Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Majetkove vyporadani bytu po rozvodu

Od: megane16* odpovědí: 2 změna:

hledam radu - nemuzeme se dohodnout "manzelka ma syna 12/let v opatrovnictvi Majetkové vypořádání bytu po rozvodu Nevim co dal moc vsem dekuji piste na 1jz1@seznam.cz dekuji

 

 

2 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

jabraka*

0x

Pokud se rozvádíte,tak jsou tu dvě otázky.Vlastnictví bytu a užívání bytu.Po rozvodu si musí rozvedení manželé provést mezi sebou majetkové vypořádání.Toto není součástí rozvodového řízení.Pokud to neprovedete do dvou let(domnívám se)už nelze dodatečně o to žádat soud.Pokud jsou manželce svěřeny děti do opatrovnictví,má nárok i na užívání bytu.Pokud je byt ve spoluvlastnictví,je na vás,jak si rozhodnete o vypořádání,zda vás manželka vyplatí.U družstevního bytu je uživatelem člen družstva.

JABRAKA

dusatka*

Není to tak úplně pravda.
Ohledně vypořádání majetku existují tři varianty. Varianta "dohoda ", která musí mít písemnou formu. Je jasné, že dohoda znamená to, na čem se dohodnou obě strany, že je spravedlivé - může to tedy znamenat cokoliv, s čím budete oba souhlasit.
Pokud se nedohodnou, přichází na řadu varianta "soud", kdy jeden z bývalých manželů dá návrh a soud pak rozhodne. Soud bude vycházet z toho, že podíly obou manželů na majetku patřícím do jejich společného jmění jsou stejné. Podle obč. zák. každý z manželů je oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek , a je povinen nahradit, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek. Stejně tak se vychází z toho, že závazky obou manželů vzniklé za trvání manželství jsou povinni manželé splnit rovným dílem. Dál soud přihlédne především k potřebám
nezletilých dětí, k tomu, jak se
každý z manželů staral o rodinu
, a k tomu, jak se zasloužil o nabytí a udržení společného jmění, k péči o děti a k obstarávání společné domácnosti.
Třetí varianta: Nedošlo-li do tří let od zániku společného jmění manželů k jeho vypořádání dohodou nebo nebyl-li do tří let od jeho zániku podán návrh na jeho vypořádání rozhodnutím soudu, platí ohledně movitých věcí, že se manželé vypořádali podle stavu, v jakém každý z nich věci ze společného jmění manželů pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. O ostatních movitých věcech a o nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné; totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, pohledávkách a závazcích manželům společných.
Lhůta je tedy tříletá. K opatrování dětí soud přihlédne, nikoliv že automaticky byt přiřkne manželce.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]