Nejste přihlášen/a.
Bojlér mám na noční proud. Problém je v tom, že někdy vynechává a vodu nenahřeje. Funguje bez problému třeba tři měsíce, pak najednou 3-5 dní nenajede, potom naskočí jako by nic a zase třeba dva měsíce je klid. V době kdy má jet, ale nejede, jsou jističe OK, ale ve vypínači není proud. Nevím jestli to má vazbu na bojlér, nebo na el. rozvaděč. Hlava mi to nebere.
V bojleru bych primárně chybu nehledal. Ten většinou funguje vždycky nebo nikdy, je to velmi hloupé zařízení.
Pravděpodobně Vám občas nesepne relé od HDO nebo příslušný stykač pro bojler. Každopádně, je to práce pro elektrikáře, sám na to asi nepřijdete. Pozvěte si ho v době, kdy má být nízký tarif, aby měl šanci něco proměřit.
Lidově se říká, že HDO spíná nízký tarif, ale je to naopak. Pokud vypnu HDO je přivedena spínací nula. Proto se plombuje jistič pro HDO v zapnuté poloze. Při poruše HDO vám jede nízký taricf a dodavatel je kryt, že vás neokrádá a dodává elektřinu za levno. Proto pokud je v poruše HDO, tak jde nízký tarif. To je klidový stav. Naopak pracovní stav HDO je odpojení nuly přivedením pracovního napětí na spínací cívku, která odpojí z prvního přepínacího relé spínací nulu a připojí ji na elektroměr, který začne měřit VT. Proto bych závadu hledal za HDO, kdy se ve starších elektroměrných rozvaděčích používají pomocná relé a ty mohou být spečená a pak jede VT a když odpadnou, tak naskočí NT. Pak přichází v úvahu pomocný stykač.
Je třeba si všimnout,jestli přeplo HDO sazbu na elektroměru. Pokud ne, asi blbne HDO. Pokud ano, pak hledat v ovládání od HDO ke stykači pro bojler. Pokud sytkač zapne a přesto to nejde, je to někde mazi stykačem a bojlerem.
Toloik pro začátek.
Pakliže bojler zlobí takovým podivným způsobem, je to opravdu zvlaštní už jen proto, že se závada objevuje v tak velkém časovém horizontu. Muže to být HDO a muže to být i stykač, který by měl být umístněný v rozvaděči. Stykač je spínač, který spíná napětí do bojleru když vám HDO zapne noční proud. No, že by stykač dva měsíce fungoval a pak par dní ne; neříkám že se to nemůže stát, ale je to velmi málo pravděpodobné. No ovšem, jestli je pravda to co píšete, že v době kdy má jet ve vypínači napětí není, tak jsou možné přičiny, které mě napadají, čtyři: váš dodavatel energie vám z nějakého důvodu nespíná HDO, je špatné HDO, je špatný stykač, je problém s elektroinstalací. Pokud do bojleru nejde napětí, tak nemůže topit, a tudíž by měl být v pořádku. Zkontrolujte ještě jednou napětí ve vypínači.
Zkoušečka jen s doutnavkou ale nestačí. Je potřeba mít vadasku se dvěma měřícími hroty. Jeden připojit na fázy a druhý na nulu.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.