Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Elektrické podlah. topení nebo tep. čerpadlo?

Od: lucinenenenenec odpovědí: 5 změna:
Dobrý den,chtěla bych moc poprosit o radu ohledně volby vytápění rodinného domu.V současné době si necháváme postavit nízkoenergetický rodinný dům na klíč - bungalov, o velikosti 140 m2 a musíme se nyní rozhodnout, jaký druh topení zvolit. Přemýšlíme buď o celoplošném elektrickém podlahovém vytápění (DEVILINK se systémem bezdrátového řízení z jednoho centrálního místa), které nám doporučuje i stavební firma nebo o tepelném čerpadle.Firma ve smlouvě o dílo uvádí, že jejich nízkoenergetické domy jsou navrženy s ohledem na minimalizaci energetických ztrát (EA
doplněno 28.10.14 16:51:

<50 kwh/m2. Rok) s použitím nuceného odvětrávání obytných prostor jednotkou elmet elair.
Stavební materiál máme dohodnut heluz 2in1, 440 mm pro obvodové stěny a ytong 10-15mm pro vnitřní příčky. Stropní konstrukce bude tvořena spodní pásnicí střešního vazníku, na který je zavěšen sádrokartonový
Podhled tvořený ocelovou konstrukcí se sádrokartonovou deskou tl. 12, 5 mm, parozábranou a pásy z minerální vlny tl. 240 mm(40 + 200mm). Všechna okna a balkónové ( terasové ) dveře z kvalitního 7-mi komorového profilu salamander v barvě bílé. Zaskleny jsou velmi kvalitním tepelně izolačním 3-sklem u = 0, 7 w/m2k s rámem chromatech.

Bohužel nikdo v našem okolí zkušenosti s elektrickým podlahovým topením nemá, a proto se trošku bojíme vysokých ročních provozních nákladů. V mnoha diskuzích je psáno, že topit elektřinou je bláznovství, ale nám se líbí možnost nezávislé regulace topení v jednotlivých místnostech.
Na druhou stranu, tepelné čerpadlo je samozřejmě na provoz úspornější, ale má vysoké pořizovací náklady. Proto nevíme, zda by se nám tato investice vrátila. Přecejenom má nízkoenergetický dům malé tepelné ztráty a možná tedy náklady nebudou až tak hrozné.
Předem děkuji za rady.

 

 

5 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


0x

Jakou máte plánovanou tepelnou ztrátu domu? Počítám že bude něco kolem 10kW.

El. podlahové topení bude mít vyšší provozní náklady a nemáte možnost se rozhodnout pro jiný zdroj tepla.

Pokud je dům opravdu pouze nízkoenergetický, tak bych volil vodní podlahové topení + velká akumulační nádrž. Nádrž pak můžete ohřívat libovolným zdrojem tepla (solar, tepelne čerpadlo, el.patrona, krb, atd..)

doplněno 28.10.14 14:31:

Jinak při stavbě nezapomeňte na řízené větrání. Dnešní cena rekuperačních jednotek již není tak strašná (350m3 = 18000,-), vyhnete se tak řešení plísní a mlžících se oken...

paw*

Poklud je to NED, tak tepelne ztraty domu nepujdou pres 6kW. Ale royhodne doporucuju vodni podlahovku, kterou pak muzete v klidu natapet bud elektrokotlem (investicne levnejsi, provozne drahe), tepelnym cerpadlem (investicne 120 000, provozne levne) nebo treba plynovym kotlem. Topit vyhradne elektrinou se oplati pouze pokud ma dum tepelne ztraty do 4 kW.

 

lucinenenenenec

Děkuji za odpovědi.

Zkusíme se tedy s techniky poradit a zeptat se, na kolik by teplovodní systém vyšel cenově.

Elektrické podhlahové topení nám totiž v rozpočtu stanovili celkově na 118000 Kč.

Proto jsem se už ani na tepelné čerpadlo a jinou variantu topení vůbec neptala. Cenu samostatného teplovodního systému a k tomu ještě cenu tepelného čerpadla už jsem raději ani nechtěla vědět.

paw*

ta vodni podlahovka je dobra v tom, ze muzete menit zdroj vytapeni. Nejlevnejsi bud pro vas nyni ta podlahovka a k tomu elektrokotel (cca 15 000). Zdroj topeni pak muzete za rok lehce zmenit.

Vsechna z vyse popsanych reseni maji tu vyhodu, ze dostaneete dobry tarif na elektrinu, kdy budete mit 20 hodin nizkou sazbu.

Jinak k te vasi skladbe. Osobne bych si dal do stropa 40cm vaty. 24cm je na dnesni pomery skoro malo, kdyz stavite NED. Zas tak moc to cenu nenavysi (odhaduju o cca 20 000 ), ale vrati se to velmi brzy na uspore za topeni a neprehrivani baraku v lete.

V dnešní době koupíte tepelné čerpadlo vzduch-voda 9kW kolem 35000,-, 1000l aku nádrž 20000,-, solár 30000,-

Takže i s vodním podlahovým vytápěním se vejdu do 150 000,- a možný zbyde i na tu rekuperační jednotku.

Jinak k Vaší obvodové stěně... pokud ještě můžete, tak si dobře rozmyslete použití superdrahých cihel 44cm a místo nich volte slabší (tak aby vyhověla staticky) třeba 25cm a ktomu pořádné zateplení třeba 20cm. Bude to stát stejně a bude to mít mnohem lepší výsledky.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]