Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Svetelne zapojeni

Od: evulka odpovědí: 9 změna:
Ahoj,jsem zacatecnice v elektrine na skole SOU,zajimalo by me.Kdyz vyvedu z rozvadece 2 krat kabel cyky 3x1,5 kazdej kabel bude mit svou nulu a zem a vyvedu je do svetel a zapojim spolecne do jednoho okruhu a bude to na stejnem jistici B10 kde je 220v,pujde to do zkratu nebo to bude fungovat?

 

 

9 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

paw*

0x
Zkus to prosim nakreslit. Zkratovat to bude pokud propojis faze proti sobe. Ale kdyz zypojis fazi z jedboho kabelu s nulakem z druheho, tak to pojede. Nevim jestli je to v souladu s normou.
evulka

Nakreslit to nemohu,jsem na mobilu.Jinak receno:dva kabely mi vedou z jednoho jistice,kazdy vede do jedne krabicky,tam jsou tri wagosvorky do kterych jsou draty rozdeleny ..z wagosvorek z kazde krabicky to vede do dvou svetel,nakonec je jeste za obema obvody opet krabicka a tam jsou oba kabely propojeny spolecne,zkrat tam tedy vznikne?Ale kdyz propojim jeden kabel s nulou u druheho tak to pojede?I kdyz v nem je vedena faze take z jistice?
dam®

1, fázi máš z jednoho jističe do dvou kabelů, tzn. stejná fáze = ok

2, nesmíš míchat barvy ! v případě, že máš proudový chránič v obvodu, tak ani spojit modrý se zelenožlutým.

3, při dodržení těchto podmínek zkrat nezpůsubíš

4. žárovky / spotřebič/ zapojíš mezo fázi a modrý vodič, kostru propojíš s zž. vodičem, modrý zapojuješ v objímce na kontakt závitu žárovky, fázi na střed žárovky

5. případným vypínačem přerušuješ vždy jen fázový vodič


doplněno 21.03.16 10:15:

Tady ten způsob okruhování do smyčky se za jasně specifikovaných podmínek zapojení, kterýma nechci zbytečně zatěžovat, používá hlavně u veřejného osvětlení, kdy při přerušení, poškození napájecího kabelu mezi sloupy osvětlení se napájení pustí i z druhé strany aby svítíla celá ulice.

evulka

V tom pripade je to ok,ale pokud vemu ten jeden kabel v rozvadeci a fazi prepojim na jiny jistic tak uz jde faze proti fazi a je zkrat..diky moc za radu uz to chapu

 


0x

To zapojení jsem podle popisu moc nepochopil, takže obecně: Máte jednu fázi (z jednoho jističe), jeden nulák a jednu zem. Zkrat který Vám vyhodí jistič nastane, když spojíte fázi s nulákem, nebo se zemí. Když spojíte nulák se zemí, je to sice taky zkrat, ale jistič to nevyhodí (chránič ano). Je to stále tentýž okruh (stejná fáze, stejný nulák, stejná zem), takže se nic neděje, když to po rozdělení znovu spojíte kdekoliv v okruhu (tedy samozřejmě fázi s fází, nulák s nulákem...). Stejně tak, když použijete fázi z jednoho kabelu a nulák z druhého. Fungovat to bude, akorát to nebude zrovna moc podle předpisů. Nikoliv z hlediska zkratu, ale z hlediska bezpečnosti (hlavně Vaší, protože když Vám na to přijde revizák, přerazí Vám ruce ). Takže nedoporučuju.

To, že je to jiný jistič ještě neznamená, že je to jiná fáze. Běžně se v bytech používá jen jednofázový rozvod.


doplněno 21.03.16 10:00:

Taková zásada: když už jeden okruh jednou rozdělím na dvě větve, už nikde tyto větve nesmím zase spojovat dohromady. Pokud má každá taková větev samostatné jištění, nejsou to už dvě větve, ale dva samostatné okruhy. Tam už spojení vůbec nepřipadá v úvahu (když například vypnete jeden z jističů, zůstává okru stále pod napětím, což je velmi nebezpečné. Zároveň se v podstatě sčítají hodnoty obou jističů (jsou vlastně paralelně), takže zvyšujete zatížitelnost jištění okruhu, což ovšem už nemusí vydržet kabely.

evulka

Pochopil jste to dobre,revizak ani normy to neschvaluji,je to prasarna spojit dva kabely spolecne a pak je zbytecne dat do jednoho jistice
evulka

Tady jde hlavne o to abych pochopila podstatu,proste to fungovat na tom jistici bude protoze to nekdo spojil dohromady ale kdyz ten jeden kabel prepojim do noveho jistice tak jde na tvrdo faze proti fazi a to uz je spatne.Reseni?Obvody rozdelit na dva samostatne okruhy a kazdemu okruhu dat vlastni jistic.Diky

Pokud je na obou jističích stejná fáze, tak po propojení vodičů za těmito jističi je to stále ta samá fáze. Nenastane zkrat, nic se dít nebude (jen budou oba jističe zapojeny paralelně). Aby se něco dělo (aby šla "fáze proti fázi"), musela by být na každém jističi fáze jiná (sama proti sobě logicky jít nemůže) . Berte to jako teorii, rozhodně tím nechci napsat, že by se to tak mělo dělat!

 

stonek*

0x

Nezlob se, ale tohle je o naprosto základních principech. Odpověz si mezi čím je v dané soustavě potenciál (neni toho moc) pak si dokážeš představit co s čím spojuješ, kde "něco poteče" a kde ne...

Termín "Svá nula" znamená dva samostatné vodiče zapojené na stejném můstku? Nebo každá na jiný, kam tedy ten můstek vede? Do chrániče? Fázové vodiče se potkají na jističi, kolik má fází a tedy různých napětí? Navíc výrazy jako "220V", " Zem" a "nula" máš asi od starých fachnanů, jestli to používá mistr, je u mě po expiraci, doporučuju používat současné výrazivo.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]