, která byt prodala, dostaví k řízení, prohlásí, že nenašla nikoho, kdo by mu dal svolení k trvalému pobytu, nijak zvlášt to správní orgán dále nezkoumá. Rozhodne o tom, že tato osoba bude mít trv. pobyt na adrese úřadu. Totéž se stane, jestliže se na pozvání ke správnímu řízení dotyčný nedostaví. Je jedno, z jakého důvodu. Náhradní doručení veškeré korespondence se řeší vyvěšením vyhlášky o uložení písemnosti na úřední desce úřadu. Tato všeobecná pravidla platí i v případě nájemních bytů.

 

štastná*
Pro úplnost ještě dodávám, že zrušení trvalého pobytu může navrhnout jen oprávněná osoba. V konkrétním případě, který zmiňuješ, nový majitel bytu. Osoba, která o byt (či nemovitost) jakýmkoli způsobem přišla (prodej, ukončení nájmu apod.), si sama návrh na to, aby měla trvalý pobyt na úřadu, dát nemůže. Může se jedině přihlásit k trvalému pobytu u jiného nájemce či vlastníka bytu či nemovitosti. Což Tvůj strýc ze zřejmých důvodů nechce. Proto znovu doporučuji nechat všemu volný průběh. Doufám, že je moje rada ještě aktuální. Hodně štěstí!
hannak*

Dík moc, aktuální to ještě je - a asi dlouho bude. Docela jste mi všichni pomohli - je to super server. H.
štastná*

Za sebe díky! Jsem na tomto super serveru moc ráda a jsem ráda, když zde udělená rada někomu pomůže. A věřím, že nejsem s takovým názorem sama. Přeji hodně štěstí!

hawatt*

§ 12 zák.č.133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech:

(1) Ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místu trvalého pobytu,
a) byl-li zápis proveden na základě pozměněných, neplatných nebo padělaných dokladů nebo nepravdivě nebo nesprávně uvedených skutečností,
b) byl-li objekt, na jehož adrese je občan hlášen k trvalému pobytu, odstraněn nebo zanikl nebo je podle zvláštních právních předpisů nezpůsobilý k užívání za účelem bydlení, nebo
c) zaniklo-li užívací právo občana k objektu nebo vymezené části objektu, jehož adresa je v evidenci obyvatel uvedena jako místo trvalého pobytu občana a neužívá-li občan tento objekt nebo jeho vymezenou část.
(2) Ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místě trvalého pobytu podle odstavce 1 písm. c) jen na návrh vlastníka objektu nebo jeho vymezené části nebo na návrh oprávněné osoby uvedené v § 10 odst. 6 písm. c). Navrhovatel je v takovém případě povinen existenci důvodů uvedených v odstavci 1 písm. c) ohlašovně prokázat.
čili jako vlastník s výpisem z katastru v ruce dojít na ohlašovnu evidence obyvatel (obecní či městský úřad) a tam navhnout zrušení údaje o místě trvalého pobytu... tam Vás pak provedou úskalím tohoto šimla

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]