Nejste přihlášen/a.
Jak (čím) odvzdušnit uzavřenou nádrž na vodu, do které pod tlakem cca 2 atm. tlačí vodu čerpadlo ze studny a z ní zase vodárna saje vodu do domovního rozvodu. Nádrž je zásobníkem vody (200 L uzavřený sud), protože přítok do studně je malý a přes noc se sud doplní. Nelze tedy užít tlakovou nádobu, protože jednorázová větší spotřeba, např. vysprchování 2 osob vypne hladinový spínač čerpadla a je nutno čekat až studna doteče (někdy i několik hodin). Počítám se 2ma ventily. Víte-li, jaké použít, prosím poraďte.
Nádrž musí být uzavřená kvůli hmyzu a prachu. Voda se po převaření používá nouzově jako pitná. Takže se sud (plastový) nadouvá a zase stahuje a tlak v potrubí se mění.
Vidím, že musím podrobněji problém vysvětlit.
Vrtaná studna má pažení 125 mm, hl. 27m, max. sloupec vody je 8,5m, využitelný 8m (dolní spínač 0.5m od dna), horní spínač 4,5m od dna, kapacita pramene cca 400L za 24h. Použité čerpadlo HS80 je posazeno na dno studny. Převýšení od vrchu čerpadla po vtok do nádrže je 55m. Čerpadlo má výtlak max. 80m, tzn. v 55m by tlak měl být 2,5 baru. Ve skut. je o něco menší, protože hadice 1" je od vrchu studny zredukována na 3/4". Pokud je tedy využitelný celý sloupec vody 8m, je k dispozici cca 100L vody, pokud se vyčerpá, je nutno čekat asi 3hod, než nateče dalších cca 60L (horní spínač). Protože to často nestačí, je využit plastový sud jako rezervoár a z něho se domovní vodárnou teprve tlakuje domovní rozvod. Ten musí být uzavřen kvůli hmyzu a prachu. Voda se po převaření používá nouzově jako pitná. Protože je sud uzavřen, nadouvá se a zase stahuje. Tím je sání vodárny nedostatečné a tlak v potrubí rozvodu kolísá. Když udělám v sudu otvory, bude naprosto beztlaký, ale molitanový filtr nestačí (ověřeno). Je nutno otevřít otvor jen po dobu sání či napouštění.
Tak teď už se v tom nevyznám.
Ty chceš odvzdušnit nádrž a přitom musí nádrž zůstat uzavřená. Já nějak nedokážu pochopit jakého výsledku chceš dosáhnout.
Za první nádrž nemá být tlaková ale beztlaková. Pokud chceš zabránit přístupu prachu a hmyzu do nádrže, tak můžeš použít nějaký filtr (molitanový) a nebo tam vytvořit koleno (sifon).
V této nádrži by měl být plovák, který bude hlídat maximální hladinu v sudu a pokud hladina dosáhne maximální hodnoty tak vypne čerpadlo ve studně. Pak by uprostřed měl být ještě druhý plovák, který při poklesu hladiny zase zapne čerpadlo ve studně.
Existují automatické odvzdušňovací ventily, které se instalují obvykle svisle do nejvyššího místa. Nevím, jestli by stačil nějaký normální, nebo spíš nějaký na větší průtok, jako třeba katalog.aquaproduct.cz/... . Při napouštění by byl ventil otevřený a unikal by jím vzduch a voda ne. Jakmile by se nádoba naplnila, voda ventil zavře a nádoba se bude tlakovat, dokud nevypne tlakový spínač čerpadla. Při vypouštění záleží od typu, jestli se podtlakem otevře (asi ne), ale jakmile tam bude trošku vzduchu, už zůstane otevřený. Pokud by neotvíral, tak by byla potřeba ještě vedle zpětná klapka, kterou by se přisál vzduch - něco jako fepol.cz/....
Ak chcete to mat otvorené len pri saniu alebo napúštaniu,tak na vrch suda pripevnite obyčaný elektromagnetický ventil z práčky,buď nový alebo zo starej funkčný,kde jeho cievku napojíte na spínané kontakty čerpadiel.Aby to nerobilo neplechu a jednoduchšiu montáž,tak použite ventili dva alebo dvojitý.Jeden pre sanie a druhý pre napúštanie.Na vstup ventilu dopasujte niejaký filter,aby tam nešiel hmyz.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.