Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Žárovky s LED světélkují

Od: sikin® odpovědí: 22 změna:

Koupil jsem na zkoušku pár žárovek s LED diodami. Některé mají LEDky uzavřené pod baňkou z mléčného skla a na něm je zevnitř zřejmě nanesen luminofor (stejně jako u klasických zářivek). Divné je, že baňka, nebo spíše luminofor na ní "svítí" nebo spíše světélkuje trvale i po vypnutí žárovky jako by tam byla přítomna statická elektřina nebo co. Ta by tam ale neměla být. Dovede to někdo vysvětlit?

 

 

22 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


0x
Pokud se nepletu tak nám na škole říkali že to jsou svinstva vlastnostmi podobná fosforu..zářivka nebo televize pozhasnutí také stále trochu svítí ač je již bez napětí a žádná el. stat. tam není..

To by bylo perpetuum mobile. K tomu, aby to svítilo, musí být fotony něčím vybuzeny (většinou napětím). U televizoru je navíc dosvit luminoforu (bavíme se samozřejmě o CRT) nastaven na velmi krátkou dobu, jinak by docházelo k rozmazávání u rychlejších scén. Zářivkové trubice se dají "rozsvítit" třeba třením - to je ta statická elektřina. Jinak jsem si nevšiml, že by trubice samy po vypnutí ještě svítily.

Nikde jsem nepsal, že to svítivost jako v zapnutém stavu..je to jen lehký dosvit, o tom jsem mluvil..jinak i lcd trochu svítí po vypnutí cca 2 minuty to lze vidět aspon u mého asi 3 roky starého philipsu...když si zakryješ oči a dost se roztáhnou zorničky a ty na to shaneš a mrkneš na právě vyplou trubici uvidíš její pozvolné pohasínání..ale el. stat tam bude mít taky prsty,ale to sisi potom odpověděl sám.. :D

To už zas zabíháme do dalších diskusí. Já jsem chtěl jen vědět, proč to světélkuje trvale. A můžu říct, že to je vidět dost. Samozřejmě to není na čtení.

ferda*

Trvale? Tak to pomůže asi jen vyšroubovat z patice. Mohl by to způsobovat malý zbytkový proud, který projde přes kapacitu nebo svodový odpor vypínače nebo vodičů - není to na závadu, u žárovek teče také, ale nerozsvítí je.

 

jabraka*

0x

Luminiscenci je možné vyvolat celou řadou energetického působení.Záleží na typu použitého luminoforu,a je jich známo několik tisíc.Použít lze elektrickou energii,chemickou reakci,záření,organické pochody.Přechod excitované molekuly luminoforu zpět do původního stavu je pak doprovázen vyzářením fotonu.Tato reakce je funkcí času,tedy nemusí k tomu dojít hned při odpojení exitačního media.Tam kde je potřeba zhasnutí ihned,používají se zhášecí prostředky.

JABRAKA

 

dracek*

0x

@sikin můžeš napsat co je to za typ led žárovky? nevím že by se u leddiod používala luminescence ale určitě neznám všechno ,a svícení zářivek po zhasnutí taky dokáže udělat když se vypíná nula a fáze zůstává zapnutá


Posílám odkaz na Aukro: aukro.cz/... Kupoval jsem jich více druhů na zkoušku, ale dělá to jen tato s největším počtem diod. S tím vypínáním nuláku mě to nenapadlo, ale při chvilce zjistím a napíši. Taky se mi to zdá divné, že by LED rozsvěcovala luminofor. Obecně musí na něj dopadat záření o vyšší energii (v zářivkách a TV obrazovkách je to UV až RTG záření). Nevím.

dracek*

ale todle se mě nezdá že je diodová žárovka

dracek*

hledám ale najít nemůžu ,ani cena ,nějak mě to nesedí


posílám ještě jednou odkaz - aukro.cz/...

 

rv*

0x

Zkuste vypnout jistič, at se vyloučí naindukované napětí. Po vyšroubování asi už nesvítí.

metyl*

LE diody z principu nepotrebuji luminofor, ktery se pouziva mimo jine proto, aby se zareni v jine casti spektra posunulo do te viditelne. Tedy u beznych zarivek a vybojek se timto eliminuje zareni, ktere by jinak fungovalo spise jako horske slunce. To LE diody nemaji. Co ale maji, je bodovy zdroj svetla, coz je problem, proto je potreba ho rozptylit, ale za cenu co nejmensich ztrat. Takze jsou k videni i zarovky s LE diodami, ktere maji z vnitrni strany vrstvu, ktera zmekcuje vyzarovane svetlo. Ta muze byt citliva na kdeco, jak jiz bylo uvedeno. Od gama zareni pres bludne proudy az po statickou elektrinu. Bude se to urcite lisit typ od typu a vyrobce. Vzhledem k tomu, ze sklo je dobry izolator a pokud je luminofor alespon trochu vodivy, muze tvorit kapacitni vrstvu, ktera muze na stridavem napeti delat ledacos zajimaveho. Takze urcite to chce odseparovat, jestli efekt nastava jen v patici (pak bych pidil po zapojeni), nebo i mimo nej (pak bych to zkusil odstinit). Jinou cestu nevidim.


