Nejste přihlášen/a.
No lze to tak udělat, uplně běžné to není .. běžně se udělá že se táhne jeden vstup na 230V použije se vypínač ř.5 (ten má jeden vstup ale dva výstupy, má tedy taky dvě klapky) a trafo se dá až za vypínač tedy až za vypínačem je 12V ..
Tak jak to říkáš to ale půjde taky .. ničemu nevadí že na jedné straně vypínače je 230 a na druhé 12 .. při správném zapojení to na funkci nebude mít vliv.
Není to příliš vhodné řešení, mám dojem, že i norma někde zakazuje dva potenciály v jedné krabici. Má to i logiku, někdo neobeznámený půjde hledat poruchu či dělat jinou úpravu, otevře vypinač a tohle rozhodně nebude čekat. Při zkoušení se velmi lehce může dostat na led pásek sítové napětí. Raději si vedle vysekej další vypinač.
Z původního dotazu to vyznívá , že budeš ovládat vypínačem jenom 12V,v posledním odkazu chceš zap/vyp přívod do trafa, takhle je to v pořádku.
Jaká norma o tom hovoří - já nic takového nenašel, ničemu to nevadí, může to tak být jen musí být ten kabel na 12V zvolen tak aby mohl vést i 230V v případě poruchy
V jedné krabici může být naprosto bez problému dvě různá napětí, obecně se nedoporučuje spojovat slaboproud a silnoproud z toho důvodu že silnoproudé vedení může rušit různé datová vedení, ovšem to se LED pásků netýká tam k žádnému rušení nedochází... Tedy můžete to udělat tak jak jste napsal vypínač 5B a zapojit jako 1+1
Pravdou je že uplně bězné řešení to není, ovšem nepouživané to také není, jelikož je to uzavřené a nemůže dojít k neodborné manipulaci tak dvě napětí ničemu nevadí.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.