Nejste přihlášen/a.
Nazdar a hezký den všem!
Mám dotaz. Představte si novostavbu. Stěny uvnitř naštukované a natřené vápnem. Moje žena miluje vápno s tím, že pokud bychom nové zdi natřeli rovnou primalexem nebo něčím podobným, udělá se na nich plíseň (což už jsme konec konců zažili, i mnohokrát viděli). Takže dotaz. Pokud je na nových stěnách několik vrstev vápenného nátěru, dá se přes ně natřít stěna primalexem, aniž by hrozilo vytváření plísní apod.? Přece jen vápno tolik nekryje a není tak zářivě křídově bílý... Budu štastnej za jakýkoliv vaše tipy a zkušenosti !
Jaký se píše rok? Přesněji jaké století?
Klidně, kdo chce vápno, at si ho dá. Nic proti tomu. Ale když se to spojuje s plísněmi "nové zdi natřeli rovnou primalexem nebo něčím podobným, udělá se na nich plíseň", tak se musím usmívat. Plísně se dělají na stěnách, když je hodnota rosného bodu větší, jak teplota povrchu. A je jedno čím je to namalované. navíc další fáma, mnohokrát vyvrácená. Stěny nedýchájí. Jinak by nebylo potřeba větrat.
miromiro,mesic bydlime v nove roubence s vapenou malbou,a muzes se prijit podivat na nase ciste kabaty,vapenny nater zn.het nespini.
to ste mě opravdu pobavil, problém je v tom že já narozdíl od komentátorů vím co je hašené vápno a také jsem s ním zamlada natíral.
doplněno 15.01.14 19:12:to hanys
když si čtu o vápenné malbě v novostavbě tak se namě nezlobte, ale ptám se lidi, kam jste dali rozum. Vápno do novostavby nepatří, jen si s tím naděláte problémy. Co chvila otřený kabát nebo bunda o stěnu a vypadáte jako špindírové. Stěny pokud jsou suché a ne moc vrstev vápna tak přetřít něcím, co je pdobné primalexu.
doplněno 15.01.14 17:52:to diesel, aha takže vy máte na mysli otěruvzdorné vápno. no ve stavebnictví se pohybuji, ale o takovýchto vlastnostech jsem věru neslyšel.
To Miramira nemáte pravdu-leta lotoucí se na nové omítky nedávalo nic jiného než nátěr vápnem ! hašeným! pokud Vám zůstala po otěru na kabátě bylo něco špatné!Ale je fakt,že od dob kdy omítky byli z vápna a písku (štuk!) jsou již pryč ale na klasickou maltu jedině vápno ,HAŠENÉ.Pokud je na zdi chemie (maltové směsi,průmyslově vyráběné), tak je to téměř jedno co na to přijde!
Ne nemyslel jsem žádné otěruvzdorné vápno,jen obyčejné hašené a kvalitně odvedená práce,nic jiného několikráte jsem také použil vápno (poprvé mezi 1 a druhým ročníkem učené -o pracovních prázdniných) někdy v roce 1997 a bílení ve sklepě na intru a zajímavé že přesto že jsem byl jen zednický učeň-vápno nepouštělo,tak nevím!?
Pokud je štuk natřen vápnem,je to ideální stav.Musí to ovšem být vápno hašené.Rozmíchat vápenný hydrát s vodou,nevytvoří se dostatečně pevný povlak.Pokud se pak použije interiérová barva,nelze se pak už vrátit k vápnu.
JABRAKA
přidávám se k jabraka - vápno. Nátěr vápnem je krásně bílý, vyrovnává případné drobné nerovnosti v povrchu (důlky, škrábance, ďubky apod.). Dobře rozmíchané a uleželé vápno, natírá se štětkou řídkou vápennou vodou, žádná kaše, ta pak při silné vrstvě udělá popraskanou strukturu, ale tohle umí každý dobrý zedník. Vápenný nátěr je hygienický, umožní postupné prosychání a dýchání zdiva, nedělá kocoury, dá se kdykoliv přetřít, když se náhodou dělají nějaké opravy, nevybledne, nemění barvu.
Pozor na staré vápno, které někde leželo v pytli, pak se nátěr v šupinkách postupně odlupuje, práší, musí se oškrábat až na štuk a smýt, ale to je hrubá chyba, kterou snad udělá jen šetřílek, který chce ještě využít staré vápno, které je lepší dát do kompostu nebo ke stromům.
Závěr: vápno.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.