Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, plánuji do budoucna, že na pozemku dám do země nádrž na deštovku, kvůli zalévání zahrady. V nabídce mají buď kruhové nebo hranaté a pak také
samonosné, k obbetonování nebo dvoupláštové a samozřejmě velikost objemu.
Jakou konstrukční variantu nejlépe zvolit a jaký objem běžně vystačí pro zalévání zahrady? Podotýkám, že objem nádrží je od 3 kubíků do 18.
vody není nikdy dost a pokud se jí dokáže dost posbírat, tak bych šel do té největší. Co je zahrada? Užitkový záhon nebo i trávník?
Mám nádrž na 10m3 a když pustím zavlažovače trávníku, rozdělené na 2 větve po 30 minutách, tak třetina až polovina vody zmizí. Zalévám jen deštovou vodou, jak dojde tak už nezalévám. Užitkový záhon máme malý a z poloviny je na něm kapková závlaha. Zalévání postřikovací pistolí nemá smysl, namočí se jen první 1 cm půdy a níž už je sucho. Stačí si stopnout za jak dlouho se tím napustí 10L kbelík a jak dlouho lidé s tím zalévají. Vyzalévají 100L na celou zahradu a mají pocit, že je zalito. Buď to alespoň přenosný postřikovač nebo nic. Takže jde i o způsob aplikace zálivky.
Poslední roky jsou léta horká a prší málo... objem ničím nenahradíš.
Já vím, jenže ta 18 kubíková nádoba vyjde na 55 tisíc, což je pro mě moc. Přemýšlel jsem o tom 10 kubíkovém nebo 12 kubíkovém. Ty zavlažovače jsou asi dobrá věc, zvláště kapková závlaha, která aplikuje vodu hlavně ke kořenům. Zahradu (trávník) máme cca 300 m čtverečních + malý záhon, kde je zelenina.
Podívejte kolego..
Tyto věci se neodhadují, ale počítají..
Musí se najít rovnováha mezi objemem nádrže, plochou střechy (případně další odvodňované plochy) a tím co v dané oblasti je reálné že vůbec naprší.
Takže mi napiště z jaké plochy (z jakých ploch a jakého druhu povrchu) budete do nádrže svádět vodu (půdorysný průmět), kde se nachází stavba o které mluvíme..a já Vám to spočítám.
Dobře tedy: Střecha klasická šikmá, plocha střechy 300m čtverečních (na domu a na přístavcích), poloha bydliště: Mírová pod Kozákovem - Chloumek.
Já se zmíním spíše o umístění a rozmístění ...
Nádrž umístěná pod zemí udrží vodu chladnou až studenou. Pokud budeme polévat ve večerních hodinách,
rozehřátým rostlinám (či už ve skleníku případně venku na přímém slunci) studená voda neudělá moc dobře...
Je vhodnější zalévat vodou odraženou, prohřátou přes den od sluníčka. Teda z nádrží na vodu umístěných nad zemí,
v dosahu slunce. Také větší množství menších nádrží umožní lepší distribuci, i v případě znečištění nebo nežádoucího úniku vody.
Také rozmístění nádrží na více místech zahrady usnadní roznášení vody po záhonech či ke stromům...
Proto píši o větším množství menších nádrží, které se dají lépe zamaskovat.
Ranní polévání je vhodné, teplota vody je blízká teplotě vzduchu a rostlin po noci.
Ovšem zalévání na noc udrží vodu v zemi déle, minimálně přes noc. Ranní voda se brzo vypaří při stoupající teplotě.
Ano Hejkale, to máte pravdu, ale velká nádrž nad zemí není pohledově nic moc. Já tedy vždy zalévám brzy ráno, popřípadě později večer, pokud třeba ve všední den nestihnu ráno.
Když to vezmu z hlediska pěstitele, tak aby bylo v nádrži alespoň na dvě zálivky. Máte 300 m2, jedno zalití cca 15 mm vody, což je 4,5 m3. Takže nádrž 9 m3 min. U vás jsou srážky v průměru 750 mm ročně. Nebudou na toto dotace?
Ty dotace jsou, ale mám pocit, že už to je rozebrané, byl o to velký zájem. Navíc nerad pobírám na něco dotace, aby mě pak někdo nemohl popotahovat a něco mi určovat. Raději si to pořídím za své. Ale nevím, jak fungují dotace přímo na tu deštovku, já to beru podle otce (zemědělce), který bere dotace, ale za oplátku musí dělat šaška úřadům.
