Nejste přihlášen/a.
Ahoj. Potřebovali bychom na chalupě vymalovat sklep, garáž a do budoucnu i fasádu. Na tyto prostory se vždy používalo vápno. Na chalupě máme jámu na vápno (vápenku) a také několik neoznačených pytlů nějakého vápna.
Na internetu jsem četl, že existuje vápno pod několika názvy: vápenný hydrát, čerták, vápno na bílení (vápenný nátěr), nehašené vápno, vyhašené vápno...
Jaké jsou v nich rozdíly a co pravděpodobně už máme?
Děkuju
Nehledejte v tom vědu, víceméně není co pokazit. V pytlích máte pravděpodobně normální nehašené vápno.
1/nehašené vápno musíte vyhasit, to znamená zamíchat ho do vody aby vznikla řídká kašička a nechat ustát nejméně do druhého dne. Tady pozor, hašené vápno je hydroxid vápenatý, při hašení buble a prská a je to ostrá žíravina.
2/v jámě máte vyhašené vápno. Jestli není zkamenělé a zhrudkovatělé, pak jej můžete rovnou použít. Jestli je zkamenělé a zhrudkovatělé, tak jej rovnou vyhoďte.
3/vápenný hydrát je vápno vyhašené tak nějak napůl, zamíchejte ho do vody a nechte pár hodin ustát
4/vápno na bílení je rovnou k použití připravené hašené vápno, rozmíchané ve vodě.
5/co je čerták to netuším
Vápenný hydrát-na zděni přímo do míchačky,na omítky by se měl namočit na alespoň 24 hodin(tak nějak jsem se to učil před 4O roky) Čerták je dle výrobce a je to mleté pálené vápno-toto se musí vyhasit a na zdění uležet do vychladnutí,na omítky by mělo vyzrát skoro měsíc ale normálně používáme již po týdnu,Vápno ny bílení je (dle mého soudu)nějaké ošizené hašené vápno,nehašené viz čerták (bývá kusové /hrudky-už jsem neviděl aspoň 40 roků/ nebo mleté) a vahašené vápno je čerták,nehašené .. po vyhašení
Tak se omlouvám s tím čertákem ,ale za mých mladých let pod pojmem čerták bylo pálené vápno od jednoho výrobce a maselo se hasit.Holt časy jsou jinde a výrobky tuplem
Čerták je pálené vyhašené vápno,velmi vhodné k bílení interierových místností.Hydrát je vyhašený už při výrobě,na bílení se nehodí,protože po zaschnutí práší.Je výhodné ho použít do vápených malt.
Existuje i kusové pálené vápno,které se dá vyhasit ponořením do vody a pak se použije jako Čerták.
JABRAKA
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.