Nejste přihlášen/a.
Dobrý večer, mám dotaz ohledně výběru materiálu na venkovní terasu. Máme v plánu zastřešit terasu, kde je nyní povrchem dlažba. Rádi bychom zvolili povrch dřevěný. Máte nějaké zkušenosti s výběrem dřeva, co se vám osvědčilo, na co si dát pozor, údržba atd.? Zvažovali jsme též WPC, ale máme strach ze vzhledu plastu po pár letech. Jak jste spokojení vy? Předem díky za názory, zkušenosti. Jana
Na menší prostor pár metrů čtverečných, například tak 5 x 2 až 3 metry se hodí například massaranduba - exotické dřevo, velmi pěkné, odolně vůči povětrnosti, ale musí se natírat.
Dává se na podkladový rošt. Výhoda: podlaha neleží na zemi, v mokru, větrá od spodu. Nevýhoda: lezou pod to myši, pokud jsou mezi prkny mezery, což je možné a také levnější, když vám tam zapadne zapalovač, peníze, cokoliv, musíte použít různá štorurátka nebo dlouhé kleště jako na okurky, na vyndání, nebo to vyštourat zboku dlouhým tágem s hrabičkami.
Pozor: dřevo je neobyčejně tvrdé, ruční pilkou to budete řezat těžko. Díry se musí předvrtat, nepočítejte s tím, že to proženete vrutem akumulátorovým šroubovákem - vrtačkou. Ulomíte vrut, zavaříte a zničíte vrtačku.
Mnozí řemeslníci nepochopili, že když se hlavička vrutu opře o dřevo a zavrtá se tak, aby se zapustila pod úroveň dřeva, že promáčkne dřevo ve směru let, dřevo kousek od hlavičky vrutu podélně popraská a pak do toho vniká vlhkost a tamtudy pak dřevo začne měnit barvu a pak i hnít. Dobrý řemeslník dírky pro hlavičky vrutu předvrtá vrtákem s průměrem podle šířky hlavičky vrutu, nabroušeným na 90°, tedy v úhlu hlavičky vrutu. Stačí se pozorně podívat na různá dřevěná prkna nebo latě v plotu na místo kde je zatlučený hřebík nebo zašroubovaný šroub. Uvidíte, jak je pod každou hlavičkou hřebíku nebo šroubu ve směru let dřevo několik mm nebo cm promáčknuté, a tam to tmavne a hnije.
Na kvalitní podlahu to chce kvalifikovaného řemeslníka, který to má v paži, v oku a hlavně to umí! Neměří mezery mezi prkny metrem nebo od oka, ale má na to vymezovací šablonky, aby to bylo přesně na milimetr. Za cenu materiálu skoro 1800 za m2 se vyplatí také zaplatit za kvalitní práci. Ostatně at to budete dělat z jakéhokoliv dřeva, vemte na práci zkušeného kvalifikovaného dělníka (žádného "operátora", ale opravdového zkušeného řemeslníka tesaře).
Pozor na borovici - z některých míst časem stále vytéká smůla i po několik let. Totéž i smrk nebo jedle, který nebyl dobře odleželý a vysušený. Pozor na dřeva, která se kroutí, dovedou silou v krutu vyrvat nebo utrhnout šrouby.
Na kvalitní dřevo to také chce kvalitní nátěr, například Remmers Aidok HK lasur, je to šíleně drahé, ale na drahou podlahu se vyplatí dát dobrý nátěr (co dobrý, ten nejlepší, kvalitní!) a na to koupit také kvalitní štětec pro lazury. Od některých "obyčejných" štětců odletují od každé štětiny kapičky lazury na všechny strany. Takže štětec na lazury. Je lepší koupit lazury raději o trochu víc, než méně. Když zbyde, máte na příště, hlavně na silně exponovaná míst. Když koupíte méně, budete dokupovat. Navíc je malé balení mnohem dražší než větší. Ale zase nekupujte to, co do dvou let nespotřebujete.
Samozřejmě na měkčí dřeva je možné použít akumulátorový šroubovák, projede prknem i podkladovým trámkem jako nic. Ale hodně tvrdé dřevo, jako je například zmiňované massaranduba, se nenechá jen tak provrtat, vrtačka skučí, akušroubovák na to nestačí, vruty praskají.
podívejte se třeba na jutubko na Montage Holzterasse 2002, kde řemeslník používá vymezení mezi prkna vložkami a také na rozprasklé dřevo kolem hlaviček vrutů od 2:42 minut do 2:46 a také je vidět, že mezi prkna mohou padat vruty, atd. Zajímavých videí z montáží teras je hodně.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.