Nejste přihlášen/a.
provádím rekonstrukci starého domku.V současnosti řeším trámový strop.
Dole kuchyň,v podkroví koupelna .Všechno jsem ztrhal a zůstaly jen trámy 20x20cm ,5m.které jsem naimpregnoval proti plísni a dřevokaznému hmyzu.Doufám,že mě i s plnou vanou vody udrží. Zespod bych chtěl dát sádrokartonové desky ,a zvrchu desky OSB,na ně dlažbu...
Můžu sádrokarton a osb šroubovat hned na trámy ,nebo na rošt z latí? Mám vkládat mezi trámy tepelnou izolaci?
Jak má vůbec skladba takového stropu vypadat? díky za rady,
Strop je pevný a nehoupe se? Určitě nebude rovný, takže rošt bude potřeba. Izolace taky a to vláknitá. Určitě jsou trámy zdravé v místech uložení? Pokud strop není pevně fixován na délce 5m tomu nevěřím, tak vám sádroš bude praskat a dlažba taky. Možná by stálo za úvahu v polovině trámů, vytvořit jeden příčný jako středová podpěra. Potom by to určitě šlo. Podle tlouštky trámů by to stačilo, ale mají asi něco za sebou že.
nešrouboval bych ani jedno přímo. SDK strop by pověsil na profily, jinak to bude praskat, pokud je dole kuchyň tak bych použil i parotěsnou folii aby vlhkost nešla do trámů. Izolaci mezi trámy bych asi ani nedával, raději bych přidal na izolaci střechy. Na trámy bych dal hrubou podlahu z fošen nebo udělal rošt (tím se provede i vyrovnání) a na něj třeba už jen prkna, potom izolaci pro zamezení přenosu hluku a na ni OSB desky 15+18 nebo 2x 18 mm v provedení PD4 vrstvy položené křížem lepené, sponkované nebo prošroubované k sobě. Plovoucím způsobem, pásky izolace dát mezi zdi a OSB. Dlažba na OSB není moc dobrá je nutné použít nějakou separační vrstvu aby to nepraskalo. Používá se myslím bambusová rohož. Někdo říká, že moderní lepidla to zvládnou, nevím. To jestli trámy unesou vanu plnou vody je otázka pro statika.
Jsou to nesourodé materiály. Potřebují "něco mezi sebe". Vím že existují flexi lepidla speciál a spárování taky, ale moc bych do toho jako kolega alf nešel. Musí tam být klasická dlažba? Jsou dnes dobré i lité dlažby. To by potom šlo.
to samozřejmě je možné, ale myslím, že to asi v poradně nelze řešit, to musí někdo spočítat jinak se stane že jednou si dáte k obědu pěknou hromadu trámů a betonu. To bude jen koupelna nebo celé podkroví s dalšími místnostmi? Nabízí se použít místo OSB SDK nebo sádrovláknité desky, tam je dlažba myslím bez problému.
V podstatě tu bylo vše rěčeno.Jen to shrnu.Trámy 200 x 200 mm ty už něco unesou,pokud jsou zdravé.Ale není výhodné na ně používat "mokrou technologii".Protože je nahoře obytný prostor,nebude třeba tepelná izolace.Ale nutně izolace protihluková - kročejová.Takže vláknitý materiál jako výplň,a uzávěr nahoře sádrovláknité desky Rigidur.Celý postup je k nalezení na Google - Rigips - podlahy.Tyto desky mají jednak dobrý kročejový útlum,jsou nehořlavé a mají vysokou pevnost.Dobře se na ně lepí dlažby i pokládají plovoučky.
JABRAKA
Zkoušel jste uvažovat o vložení ocelových nosníků v půdorysu koupelny.Pak by byl problém statiky vyřešen a pod dažbou by mohl být betonový potěr na 5 mm KARI síti.
taky jsem někde viděl jak si někdo z ocelových profilů udělal takovou kostru na trámy pro vanu a ač v patře tak ji měl téměř zapuštěnou v úrovni podlahy. Jen ta hlava děravá, když vzpomenu, doplním.
zkusím ten rigidur ...snad to bude lepší ,než OSB ...každopádně v koupelně je vlhko a tak,co mýsto dlažby?
dřevo z hlediska vkusu nechci...
Dobrý den ,čeká mne taktéž obdobná rekonstrukce trámového stropu .
Můžete mne někdo zasvětit do problematiky,kdy použít SDK,kdy RIGIDUR a kdy OSB?
Z OSB desek dělá stropy snad každý koho znám .S sdk a rigidurem jsem se ještě nesetkal.
SDK je SáDroKarton, tam bych spíš inklinoval k termínu "skoro každý". Rigidur je sádrovláknitá deska od Rigipsu, pevná, a dá se použít i do exterieru, proto ta doporučení ke koupelně, tedy vlhkému provozu. Já osobně bych dal přednost skladbě podlahy na trámech a trámy odhalit s dřevěným záklopem a nátěrem voskového druhu (srážení kuchyňské páry, ale píšete cosi o svém vkusu vůči prkenným podlahám v koupelně, tudíž to asi nebude Váš šálek čaje a upřednostníte sádrokatron a plastové okno
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.