Nejste přihlášen/a.
Máme v práci v objektu na několika málo budovách (ještě po staru) Azbestové střechy,jsou již staré , je možné,že jsou škodlivé pro zdraví lidí kteří jsou v jejich blízkosti? Obzvlášt,když je silný vítr nebo na střechy působí déšt ,slunce apod.Nebo pouze při jejich manipulaci..sundavani střešní krytiny apod.?
Prý je údajně Azbest karcinogenní.
Ano, jsou, proto se to také likviduje. Pokud nejsou poškozené, tak míra rizika není zas tak velká. Horší je to, pokud jsou odlomené kusy, případně se to likviduje a při tom to praská,láme se to apod. poté se částečky azbestu uvolňují do ovzduší pak je člověk vdechne, usadí se v plicních sklípcích a tělo člověka se s tím nedokáže vypořádat, tak vzniká laicky rakovina. Z toho důvodu se před několika lety vyměňovalo uložení kabelů v pražském metru, také to měli v azbestových trubkách.
doplněno 30.03.15 18:51:Samozřejmě můj výklad je velice laický a zjednodušený. Problematika není zas tak jednoduchá.
Zase moc bych to nedramatizoval. Bydlíme asi 40 let v domě s eternitovou střechou starou téměř 90 let, šablony jsou už rozvolněné, okapy jsou svedeny do bazénku kde už po prudkých deštích bývá od eternitu růžové dno, zalívá se s tím zahrada, na půdě pod střechou bylo seno pro krmení králíků a žijeme.
Pokud nedýcháte vysloveně jemný prach třeba z řezání nebo broušení azbestových výrobků jde o h...
U nás ve fabrice bylo přímo azbestové pracoviště kde se opravovaly tlumiče výfuků a to byla taková jako azbestová vata nebo vlna, tam prach byl a nebezpečí bylo.
Pokud se s eternitem napracuje=leží na střeše= nic neškodí nic NEPOŠKOZUJE nikomu zdraví!Pokud se zlomí v rukou nějaké osoby,při demontáži... možná může ,ale nejvíce MUŽE poškodit zdraví kohokoliv kdo si nechrání dýchací cesty /popř i zrak /, při jakémkoliv obrábění=vrtání ,broušení,řezání...
Rozhodně zde to nebezpečí o kterém píšete je a existuje. Je to mnohonásobně prokázané. A je velký omyl, když si lidé říkají, že když se eternitu nedotýkají, tak jim nic nehrozí, nebo že to mají dokonce na střeše a svádějí ze střechy vodu do bazénu a tím pak zalévají na zahradě a že se nic neděje. Zatím se nic neděje, ale po čase se dít bude. A to třeba i po dvaceti letech a u každého jedince se to projeví jinak. Pak se třeba bude majitel zahrádky, který zalévá touto "eternitovou" vodou po letech divit, proč je jeho dítě tak často nemocné, nebo jak je možné, že někdo z rodiny dostal rakovinu plic, když nikdy nevykouřil ani jednu cigaretu a tak dál. A i kdyby jste mu to řekli, tak by to stejně nepřijal.To je složité někdy vysvětlovat. Vždyt přece víme, že se příznaky neprojeví ihned a navíc ne každý jedinec reaguje naprosto stejným způsobem. To bych tady popsala několik stran a stejně by to někteří neuznali. Vy jste se zeptala, zdali má eternitová střecha škodlivý vliv na okolí. Ano, je to škodlivé a divím se, že to tam ještě je. A může se to projevit až po dlouhých letech. A nemusíte se jí fyzicky dotýkat. V tom to není, jde právě o uvolněné částice které jsou ve vzduchu kolem bez přestání. Na to jsou už sáhodlouhé studie a výzkumy konané během dlouhých let, na různých místech a vše je popisováno v odborné literatuře.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.