Nejste přihlášen/a.
Dobrý večer,
abyjste ještě při pátku nevypli mozek, přicházím (jako vždy) s mým problémem. Na záčátek chci říct, že jsem elektrotechnik s vyhláškou 50, 6 par. To ale neznamená být děd vševěd a proto se obracím na vás.
Problémy začaly, když jsem měřil v bytě elektromagnetické pole a z neznámých důvodů bylo na záchodě 10 X vyšší než jinde v bytě. Dnes jsem přišel na to, že kleštovým ampermetrem naměřím na přívodním kabelu k el. troubě 300 mA. Tak stejně 300 mA naměřím na trubce vedoucí plyn k troubě. Podle mých zkušeností, bych na kabelu bez poruchy neměl kleštovým ampermetrem naměřit nic, protože se fáze a nulák vzájemně vyruší. (proud teče tam i zpět stejným směrem)
Abych začal zjednodušeně a hlavně od začátku. Doma máme jističe, kde je PEN a fáze. Jedná se totiž o staré rozvody sítě TN-C tj dvouvodičově. Existují ale tři nové rozvody pro ledničku, mikrovlnku s konvicí a elektrickou trubu. (vrch plyn a spodek elektřina). Tyto tři obvody začínají u jističů a ihned se rozdělují na sít TN-S a již nejsou spojeny zpět. Trouba je tedy zaručeně (měřeno a kontrolováno) zapojena jako TN-S s nespojeným PE a N. Jenže, pokud měřím kleštovým ampermetrem proud na kabelu pro lednici je tam 0 A, pokud pro mikrovlnku s konvicí opět nula, ale kabel k troubě 300 mA. A proud teče dále (nevím směr) trubkou od plynu, protože i jí teče stejný proud. Pokud vytáhnu troubu ze zásuvky, proud zmizí. A s tím i silné elektromagnetické pole v záchodě. Trubky plynu jsou zaručeně pospojovány PE kabelem a mezi trubkou u trouby a PE v zásuvce je 0 Ohm. Měřil jsem i odpor trouby mezi fází a nulou, fází a PE a PE a nulou a všude nekonečno. Tj trouba nemá spojené PE s N.
Jelikož je trouba TN-S, kde nula s PE není spojená, vydedukoval jsem, že proud protéká PE vodičem ze zásuvky, přes troubu a následně odchází trubkou plynu. Teoreticky by měl proud z celého bytu odtékat přívodem PE a N který vede z chodby do bytu k jističům. Část proudu se ale rozhodla jít přes troubu do plynové trubky a tudy do země. Jen teď úplně nevím zda je to správně, a zda tomu nějak předejít. Nelíbí se mi představa, že po plnové trubce jde proud z bytu a představa pole 40 uT (mikroTesla) v záchodě díky tekoucímu proudu. (0,4 uT je považováno za bezpečné).
Dobrý večer. V bodu rozdělení TNC/TNS máte úbytek, PE je v troubě spojen s trubkou od plynu a plynový rozvod je uzemněn. Stav to může být bezporuchy, kdy je způsobený dlouhým, nebo nevhodným přívodem a úbytek na bodu rozdělení způsobuje spotřeba Vašeho bytu, může to být ale i následek přechoďáku na PEN v místě rozdělení ale i venku. Nechte troubu v zásuvce a vypněte celou spotřebu bytu, jestli proud bude je to problém k řešení.
Opačny směr bych nečekal, jestli je přívodní trubka plynu kovová, je určitě lépe uzemněna než Váš PEN. Nejlepší by bylo PEN v bodu rozdělení přizemnit.
Ano, uzemňuje se bod rozdělení vodiče PEN na PE a N a má to víc důvodů. K vyřešení vašeho proudu přes kolík zásuvky by samozřejmě pomohlo i to spojení bodu rozdělení drátem CY6 s pospojením ve stupačkách.
No,jenom jestli není problém daleko jednodušší.
Protože se nové plynoměry dělají z umělé hmoty,tak je potřeba propojit zemnící páskou přívodní trubku s odvodní.Doufám, že to nemusím rozvádět.!
Nevím, co a jak jsi měřil, ale to není až tak důležité. Píšeš, že jsi elektrikář, tak si napřed prověř, zda není někde přerušený vodič PEN na přívodu, ve stupačkách a až do bytu. Někde ve sklepě by mělo být hlavní pospojení domu, to taky zkontroluj. Pak si zž drátem řádně pospoj vše v bytě, nezapomeň na konstrukci jádra a topení a samozřejmě ho spoj se svorkou PEN v rozvaděči. To, že vodičem PEN, PE a i po kovové konstrukci domu tečou pracovní a i poruchové proudy je úplně normální, proto se přece pospojení dělá, aby proudy bezpečně odtekly a nikomu neublížily. A nemusí být jen tvoje, může to být i elektřina od sousedů, kteří mají mizernou instalaci TNC, tam se to stává často.
Dobrá, díky. Pravděpodobně tedy natáhnu drát od PEN spojení u jističů v bytě, přes připojení k plynovým trubkám až ke spojení jádra. Více přípojných budů zde není. Jen teď čím to připojit. Ve stupačkách u plynu je natáhnutá 1,5 cu jako PE spojení jader. Plyn v mém patře k tomu vodiči připojen není. Mimo to mne překvapilo, i když je to snad správně, že když tahali nový kabel z chodby k jističům, tak zapojili pouze fázi a modrý vodič. S tím, že máme doma většinu TN-C, takže nemohou v jističích spojit PE a N. Takže vše se tahá zpět po jednom modrém vodiči. Kdybych ovšem připojil v jističích i PE vodič na společnou svorku PEN, tak dosáhnu dokonalejšího pospojování směrem na chodbu. Otázka zda je to dovoleno.
Tak jsem spojil PEN svorkovnici u jističů kabelem 6 cu s potrubím plynu a kabelem PE co vede ve stupačkách okolo plynu. Mimo to jsem zjistil, že naše jádro není nijak uzemněno. Kabel PE ve stupačkách má sice odbočku ze svorky jakože k nosníku toho jádra, ale jen na něm leží. Takže mě ještě čeká přizemnění jádra.
Jinak tedy spojení jističů s PE v jádru a s trubkou plynu zmenšilo proud přes troubu z 350 mA (měřeno aktuálně) na 70 mA. Bohužel zase díky spojení jističů s trubkou plynu, teče tímto spojením aktuálně okolo 800 mA.
Jednoduše asi nic více nevyřeším. Proud prostě poteče více po plynové trubce, než zpět na chodbu. Asi by mě mělo uklidnit, že: 1) Spojil jsem plyn s PE v jádře a s PEN u jističů. 2) přišel jsem na neuzemněné jádro, které přizemním. 3) Proud kvalitně má kudy jít pryč.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.