Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,máme s bývalým manželem ve spoluvlastnictví rodinný dům.On svoji polovinu přenechal synovi,s tím že by v domě mohl možná někdy se synem v důchodu bydlet a já jelikož mám na nový byt hypotéku požaduji od syna určitou částku za svoji polovinu domu.Syn se do domu nastěhoval a slíbil,že si do čtyř měsíců hypotéku na sebe vezme a mně za polovinu domu zaplatí.Teď se nějak cuká a říká,že bydlí v tátovo polovině a ten nic nechce.Prosím o radu,jak mám syna přimět,aby splnil slib a zaplatil za druhou polovinu.Děkuji
Je to nepříjemná situace. Asi bych navrhla synovi, at vyklidí (uvolní) třeba dva pokoje ze čtyř, přesně polovinu a ty budete pronajímat s tím, že třeba kuchyň a sociální zařízení (pokud je jen jedno v domě) bude syn mít společné s nájemníky. Tohle zaslat synovi doporučenou poštou s dodejkou. Věřím, že by syn přišel s lepším návrhem.
Kéž byste to nemusela řešit, ale pravděpodobně vztahy jsou již narušené, tak nemáte o co přijít. Po dobrém to asi nepůjde.
doplněno 27.07.15 11:00:Bene - nemyslela jsem, že by k této situaci vůbec došlo a že by paní potřebovala souhlas s nájemní smlouvou od ex, ale jde o to donutit syna k vypořádání se s matkou.
Nebo bych bez souhlasu ex mohla uvolněné pokoje poskytnout na příležitosté užívání rekreantům a tam by se to obešlo bez nájemní smlouvy. V reálu i toto je nepravděpodobné, aby rekreanti se dělili o WC, ale za pokus to stojí synka postrašit.
Dobrý den, asi těžko někoho nutit, aby splnil svůj ústní slib - a ještě bez konfliktu. Možná by pomohla pohrůžka, že svou polovinu RD nabídnete inzercí k prodeji. Ale, zřejmě se zde jedná o tzv. ideální polovinu domu, tak bude prodej obtížný, ale ani syn nemůže tvrdit, ve které polovině RD vlastně bydlí (dům by musel být rozdělen kolaudačně). Zkuste říci, že když syn nemá o Vaši polovinu domu zájem (nesplnil svůj slib), tak budete hledat jiného kupce. Zdravím!
doplněno 27.07.15 09:24:slavco31 - myslím, že popisujete situaci při dědictví nemovitosti. Za svého života nemusí vlastník domu brát ohledy na své potomky a nakládat se svým majetkem (tedy ho i prodat). Takže, pokud je tazatelka zapsaná v KN jako vlastník 1/2 domu, tak je to její majetek (ne jejího syna).
doplněno 27.07.15 10:52:Pokud není RD rozdělen kolaudačně na dvě jednotky, tak v případné náj. smlouvě bude uveden také Váš exmanžel - tedy, musí takovou smlouvu podepsat (a plnit ji resp. budete se i dělit o příjem z pronájmu). Nebo Vám dá k podpisu náj. smlouvy plnou moc. Obojí asi nepravděpodobné.
doplněno 27.07.15 11:08:uska - já vím. Chtěl jsem jen tazatelce napsat, že by to nebylo také snadné řešení. Dost záleží na tom uspořádání domu. resp. jak je veden v KN. Asi to nebude rozděleno kolaudačně, tak to bude o dohodě. A dohoda je již nyní komplikovaná. Myslím, že právně syna nelze donutit k plnění toho slibu - tak, přemlouvat, dohadovat se, hrozit a postrašit. Jo, situace je to prekérní. Možná by tazatelka mohla i syna vyzvat, aby dům opustil, ale zase má souhlas druhého vlastníka a zřejmě i ten její. Ten byl zase podmíněn tím slibem, tak jsem zpět u lidské dohody či nedohody. A celé je to ještě v rodině.
Píšete,že ste rozvedení,no chýba ako ste dom nadobudli,či spoločne alebo koho to bolo predtým,a ako prebehlo majetkové vysporiadanie.Neviem ako je to presne v Čechách,no na Slovensku ak by sa delil spoločný majetok a najmä dom kde maju deti trvalý pobyt,tak polovica domu by pripadla detom a vy s manželom by ste si rozdelili druhú polovicu domu,čiže vaša je len štvrtina domu.Ak je to podobné aj u vás,tak s predajom vašej čiastky by to bolo komplikované.Vztahy medzi vami a synom neriešim,lebo je to na pováženie,aby vás vyplatil a v budúcnosti dedil niekto úplne jemu cudzí váš majetok.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.