Jj, hnedle to bylo pryč: Vyčerpáno. Dotace z programu Deštovka byly rozebrány během jednoho dne Dotační program na lepší využití deštové vody spustil Státní fond životního prostředí v pondělí, o den později už musel zájemce odmítat. Částka sto milionů korun, již ministerstvo na dotace vyhradilo, byla totiž vyčerpána. Největší zájem byl podle úřadu o nádrže na zachytávání deštové vody pro splachování WC a zálivku zahrady.
Tyhle dotazce pořád nechápu. Nechápu proč všichni ze svých daní platí něco co bude sloužit jednotlivcům. Stejně jako kotlíkové dotace.
Máme poměrně velkou střechu,ale 15 m3 nádrž se běžně nenaplní.Až tak moc totiž neprší.Pro zalévání zahrady je to hned pryč.Když pak měsíc neprší,nezbude než zalévat z vodovodu.
JABRAKA
To mi je jasné, ale lepší něco než nic. Mám doma Pragu V3S z fekální nástavbou, se kterou mohu jezdit k blízké říčce vodu načerpat, ale jsou s tím starosti. Takhle by to bylo jednodušší. V současné době zalévám pouze z vodovodu a to se vodoměr točí... I když máme u nás levnou vodu 24Kč/kubík, tak stejně mě je to líto používat pitnou vodu na zalévání.
To máš pravdu.Zalévat pitnou vodou z veřejného vodovodu,ale hlavně napouštění bazénů je pěkná prasárna.Každý si řekne,však co,já na to mám a ostatní si polibte...A nikdo z nich si neuvědomuje,že může přijít doba,kdy se bude pitná voda vyvažovat zlatem
Když jsem začal stavět, rok před prvním kopem mělo být rozhodnuto o kanalizaci - tato kanalizace se zřizuje až letos- PO 10ti letech ! Všichni museli vyvážet jímku - já ji mám na 8 kubíků. Jakmile naposled vyčerpán a přepojím odpad, bude z toho zemní zásobárna vody s čerpadlem. Naše 3 nádoby 1000 litrů nestačí na 10 dnů suché zahrádky, o trávníku nemluvě. První roky jsem řešil trávník pitnou vodou, poslední roky už z trávníku je měsíční krajina - až zprovozním nádrž, začnu novým trávníkem...
Nádrže na jímky se dají sehnat levněji - nějaká chybná zakázka nebo sleva ze známosti... ale stále je 10 kubíků za 30tis. To už se možná vyplatí sehnat onu vyřazenou cisternu...
Dal bych vám bod, ale již jsem je zde rozdal. Vidíte ta cisterna by mohla vyjít levněji. Jinak s tím trávníkem to je věčný boj. Já mám trávník docela luxusní, bez plevelu, jednotvárný, ale v tomto období by člověk musel stát s hadicí u trávníku od rána do večera. Teď se alespoň přes nás přehnala bouřka s deštěm, tak se to zalilo.
já mám 12m2,stála cca 24tis.je celobetonová,hotová,jen se vykope díra a borci přivezou a usadí.má cca 7 tun a naivně jsem si myslel,že nevyplave.než jsem ji stačil zasypat a naplnit začalo pršet.
byla to puvodně žumpa,po 2 letech nam udělali kanalizaci,tak jsem ji vyčistil a dopojil připravene potrubí z okapu stodoly a chalupy.letos už je asi 3měs.plna.mam ještě studnu,tak jsem zvědav jak to bude fungovat.je to polský výrobek.
neměl bys kontakt na tu firmu. Popřípadě internetové stránky. Chtěl bych se podívat jak to vypadá.
Díky!
Mám klasické betonové skruže. Bohužel varianta využití septiku jako zásobárná deštové vody u mě nemohla být, jelikož soused, byt je výše mě neustále napadal, že jej topím. Přitom jsem ještě neviděl téci vodu samovolně do kopce.
Jinak kolega má bývalý septik. Má jej velký tří komorový a je spokojen. Nezalévá trávník, ale jen zahradu o velikosti 32 m2
Já se chystám ještě vybudovat jednu deštovou studnu. Zalévám s ní jen: skleník a zahradu a na poli vysázené dýně. Mám vždy tři skruže průměr 1 m a výška 1 m Poklop betonový s otvorem odkud vodu vyčerpu do nádob. Na další chci pak instalovat zahradní pumpu: Lila 75 (musí se vypouštět na zimu)
sigmashop.cz/...
A můj druhý kolega, který bydlí v mírném svahu, to vyřešil úplně elegantně. Vykopal si dva jezízka a svedl do něj vodu i ze zahrady(drenáž. Často mu dělala problém). Využívá tak jezírko k podlévání i k okrase. Voda totiž dotéká stále.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.