Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, prosím o radu. Stavíme dvoukřídlovou bránu na zahradu. Kovové sloupy budou zabetonované v zemi 80 cm hluboko. Je nutné vybetonovat i celý práh mezi nimi ve stejné hloubce pod zemí, aby vznikl velký monolit, nebo stačí jen zabetonovat každý sloup samostatně? Nebo jinak?
Zdravím,
hodně záleží na materiálu, z kterého je terén. V případě rostlého terénu, připadně kamenité upěchované navážky, je možné nechat sloupky samostatně, ale rozhodně nikdy u brány, kdy musí křídla na sebe perfektně dosedat (např. při použití normálního zámku).
Viděl jsem už za svůj život mnoho různě udělaných bran a branek, několik už sem jich také udělal. Zatím se jako nejlepší osvědčilo udělat ze sloupků svařenec (mezi sloupky navařit armaturu) a pak to celé jako monolit zalít betonem. I když se to třeba vlivem mrazu hne, pořád se to hýbe celé a ne každá část jinak. Štelovací panty jsou sice hezká věc. ale seřizovat při každém zámrazu a roztátí panty je pěkný opruz. Vzhledem k tomu, že současné zimy jsou právě o stále se měnícím počasí, bude vám štelování pantů několikrát za zimu brzy pěkně lézt na nervy a třeba to taky skončí rezignací - prostě brána už zase nejde zavřít, ale kašlu na to. Dřív to bývalo trochu jiné - na začátku zimy zamrzlo a na jaře rozmrzlo, štelovalo se jen 2x za rok.
Jinak pouze vybetonovaný monolit vám nic neřeší - beton klidně pohyby praskne a jste tam, kde byste byl i bez monolitu (tedy pokud to nebude monolit 60x60cm).
Všimněte si, že naši předkové vůbec nebyli blbí - každá brána měla jak dole práh, tak i horní spojovací (nejčastěji) oblouk. I když by totiž použili štelovací panty, tak seřídit bránu o váze cca 300 - 400kg každé křídlo by nebylo jednouché. Takže to dělali raději pořádně.
Tak jak uvádíte Váš záměr,zabetonování nosných sloupů do nezámrzné hloubky,tak se nemusíte ničeho obávat.
Neuvádíte rozměry vrat,je ale nutné dimensovat sloupky vrat k délce a hmotnosti křídla,aby nedocházelo při pod-
dimenzování k prohýbání.Pokud jde o práh,záleží na tom zda je tam nutný(z hlediska vjezdu),když ne, tak bych jej nedělal
na stabilitu to žádný vliv mít nebude.Proto se dělá výkop a betonování do nezámrzné hloubky,aby nedocházelo ke zvedání staveb.konstrukcí vlivem mrazu.
Jak uvádí Pat aMat tak je pravda,že dříve se stavěly zděné konstrukce do oblouku a tvořily monolit,ale to bylo jednak
z důvodů architektonických a hlavně také proto,že většina těchto konstrukcí nemá buď žádné,nebo velice mělké
základy z kamene,obloukem je vytvořena klenba která zvyšuje pevnost takové stavby.To za prvé.
Za druhé vrata se stavěla dřevěná kde byla vůle v otočných třmenech,a mezera mezi křídli i 5 cm při zavřených vratech.
S pozdravem fero
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.