Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Domácí pekárna

Od: kepler* odpovědí: 10 změna:

Mám známého, který ji přestal používat, protože to prý "není ono". Takže prosím o odpovědi:
1. Má droždí vliv na chut, je lepší sušené, nebo čerstvé?
2. Jak dlouho zůstane chleba "čerstvý"?
3. Jak silná kůrka se vytvoří, pokud vůbec?

Díky!

 

 

10 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

iz*

2x

1) Říká se, že je čerstvé droždí lepší, ale já rozdíl nepozoruji. Chléb je ale mnohem lepší v případě zadělání kváskem (ten by měl i déle vydržet).

2) Teoreticky by vydržel déle, než chléb kupovaný (těsto si neošidíte, nepřidáváte do něj starý neprodaný chléb, ...), ale prakticky vydrží kratší dobu → lépe chutná, člověk jej dříve sní...

3) Domácí pekárnu nemám, chleba zadělávám "ručně" a peču jej v elektrické troubě. Kůrka je poměrně silná → silnější než u kupovaného.

 


2x

S chlebem v pekárně jsem skončila před několika lety. Přešla jsem na kváskový a časem přestala dělat i kváskový, protože s udržením živého kvásku jsem měla problém. Teď si v pekárně tak jednou za 2 - 3 týdny zadělávám na italský chleba "stromboli". Ten se ještě zpracovává na válu a peče v troubě. Plus minimálně jednou týdně zadělávám na buchty, koláče, vánočky, škvarkové placky, rozpíčky... Asi dva měsíce jsem teď byla bez pekárny - "míchárny" (závada) a opravdu moc mi scházela.

K otázkám:

1. Droždí bývá v chlebu i jiném pečivu cítit. Někomu to může vadit, někomu i chutnat.

2. Čerstvost - nechávám si všeho (chleba, buchet...) tak na tři dny. Část upečeného dávám zmrazit. Někdy je všechno snědeno hned po upečení.

3. Pekárna kůrku vytvoří, ale kupovaný chléb má kůrku kůrkovatější.

 

nikdo*

2x

1. Pokud budete chleba kynout kvasnicemi, tak je asi jedno, jaké tam dáte. Pořád je to to samé, jen v jiné formě.

2. Vliv na chut a na výdrž nemají ani tak kvasnice. S kvasnicemi to vždy bude žitná buchta, která vydrží tak max,.3 dny. pak už se buď drobí, nebo plesniví. Pokud chcete chleba, aby dlouho vydržel, musíte ho kynout kváskem. Prý to jde i v pekárně. Nevím, nemám ji. Jedině kvásek vám totiž zaručí typickou nakyslou chut chleba, a díky kyselému prostředí těsta, udrží chleba v dobré kondici týden a déle. Tou dobrou kondicí myslím to, že se nedrobí a nezplesniví, zůstane poživatelný. Myslet si, že zůstane stejně měkký jako první den po upečení, je ale naivní.

3. kůrka se podle mně nemůže udělat. Je to stejné, jako když se peče ve formě. Takže na vrchu se sice něco jako kůrka udělá, ale na kůrku vytvořenou horkým vzduchem v peci nebo troubě, to nikdy mít nebude. Nevěřím, že někdo dosáhne v pekárně krásně hnědou, vypečenou kůrčičku, jak u chleba z pece. Tlouštka té kůrky má vliv jednak na chut chleba, a hlavně na trvanlivost(uzavírá póry ven, chleba přes silnější kurku tak nevysychá).


doplněno 02.07.17 15:12:

chleba: Kolik lidí má doma pec na chleba? Pec nemají-většinou, ale obyčejná trouba umí udělat stejně dobrou vypečenou kůrku, jako ta pec.

Hmm, kupte si kvalitní pekárnu a pak hodnotte její vlastnosti. Můžete mít sebelepší pekárnu, a nikdy v ní neuděláte takovou kůrku jako když se chleba peče volně na plechu.

Je jedno jaké kvasnice použijete. Jo to máte pravdu. Pořád to z kvasnic bude jen žitná buchta. Ale nikdy chleba.