Skutečně! Po vyšroubování žárovky z patice, ta postupně pohasne. Takže se tam asi fakt něco indukuje.

dracek*

sikine mě se nezdá že je to led diodová žárovka ,to bude normální úsporná ,ta cena je moc nízká na led diody ty sou okolo 900 Kč a ta luminiscence tam nemá co dělat ,ptal sem se ale nikdo ze známejch ji nezná ,


Trochu jsi mě zviklal. Pokoušel jsem se hledat na netu, ale bezúspěšně (je tam označení ZMG100 od fy Skyling 4U). Podle rychlosti rozsvícení a barvy světla bych to ale na tu LED tipoval. Koupil jsem přes stejného prodejce ještě jiné žárovky (třeba se 48, nebo 54 diodami a cenou mezi 100 a 200 Kč a ty byly jednoznačně LEDkové (něměly baňku, takže to bylo vidět). Třeba to není luminiscence, ale skutečně není něco úplně v pořádku s elektroinstalací a trochu svítí ty diody (u normální žárovky tak malý proud nic nerozsvítí). Při chvilce to proměřím a pak dám vědět.

doplněno 23.09.09 20:55:

Zkusil jsem tam našroubovat LED žárovku bez baňky a LED diodami skutečně prochází i při vypnutém vypínači proud a žárovka nepatrně svítí. Ta opalizovaná baňka je z plastu a zřejmě na ní není luminofor, jak jsi psal.

dracek*

prověř i krabice a přívod ke světlu nemusí to být přímo závada v okruhu světel ale mohl by si mít problém s narušeným nulákem to dokáže dělat psí kusy ,pokud budeš potřebovat něco poradit tak klidně na mejla dracek.60@seznam.cz ,ty ceny sou moc dobré ale když se koukám na značkové výrobky tak je to o něčem jiném

doplněno 23.09.09 21:16:

je to jen dracek.60


Díky za nabídku. Příští týden to proměřím. Zajímá mě to, co je případně špatně na elektroinstalaci a docela rád bych někdy vykuchal i tu žárovku (to se mi samozřejmě nechce dokud svítí). Podle toho, co jsem zjistil na netu, tak některé mají uvnitř spoustu LED, ale dělají se i takové, že mají jednou nebo pár abnormálně výkonných. Ty LEDkové žárovky se teprve začínají v obchodech objevovat a mají zatím spoustu much (o ceně nemluvě), ale brzy to bude myslím častý námět v diskusních fórech. Zvláště teď, při tom humbuku se stahováním obyč. žárovek z trhu.

doplněno 06.10.09 17:17:

Tak jsem se k tomu proměření dostal až teď. Proud, který prochází žárovkou při jejím svitu je něco kolem 40mA. To skutečně odpovídá udávanému příkonu 5W (naměřil jsem účiník cosφ = 0,48). Vypadá to, že se pro sražení napětí používá asi nějaká kapacita. Ten proud, který způsobuje slabý svit žárovky je asi 100x menší (0,45 mA). Takže buď nějaký svod ve vypínači, nebo se tam něco indukuje, jak psal merlin. Nenapadlo by mě, že i takový proud způsobí dost viditelný svit žárovky. Díky za reakce.

 

dracek*

Poradit se dá ledacos ale je potřeba vědět jak staré jsou rozvody ,panelák rodiný domek atd ,až to bude aktuální tak dejte vědět

merlin*

Je to zcela proste.

Privodnimi draty prichazi stridava slozka samoindukci soubeznych vodicu a jeste take navys v tom svitidle je predradnik, alias proudovy stejnosmerny zdroj pro LED, dale je tam dost vysoka kapacita vyhlazovaciho kondenzatoru.

Dohromady to dava predpoklad, ze LED diode staci 0.0001x mensi proud na zapoceti fotoemitace, kterou zaznamena lidske oko, nez jeji bezny proud provozni a plny svit.

Ve vysledku se to projevi tak, ze naidukovane napeti na vodicich i pri vypnutem vypinaci vyvola fotoemitenci u LED diod.

Zvlaste pak v pripade, ze PN prechod galium-arsenidu je rozehraty od puvodniho plneho svitu.

zdar!

simin

LEDky obvykle nepotrebuji luminofor, ale existuje i LED, ktera "sviti" v oblasti UV zareni, a pak tam vyrobce ma i luminofor, pro konverzi zareni do viditelneho spektra, prodava se to pod nazvem LumiLED, a vyrabi to napr. firma Luxeon. Ma to vyhodu ve vyssi ucinnosti, tj ze hodne sviti, oproti beznym bilym LED bez konverze.

dracek*

tak přiznám se tu opravdu neznám ,ale od toho je tenhle servr aby se člověk dozvěděl co neví díky

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]