Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Vypořádání majetku

Od: vajda* odpovědí: 10 změna:

Dobrý den, zajímala by mě jistá věc. Když spolu dva lidé žijí jako druh a družka (nejsou oddáni) v bytě, který si koupili a mají ho tedy v osobním vlastnictví (je napsán na oba) a jeden z nich zemře, musí se potom nějak ten pozůstalý vypořádat s dětmi toho mrtvého, které má z předchozího vztahu? A pokud ano, tak jakým dílem? Děkuji za odpověď, Vajda

doplněno 19.03.15 22:38:

Děkuji za odpovědi. Svatba by asi nic nevyřešila, ale když by druh družce (nebo naopak) v závěti odkázal celý byt, tak jej po jeho úmrtí dostane, že? Zkrátka mě jde o to, aby to vydřidušské potomstvo nic nedostalo.

 

 

10 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

paw*

0x
On se vyporadat nemusi. Vyporadat se muze a stejne tak se muzou vyporadat deti. Ale bezne se to dela tak, ze se udela na byt odhad a ten jde do dedictvi. Stejne tak i osobni veci zemreleho.

 


0x

Dědictví vypořádává notář. Jestliže měl druh děti, tak družka po něm nic nedědí, tu jeho polovinu dědí ty děti.

 


0x

Poku spolu žijí aspoň 12 měsíců ve společné domácnosti, dědí druh a děti stejným dílem,pokud neni napsaná závět.

doplněno 18.03.15 15:17:

bezplatnapravniporadna.cz/...

Hanko, nemáte pravdu. Když už jste dala odkaz na problematiku dědění, přečtěte si, jak dědí dědicové první a druhé třídy. Jestliže má zůstavitel potomky, pak druh (družka) při neexistenci závěti nedědí.

doplněno 18.03.15 16:46:

Ale Hanko, vždyt jsem to napsal: V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem. Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti. Z toho vyplývá, že pokud jsou na světě děti zůstavitele, pak druh (družka) nemůže být dědicem ze zákona, ale pouze ze závěti. Až tehdy, kdy zůstavitel nemá potomky, nastupují dědici druhé třídy: Nedědí-li zůstavitelovi potomci, dědí ve druhé třídě manžel, zůstavitelovi rodiče a dále ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele ("spolužijící osoba"). Dědici druhé třídy dědí stejným dílem, manžel však vždy nejméně polovinu pozůstalosti.

Nikde jsem to nenašla, že druh nedědí, ( při neexistenci závěti. )

iz*

Družka by mohla dědit až v třetí skupině ...

Opravdu si na ty nepřesnosti a chyby dávejte větší pozor.

[PS: Odkazovaná poradna je asi největší, ale bohužel ne nejspolehlivější.]

sissa

To by mě zajímalo jak takový druh a družka dokazují jak dlouho spolu žijí, to už může dědit každý kamarád s kamarádkou,

po sobě jen když spolu sdílí kuchyň či postel. Divnej svět.

mp*

To zas tak divnej svět není, akorát každej z nás do něj tak nevidíme, ty vztahy jsou složitý. Tajně doufám, že zakonodárci se pokusi to zjednodušit.

 

webbiecz*

0x

Dítě je neopomenutelný dědic. Ten má na svůj podíl (resp. na peněžní částku, která se rovná hodnotě jeho podílu) nárok vždy, pokud nebyl vyděděn. Tedy i v případě, že existuje závět. Takže pokud chcete, aby děti nedostaly vůbec nic, je třeba je vydědit. Což ale samo o sobě taky není úplně snadné.

paw*
Druha varianta je ta, ze byt orevedete jeste za zivota na druha/druzku. Nejsnazsi a nejjistejsi reseni je svatba, ikdyz ani tak se potomku jako dedicu nezbavite.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]