Nejste přihlášen/a.
Rezal jsem na zahrade hodne jabloni, ale mam problem s parezy, ktere jsou dost siroke a "rozlezle". Zajimalo by me, jestli je mozne pudu kolem nich odkopat, odsekat koreny a parez zlikvidovat pomoci motorove pily, at uz rovne (cili v podstate nahradit parezovou frezu motorovou pilou a vzit je 10-20 cisel pod urovni zahrady) ci ho proste po castech odrezavat. Mohu si znicit pilu, pokud by se i pres opatrnost dostala do kontaktu s hlinou, nebo to odnese "jenom" retez?
Řetězovku ne - hlína, kamínky = okamžitě se totálně ztupí řetěz. Když řezat tak maflem se starším vidiovým kotoučem (kterýmu už nevadí když se nějaký zub oláme).
Samotné pile hlína nevadí, ale řetěz je tupý hned po prvním kamínku, v kořenech jich je hafo...
Lepší je nechat delší pahýl (asoň 2m) , odkopat/ přesekat kořeny a tím pahýlem vyvrátit. Pomůže hupcuk, sochor,pajcr a jiné vynálezy.. Pokud jde o jabloň a je místo, tak nejlepší je nechat celý strom, obkopat, přesekat a vyvrátit. Těžká koruna pomáhá vyvrácení...
Tenhle problém jsem řešil nedavno. Těch parezů jsem měl víc, tak jsem zkoušel. Parezožrouta, přípravek v kelímku, který se aplikuje do vyvrtaných děr.Tato metoda je příliš zdlouhavá. Nechat delší kmen a zapřahnout traktor- víc nepořádku po zahradě než konečného efektu. Motorovku jsme zavrhli hned, nikdy se nevyčistí kmen natolik, aby se neničil řetěz. Tak zbyla poslední možnost-delší kmen, okopat, silné kořeny se objeví hned při kopání, ty přesekat, potom stromem zakývat a další kořeny pod povrchem se ukáží tím, že se zvedá zem. Znovu okopat až na kořeny a přesekat. Je to dost namáhavé, ale ta kapka potu stojí za to, že máte čistou zahradu, sekeru pobrousíte a je to.Takto jsem dělal osm parezů starých stromů a přežil jsem to bez úhony.
Zdravím, motorová pila nenahradí v žádném případě pařezovou frézu! Zkuste nejdříve v okolí zjistit, zda někdo mobilní frézu nemá (např. město často na podzim upravuje dřeviny) popř. zahradnická firma. Při pokusu použít motorovku riskujete nejen zničení řetězu (hlína s kamínky), ale klidně i jeho přetržení, což není nic dobrého.
já odkopal kořeny a vzal je velkou " jebačkou" s dlouhým plátem podle síly kořenů a zbytek vyvrátil,zkoušel jsem to vypálit,ale to je na pětiletku,hrozná práce...
Kdysi jsem to také zkoušel. S motorovkou je to neřešitelné, zničíte řetěz (chtě nechtě s ním do hlíny zajedete) a strávíte u toho půl života. Vypálit to taky nejde, protože čerstvé pařezy jsou mokré. Opravdu nejlepší je odfrézovat. Něco to sice stojí, ale je to během několika minut a bez práce (pracuje majitel frézy).
kdysi jsme odstraňovali půlmetrový pařez od hrušky. Sekerky, pilky, krompáče, motyky, oheň a ostatní zaručené recepty selhávaly, nakonec všechno vyřešil majzl a kovářské kladivo.
Neničte si pilu. Vezměte pořádné kladivo a několik pořádných plochých i špičatých majzlů, pařezy rozštípejte a trosky vylámejte. Jde to rychleji, než by si jeden myslel.
Ahoj. Taky jsem měl na předzahrádce asi 9 jabloní. Měl jsem štěstí, že okolo jel traktor s navyjákem od lesáků. Poptal jsem se u něj, on řekl ořeš ty rozbočující se větve a nech pouze kmen. Když jel příště okolo, tak si couvnul na jedno to správný místo a z něho potom lanem ty zbytky stromů ze země odtrhal. Ani za to nic nechtěl. Jen si odříznul ty kmínky a i s pařízky si to všechno odvezl. Větve jsem na místě spálil. Jinak, není třeba se dostávat nějak moc do hloubky. Na 15-20cm. Stačí, aby se ten zůstatek pařezu skryl do hlíny. Aby nebyl vidět a nezasahoval k rotačnímu noži sekačky. Tam potom za čas shnije. Nápad s maflem je dobrej. Jen opatrně na jeho kopání, při přiblížení k pařezu.
Tak, já bych tam tem pařez nechal ... a "nastřílel" bych do něj ( kladívkem ) sadbu hlívy ústřičné ( či jiné léčivé houby ) ... a na houby do polévky bych chodil do zahrádky - k tomu pařezu ... třeba i několik let. To si nedělám legraci. Tu sadbu hub je možné koupit v takových válečcích ( v podobě jako jsou peletky na topení ) ... no a do pařezu jde navrtat díry a kladívkem do pařezu ( i z boků ) "nasadit" "záhonek" hlívy ústřičné, či jiné ( také léčivé ) houby "domácí". K dostání je např. "Hlíva miskovitá", či "Hlíva růžová" ... a určitě ještě i jiné další druhy.
No a pokud ale přece jen chcete pařez zlikvidovat, tak jde koupit nějaký roztok ( v drogeriích, či obdobných obchodech, to znají ), který se aplikuje do pařezu tak, že se ( opět ) navrtají díry, kterými se ( vstřikováním do vyvrtaných otvorů ) pařez pořádně "proleje" ( pařez se prostě nechá - podle návodu - pořádně "nasát" ) tím roztokem a otvory se nějakými špalíky zatlučou ( těsně "ucpou" ) a podle návodu se nechá roztok pořádně vsáknout do pařezů. Po doporučené době ( dle návodu ) se otvory "odzátkují" a zapálí ( a mám dojem ) že se zase ucpou ... přesněji je to ale v návodu. Výsledek je takový, že roztokem nasycený pařez ( až do kořenů ) po zapálení "žhne" a po nějaké době se pařez i s celou strukturou kořenů prostě "vypálí" ( "vyžhne" ) a jednoduše se celá struktura "zbortí" a je po pařezu. Popisuji to asi dost "neohrabaně", ale podstata je ta, že není potřeba nic pracně vykopávat a ničit nařadí ( mnohdy ne právě laciné ). Přesný postup je na přiloženém návodu u kupovaného roztoku. Jen je potřeba se připravit na to, že to nebude ze dne na den, ale bude to chtít nějaký ten čas ( dle uvedení v návodu ). Já vám ale přeju mnohaletou úrodu hlívy ústřičné ... ...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.