Chut i vlastnosti chlebaBuchty ovlivníte různými druhy mouky / míchám si mouky v různých poměrech/, jen jej nepečte z kupovaných směsí.


doplněno 02.07.17 15:36:

@kepler: Jak získat - no záleží na tom, odkud jste. Na internetu je kvásková mapa. je to mapa, kde jsou uvedeni lidi, kteří kvásek dávají. Tam si najdete nejbližšího, a domluvíte se s ním. Většinou za to opravdu nic nechce. Kdyby jste byl někde tady z okolí Jablonce, tak není problém, aby jste se zastavil u nás. Udržuji si pořád zásobu. Existuje ještě jeden způsob, a to koupit kvásek na kyselo. Ten má jednu nevýhodu. Nemusí to být čistě žitný kvásek, Některé pekárny používají na prodej kvásku, už namíchané chlebové těsto, a v tom je už i pšeničná mouka. A tu nelze použít.

Jak udržovat - Buď si dáte stranou trochu kvásku, ale ten dlouho nevydrží, tak max 3-5 dní. Druhá možnost je, udělat si kvásku víc, ačást ho použít na kváskovou drobenku. To rozmícháte v tom kvásku tolik žitné mouky, dokud se nezačne drobit, jako drobenka na koláč. Takhle upravený kvásek, vám v lednici vydrží tak asi 14 dní až tři neděle. To už většinou stačí. Má jednu nevýhodu. Musíte ho den předem namočit do vody, aby ožil. A pak už s ní zacházíte jako s normálním kváskem. Tedy klasické přidat mouku a teplou vodu a čekat a vyleze, 2x až 3x po sobě, pokaždé to trvá cca 4-6 hodin.

chleba

Nevěřím, že někdo dosáhne v pekárně krásně hnědou, vypečenou kůrčičku, jak u chleba z pece.

Kolik lidí má doma pec na chleba?

Hmm, kupte si kvalitní pekárnu a pak hodnotte její vlastnosti.

Je jedno jaké kvasnice použijete. Chut i vlastnosti chleba ovlivníte různými druhy mouky / míchám si mouky v různých poměrech/, jen jej nepečte z kupovaných směsí.

kepler*

No jo, ale jak sehnat a udžovat živý kvásek? Sice jednu pekárnu mám přímo v ulici, ale ta podle mně kváskový chleba nepeče. Myslíte, že mi to v nějaké pekárně dají, nebo prodají?

iz*

Zkuste kváskovou mapu, podle mne najdete někoho v okolí, kdo Vám kvásek poskytne.

pb®
Udělat žitný kvas není nic těžkého. Udělala jsem si ho před dvěma lety. Jsou různé recepty a návody, já jsem na to šla od oka. Smíchat žitnou mouku obyčejnou ne celozrnnou s vodou na kašičku a dát na teplé místo. Jednou dvakrát denně přidat trochu mouky a vody, tomu se říká krmení kvásku. Chvíli to trvá, ale za dva tři dny nebo při vyšší teplotě už za pár hodin by měly být v těstě patrné bublinky oxidu uhličitého. Najděte si návod a zkoušejte, mně se to povedlo napoprvé. Kvásek není nutné schovávat v lednici, dá se usušit. No a konečně sušený kvásek se prodává v DM drogerii, stačí ho jen namočit a smíchat s moukou. Čím starší kvásek je, tím je kvalitnější a kultura odolnější. Já si představuju, že dřív se prostě nádoba kde se zadělávalo těsto nemyla, jen se vždy přidala mouka a voda a zbytky kvásku v nádobě se postaraly o vykynutí.

pb - naprostý souhlas. Já zadělávala kvásek podle návodu na dama.cz a byl to týdenní proces, tak nevím, jestli byl kvalitnější, nebo ne. Ale měl krásnou ovocnou vůni. Z droždí mi chleba nechutná, je to jak buchta. Kvásek i mrazím.

 

hnipirdo*

0x

1. Čerstvé droždí dodá lepší chut chleba

2. Čerstvým zůstane jako každý chleba

3. Kůrka se, podle programu, udělá od slabé přes střední po silnou a od nejsvětlejší po tmavou.

... u nás se používá střední cesta a chleba je vždy dobrý.

kepler*

Díky, ale právě že každý chleba stejně dlouho čerstvý nezůstane. Ty obyčejné tak do druhého dne, kváskové vyjímečně i týden. Tak jsem chtěl vědět jak je na tom ten drožďový. Na barvě kůrky mi nezáleží, to si můžu naprogramovat. Spíš mi jde o to jestli tam vůbec nějaká kůrka je, která by stála za zmínku. I rohlík má kůrku, říká se ale, že dobrý chleba by měl mít kůrku alespoň 4 mm.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]