Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Oprava - lepenka -střecha

Od: aksoj® odpovědí: 8 změna:

Dobrý den ,

mám na střeše starou pískovanou lepenku a vypadá to že do ní začne brzo zatékat . Našel jsem na internetu nějaké tekuté lepenky a tak by se chtěl optat zda máte někdo nějaké zkušenosti . Potřeboval bych aby to vydrželo nejméně 3-4 roky . Jsou ruzný výrobci i ceny . Díky za radu

 

 

8 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

ronyx*

4x

Zdravím,
myslím si, že za více jak 30let všemožných pokusů o opravy a rekonstrukce různých lepenkových střech jsem posbíral dostatek zkušeností s různými materiály. Protože se většinou jednalo o střechy na různých pomocných stavbách (kůlny, dřevníky a pod.) měl jsem možnost díky dobrému přístupu zespodu (sestavy střech typu - krokve, prkna, lepenka) sledovat výsledky oprav a chování oprav v průběhu času.
Asi jednou technologii jsem vlastnoručně nevyzkoušel (ale viděl jsem ji dělat jako malý kluk) a to klasické "térování"rozehřátým "térem ", dnes by se řeklo "rozehřátým asfaltem"(ale pozor - tér není asfalt). Dříve se to jinak nedělalo, nátěry za studena neexistovaly.
Jinak jsem odzkoušel snad všechno, tedy kromě moderních drahých technologiií. Vždy jsem se vyhýbal práci práci s plamenem z důvodu velké možnosti požáru. Časem sem se propracoval v některých případech k použití horkovzdušné pistole.
Na zcela neporušenou lepenku vyhoví takřka cokoli - počínaje Gumoasfaltem, přes různé Reflexoly a podobné nátěry.
Z dlouhodobějšího hlediska (více jak 1 rok) se na nátěry lepenkových střech, kde už jsou prasklinky a praskliny neosvědčilo skoro nic - většina běžných nátěrů sice zalije ty trhlinky, ale pouze do prvního mrazu či většího tepla. Lepenkové střechy, přesněji ta samotná krytina, má snahu poměrně hodně pracovat (tepelně se rozahovat a smrštovat), takže to opět popraská. Velmi dobře je to vidět na střechách, kde je pouze 1 vrstva lepenky, v případě tak oblíbeného "teče to, tak na to dáme další vrstvu"se problém hledá hůř a není výjimkou, že prasklina je na jedné straně střechy a vevnitř to teče úplně na druhé straně - to jak voda provzlínává mezi vrstvami lepenky.
Takže již zmiňované nátěry jsou tak nouzové přežití do dalšího roku, jinak jsou to vyhozené peníze a je to škoda času a práce.
Poměrně se mi osvědčovaly opravy pomocí LUTEXu, používal jsem ho jak v tekutém stavu na nátěry, tak po zahuštění (prostě sem ho nechal otevřený, až vyprcháním části rozpouštědla zhoustnul) jako tmel. Netuším, jestli nedošlo časem ke změně složení, ale poprvé jsem s nim pracoval v roce 1985 a ty opravy vydržely až do roku 1997 (to jsem měl možnost to sledovat), LUTEX kupovaný později, cca od roku 2003 do roku 2012, už tu výdrž při stejném použití neměl a opravy vydržely nejvíc 2 roky. Protože to vždycky opět prasklo v té trhlince, dospěl jsme k závěru, že se nátěr (tmel) nespojí s původní lepenkou, takže sem to začal ředit ředidlem S 6006. Sice se to pak už spojovalo výborně (ředidlo je mírně agresivní, takže trochu to naleptalo lepenku a spojilo se to s ní), ale zase to mělo nevýhodu, že při nátěru to jakoby zvětralo - životnost cca 2 - 3 roky.
U tmelení jsem časem přešel na tmel v kartuších (Soudal) - tmel je do trhlinky třeba natlačit silou, ne to tmelem jen přetřít - to nedrží.
Cca pře 3 roky jsem zcela náhodou objevil nátěr Tlumex plast plus. Výrobce uvádí kromě náterů podvozků aut použití i na lepenkové střechy. Po výborných zkušenostech na autech s Tlumex plastem a taky díky tomu, že výrobce nám co by kamenem dohodil jsem si řekl, že ho zkusím. Koupil jsem 4kg plechovku a první testovací nátěr jsem udělal na kusu střechy z černého, již děravého plechu původně z rozřezaných sudů, ve spojích přetlučených dřevěnými lištami, kde neustále teklo a žádný způsob tmelení nebo nátěry nefungovaly - nic do těch spár nezavzlínalo tak, aby to bylo těsné. Hodně překvapený jsme byl, když ten TP plus to utěsnil už na první nátěr. On je totiž tixotropní, takže ani větší vrstva nestéká. Následoval tedy další opět malý nákup a zkouška na lepenkové střeše, bez tmelení trhlinek, tmelil jsem pouze větší trhliny. A opět 1*. Zatím nejstarší místo mám natřené 3 roky a stále bez problémů.
Na větší a delší trhliny u více vrstvých střech se ale musí jinak - tam tmelení a nátěry nestačí - nezřídka jsou prasklé všechny ty vrstvy skrz a ta roztažnost je tam taková, že to tmel a nátěr neudrží.

 

jendad

2x

ceskykutil.cz/...

Já jsem použil renolak aln a pak raflexol a už aspon 5 let žáný problém . Možná letos to přetřu jen tím reflexolem , aby se obnovil. Dobré je použít velký štětec a na něj připevnit tyčku(já použil kus ulomené hokejky) , at se nemusíte ohýbat a natíráte to ve stoje .


Děkuji to je přesně ono

 

mirek*

2x

Koupi tekuté lepenky, pomúžete akorát výrobcovi a stavebnímám, nic z toho dlouhodobě nefunguje, je daleko lepší nechat si udělat novou lepenku z modifikovaných pásů, cena je - 120kč za metr, práce šikovného izolatéra 100/m2 včetě pentrace. žívotnost? 20 let není problém.

 

petan86*

0x

Dobrý večer, osobně bych dal novou lepenku, pokud by to šlo ideální by byl dat rovnou plech, co mam zkusenosti s natery tak to vydrželo pokaždé rok, někdy ani to ne, když jsou na střeše místa kde stojí voda. Možná vám taky stávající lepenka ještě ty 4 roky vydrzi.

 


0x

aksoj, vše je o penězích. Tekutá lepenka není určena na střechu, jako krytina, tam se spíše dá asfaltová lepenka a nátěr Reflexolem. je to levnější a na dlouhou dobu.

Pokud přesto trváte na tekuté lepence, je jedno, od kterého výrobce.


doplněno 03.04.17 21:13:

Vy na opravu máte rozpočet? Nebo jen odhadujete náklady?


Asfaltovou lepenku tam mám ale nezdá se v dobré kondici , Chci měnit střešní okna i lepenku ale musím ještě došetřit takže potřebuji prodloužit stávající lepence životnost , když to bude stát 5-7k furt lepší než 200k


Zjištoval jsem cenu oken s montáží + cenu lepenky

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:
Otázky na téma tlumex

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]