Nejste přihlášen/a.
Existuje nějaké zařízení do rozvaděče na DIN lištu, které by dokázalo řešit situaci kdy přerušením PEN či N vodiče se na spotřebiče může dostat napětí až 400V? Díky. Uvažuji, že bych si to pořídil do své domovní instalace, stejně tak, jako kontrolu výpadku jedné z fází, což může poškodit motory.
Běžně se používá proudový chránič, nicméně podmínkou jeho zapojení je mít sít v systému TN-S tj. lajcky řečeno, všude musíte mít vodiče - fáze, pracovní, a zem, respektive 3fáze, pracovní a zem. Na starý systém TN-C tj, kde je jen fáze a pak PEN vodič, zapojit proudový chránic možné není.
Výpadek fáze Vám pak může kontrolovat relé např. takovéto: elinas.cz/... které připojíte ke stýkači, který může v případě potřeby celý obvod odpojit.
Nicméně pokud máte takovéto dotazy, nebudete schopný toto bezpečně zapojit, takže si zavolejte elektrikáře.
Zdarec, jenom si neumím představit jak by se ten zemnící vodič měl monitorovat. Jako změna zemníciho potenciálu nebo proti fázím nebo jen specifický okruh nebo komplet? Technicky, to hlídání možné je, v běžných podmínkách absolutně zbytečné, ale velmi neekonomické a teď čistě teoreticky, instalace přepětových ochran /proti blesku/ by asi v tomto případě pozbyly účinnost, ale to už vařím z vody.
Hlídač sítě, například. Sleduje správný rozsah napětí mezi fázemi a zemí. Při rozdílu větším než nastavený vypne. Při poruše PEN dojde prakticky vždy k nesymetrii fází a pak vypne. Nebo hlídat napětí N-PE proti zemi, ale napětový chránič je dnes nedostupný. Takže home made
Jedná se mi o přerušení PEN či N vodiče před rozvaděčem. Poku přeruším N v libovolném jednofázovém okruhu, tak tento okruh přestane být funkční a nic se neděje, podobně, jako kdyby byl přerušený L vodič. Pokud ovšem přeruším PEN před rozvaděčem, tak nastane problém, pokud zátěž není symetrická na všech fázích. Ano, bod rozdělení je přizemněn, ale toto přizemnění není dokonalé a tak se může na různých jednofázových spotřebičích vyskytnout napětí teoreticky až 400 V. Jde mi o to, jestli je možné tomu zabránit.
Čistě teoreticky onen "hlídaný"vodič přivést z posledního přístroje (zásuvky) zpět do rozvaděče a zapojit jej na cívku stykače ovládaného nulou. Stykač by při přerušení nuly, spadnul a přerušil příslušný obvod.
V kontextu doplnění otázky z 14:18 je má odpověď poněku mimo...prostě píšu moc pomalu
Pak mně tedy napadá podpětová ochrana?
Accur, to už je otázka na elektrikáře já jsem jenom zedník logik , který logickou úvahou došel k závěru, že kyž dojde k přerušení onoho vodiče, při nerovnoměrné zátěži, tak logicky vznikne podpětí a tak jsem strýčka googla požádal o nalezení podpětové ochrany
Hlídání přerušení PEN je zbytečné. Můžete si pouze prověřit průchodnost mezi elektroměrným rozváděčem a domovním rozváděčem. Je to individuální záležitost a bez podrobností nelze nic doporučit. Před elektroměrným rozváděčem je to věcí správce sítě a pokud dojde touto vinou k poškození elektrozařízení, je vám povinen škodu nahradit. Pokud máte správně přizemněn bod rozdělení, tak vám situce 400V nemůže nastat. Přizemnění musí být naopak dokonalé a spojené s HOP. Přizemnění buď je neno není. Nedohonalé přizemění neexistuje.
Chránič tuto situaci neřeší. Toho zajímá jen součtový průtok.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.