Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Odpadní voda z domácí čistírny, zálivka

Od: marts* odpovědí: 10 změna:

Máme domácí čistírnu odpadní vody a vzhledem ke každoročním větším a větším suchům přemýšlím, jak využít tuto odpadní vodu, tak aby se s ní dalo zalévat. Má to někdo vyřešené? Napadlo mě řešení - buď kořenovou čističku, nebo zahradní jezírko, kde bude nátoková voda čištěná UV lampou.

 

 

10 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

paw*

0x
Nevim jaka kvalita vody tece z cistirny, ale kyz muze do reky, kde jsou ryby a ty nepochcipaj, pak proc s tim nezalevat. Travnik urcite a zeleniny bych se nebal tez. Ono ti spanele, kd kterych vozi zeleninu do supermarketu zalevaji taky vodou z rek, a co do nich asi usti. Ikdyz dejme tomu, ze diky jezum ta voda muze byt trochu vice odhnita.

 


0x

Nevím kde je problém. Dříve se pole a zelenina hnojila močůvkou, na pole a záhony se dával hnůj. Však ony si to rostliny přeberou jistě lépe než nějakou chemii.

 

ronyx*

0x

Zdravím,
nemám s tím osobní zkušenost, ale na vašem místě bych se nejdřív nějak nenápadně zeptal na přslušných orgánech (obecní úřad, životní prostředí apod.), jestli vůbec oficálně smíte používat vodu z čističky na zalévání...
Vzpomínám si totiž na známé, kteří když před cca 12 roky stavěli nový dům na místě, kde nebyla kanalizace a museli mít tím pádem čističku, takže celkem logicky předpokládali, že vodu z čističky budou využívat na zalévání zahrádky. A dozvěděli se, že neexistuje, že vodu z čističky musí nechat vyvážet jako odpad (jako to je se žumpama, septikama) do obecní čističky. Jak to nyní praktikují nevím, ale vím, že čas d času se někdo někde zblázní a kontrolují třeba doklady od vyvážení žumpy či septiku a porovnávají to s teoretickou spotřebou vody na osobu a den a velikostí nádrže. Takže jen abyste případně někde nenarazil, i když - kde není žalobce, není soudce.

 

humbucker*

0x

Ahoj. Čistička jako taková, je asi nejvyšší možnost čištění odpadních domácích vod. Neměla by se zaměňovat za septik a žumpu. Žumpa by neměla mít žádný odtok a měla by být pravidelně vyvážena. Septik by měl vypouštět dost nezávadnou vodu, která by mohla být vypouštěna a míchána i do blízkého potoka. Ten musí mít minimálně dostatečný průtok pro míchání s tou odpadní. Takhle mi to spočítal ing. arch. , co mi projektoval věci kolem domu.

Je rozdíl mezi hnojem a močkou a lidskými výkaly. Zvlášt, když je do odpadu vypouštěna voda z pračky, myčky a dřezu. Žumpy se na pole na zeleninu nevyvážely. Spíš se to hned zaorávalo. Nikdy toho ale nebylo mnoho. Z keřenovky to taky může odtékat do nějakého potoka.

Co znamená zaorávalo? Kde? V lese? Pole je určeno k pěstění brambor, pšenice, chmelu, řepy a také zeleniny. Nechápu rozdíl. Já bych s tím klidně zaléval.

paw*
Fakt je, ze na pole se zeleninou se vyvazi hnuj, a ten se zaorava. Hnojuvkou se postrikuji pastviny.

 

mp*

0x

Tak docela chápu, že dříve se hnojilo močůvkou. Ale představte si tu dnešní snůšku chemie - savo, jar, cif (mimochodem nejlepší abrazivní prostředek) různé šampony osvěžovače WC a tak podobně. Osobně bych s tím asi nezaléval.

paw*
Tak ono savo a podobne sajrajty by do cisticky prijit nemely, pac to muze vychcipat breberky. Ve mestech je to vice redene.
Jen tak pro zajimavost. Kdy byste s tim nezaleval, kam asi tecou odpady z klmestskych cisticek? Do rek. A cim je zalevana zelenina treba v polabi nebo ve spanelsku? V cem se koupete na prehrade?

Nesrovnávejte účinnost městské čistírny s malou domácí ČOV..

Většina domácích ČOV nemá ani zařízení na snížení obsahu fosforu..(a to je opravdu v dnešní době docela problém).

Malé domácí ČOV trpí nerovnoměrností nátoku odpadních vod, špatnou obsluhou (drtivá většina majitelů to bere stylem "zakopat a zapomenout", vzorky se odebírají průměrně 1x za rok..atd atd.

Mimo to, vyčištěná voda z městské ČOV se vypouští do vodního toku, ale zpravidla se jedná o vodní tok s velkým průtokem, kde se obě vody smíchají a naředí.., plus následuje další samočistící schopnost vodního toku.

 

rv*

0x

Klidně zalévejte. A žádnou UV lampu. Ty breberky tam potřebujete, aby rozkládaly organické na neorganické, které chutná rostlinám. Ušetříte i na umělých hnojivech. Je škoda se takové vody zbavovat a zahradu pak zalévat třeba pitnou vodou.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]