Nejste přihlášen/a.
Ok, cirkulárku nemáte kam schovat, maflem by to byla dřina, pokosová pila je zbytečný luxus na palivo.Proč elektriku a ne benzín?
Existují stolní pily,ale netuším zdamají prořez 90 mm.
Zdravím
Zmíněné nevýhody řetězové pily vnímám také, ovšem po zvážení jiných možností užívám především ji, výhodou elektrické řetězové pily na to domácí řezání dřeva na topení je na druhé straně cena, minimální údržba (jen občas nabr. řetěz dolít olej ) skladnost a i životnost. Když si vezmu že jsem koupil jednu z nejlevnějších řetězových pil, a v podstatě bez jakékoliv opravy (měnil jsem akorát lištu) mi slouží cca minimálně deset let, řežu s ní na otop, stavěl šopku, opravoval krovy čili hromada práce už je zaplacená až se pokazí koupím něco podobného...
Zdravím,
chybí od vás podstatné informace
- délka těch hranolů
- počet hranolů
- jak často řezání děláte (tzn. jestli máte prostě hromadu na rozřezání nebo máte nějaký trvalý přísun v průběhu času - třeba 10ks měsíčně atd.)
- máte prostor na práci, kde zařízení může být trvale umístěno (i venku - není problém to přikrýt)
Pokud je to jednorázová práce, je nejjednodušší ta řetězovka (hranoly si narovnat tak, abyste vždycky řezal několik ks najednou). Pokud byste chtěl použít cokoli jiného (kapovací pila, mafl), tak prořez 90mm+ je výsada profi strojů, které nejsou levné. U cirkulárky se zase nadřete manipulací s hranoly (pokud to nejsou kousky cca 1m dlouhé).
Pro přesnější rady by bylo třeba znát více podrobností.
Z uvedeného vyplývá, že zřizovat něco na stabilno je nesmysl, ale vhledem k délce hranolů je třeba omezit manipulaci.
Již zde někým zmíněný "žebřiňák" je sice dobrá věc, al na proříznutí většího množství hranolů na jednou je potřeba výkonná řetězová pila na benzin - s elektrickou se na tom budete docela trápit.
Viděl bych to na 2 možnosti - v obou případech je však třeba postavit aspoň nějakou provizorní "rovinu" na které budou hranoly při řezání ležet
- koupit kapovací (čili pokosovou") pilu (i ty nejlevnější mají prořez větší než je polovina tlouštky hranolu), k tomu postavit dráhu pro hranoly a řezat tak, že hranol posunu na potřebnou délku, říznu pilou do poloviny hranolu, hranol otočím osově o 180°a doříznu z druhé strany. Pokud uděláte "dráhu" (ideální by byla tzv. válečková jako se používá u profi pil na řezání kovů pro velmi lehký posun hranolů, ale i je po položeném prkně se to dá tahat) dobře, můžete třeba
položit 3 - 4 hranoly naráz a pak jen jen po druhém postupně rozřezávat
- koupit "mafla" (ruční kotoučovou pilu), vždycky několik hranolů najednou stáhnout do jakéhosi balíku (kurtou, svěrkou) a tyto položit na "něco" (nabízí se třeba práve několik těch hranolů stažených k sobě) jako podložka a řezat maflem opět na max. prořez vždy celý balík z jedné strany, pak balík otočit a doříznout. Tu podložku můžete mít jak na zemi (to se ale k řezání budete muset ohnout) tak položenou na nějakých kozách (stolech apod.) a pak budete řezat jan težením ruky se strojkem dopředu a ani mezi řezy nebudete muset vypínat strojek. U mafla bych ale doporučil koupit trochu nějaký kvalitnější (i když i ty levné mají prořez větší než 45mm) - ty levné se totiž při práci kroutí a není nic horšího než se v řezu zadrhávat např. o zkroucením plechové základny vyosený rozvírací klín atd.
Doporučuji řetězovou pilu s délkou lišty 40cm a některý z těchto "stojanů" zkraceno.cz/... na pár kusů používám tu sklopnou "kozu", na více dřeva "žebřiňák"; s oběma se řeže výborně, kdo má a používá, může potvrdit...kozu jsem dělal podle tohoto návodu zkraceno.cz/... žebřiňák si při přizpůsobíte svým potřebám...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.