Nejste přihlášen/a.
Prosil bych co nejrychlejší odpověď, protože se musím rozhodnout vůči případnému dodavateli. Mám třígenerační dům vytápěný od listopadu do března plynem, mimo toto období temperování kotlem na tuhá paliva, resp. dřevem. Moje spotřeba se pohybuje pro 3 byty běžně 10m3, v extrémech do 20m3 (třeskuté mrazy). Zateplil jsem v minulosti 160m2 zastavěné plochy domu, vyměnil okna a dveře, zateplil půdní prostor minerální vlnou, mám zaizolované sklepní rozvody. Přesto mám jeden problém a to historicky samotížku s rozvody ve sklepech 2 coly, přízemí 1 col a v 1.patře 3/4 cola. V systému je cca 400 l vody a to považuji za ztráty. Myslím, že bych měl provést rekonstrukci rozvodů do mědi od 3/4 cola do 3/8 cola. Radiátory článkové nahradit deskovými. Spotřeba vody by měla být méně než poloviční v systému s nuceným oběhem. Z loňských cca 2500m3 bych se měl dostat někde pod 2000m3 a návratnost by byla někde nad 10 let. Můžete mi mé úvahy potrvrdit? Děkuji. Dobiás
jj, je to jeden z omylů který se traduje a který mezi lidi pouštějí někteří topenáři a dodavatelské firmy, protože je to pro ně dobrý kšeft.
Topení trubkami v mědí NENÍ úspornější, než samotížka. Druh topení souvisí s tepelnými ztrátami domu hodně málo. Topení vám bude topit úplně stejně, at máte trubky z mědi nebo původní samotížkové. Jde jen o objem vody, která se musí ohřívat. Samotížka prostě topí tak nějak pomaleji, ale když už je rozehřátá, pak teplo déle udrží a pomaleji chládne. No a hlavně jde o to kotel dobře nadimenzovat a udržet ve správném režimu. Zde je ta největší slabina topného systému.
Domnívám se, že je to stejné jako rozdíl mezi 1000W nebo 2000W přímotopem. Na první pohled to vypadá, že ten druhý bude "žrát" dvojnásobné množství elektřiny. Ten výkonnější ovšem místnost vytopí 2x tak rychleji a termostat ho tudíž vypne za poloviční dobu. Takže spotřeba je ve finále stejná. Podobně se lze domnívat, že nahřátí dvojnásobného většího množství vody v objemnějších radiátorech sice trvá delší dobu, ale o to déle zase bude trvat jejich vychladnutí a tudíž topný systém bude méně často spínán termostatem.
Dobiasi, je to fyzika.
Tlusté trubky mají více vody, déle trvá, nežli se ohřeje takové množství, ale déle trvá, nežli zase velké množství vychladne.
Vaše úvaha, že velké množství je ztráta je špatná. Zákon o zachování hmoty je stále platný.
Slabé trubky a nové radiátory naplníte poloviční vodou, rychleji budou ohřátá tělesa, ale úsporu nehledejte..
Nesmysl. Zmenšením množství vody se žádné teplo neušetří.
Systém bude reagovat rychleji (rychleji se ohřeje, rychleji vychladne), ale to je tak všechno.
Uvažuješ špatným směrem, tohle je opravdu blbost.
To je jen otázka peněz. Jestli je máte. Samozřejmě, že desková tělesa a rozvody v mědi jsou daleko úspornější, než plech nebo litina. je to jen o penězích. Máte, nemáte?
Ja by som pre začiatok vám doporučil obehové čerpadlo,samotiaž začína až od určitej teploty.Doma mám tiež staré rozvody kde bola samotiaž,no pri inštalácii kotla na zemný plyn šlo obehové čerpadlo a teraz topná voda je ohrievaná len na 55 stupňov,no pri pevnom palive musela byt až na 70 stupňov,aby bolo teplo.
Ahoj.
Do změny rozvodů do mědi bych po zkušenostech s ní už určitě nešel. Železo vydrží skoro věčnost. Vím o jednom rozvodu který drží 55 let a trubky jsou uvnitř jak nové. Co bylo s tou mědí? V kolínku se jeho materiál zevnitř obrousil tak, že zeslábnul a tím se proděravěl.
Sousedi si nedávno měnili starý kotel za nový, na systém se samotíží a starými dělanými radiátory(nežebrové a ne deskové) na kondenzační + nové termoventily a s kotlovým čerpadlem. Bez potíží jim to funguje bez potřeby dovažování systému.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.