Nejste přihlášen/a.
Stejné problémy jsem řešila před 12 lety, koupila jsem si byt 2+1 s plyn.kotlem a nevěděla si rady.Mám 2+1,takže jsem to vyřešila takto:
Sehnala jsem si servisáka na tento typ kotle, nechala jsem si udělat revizi, seřízení, vysvětlení obsluhy, namontování termostatu do pokoje.Dáte za to peníze, ale stojí to za to. Jinak platím zálohy u RWE 1200,- Kč a je to tak dostačující, topím jen v pokoji a trošku v kuchyni, v místnosti, kde spím , tak moc ne.V pokoji to mám nastavené, že to při 20 st.zapne topení a při 21 vypne...Zeptejte se servisáka na všechno, určitě vám to vysvětlí a nebo si napište stručné poznámky na papír, aby jste to nezapomněla, já to tak dělám.Dopouštějte vodu zásadně, když kotel netopí, aby vám nepraskl nárazem studené vody kondenzátor, mně se to už stalo před tím, než jsem byla poučena a stálo to dost peněz za výměnu.Držím palce...
Chtěla jsem se zeptat zda používáte plyn i na vaření, já ano...Sousedka má také kotel,ale jiný a také tomu moc nerozumí, jak jí to nastavili tak jede, má zálohy na plynu 3.500kč a ještě doplácela, to je strašné a to v obývacím pokoji netopí vůbec, jen v ložnici a tou vytápí i obyvák..V bytě má kolem 24stupňů, ale těch peněz...
Plyn používám k ohřevu vody a k topení, vařím na el. sporáku.Trochu se nedivím, že sousedka tak moc platí i doplácí, ono 24 st. je přepich.Já přes zimu chodím i víc oblečená,v mikině nebo svetru.Doby, kdy se chodilo v trenkách a bylo v bytě 25 st., ty jsou pryč.
Jestli na plynu i vaříte a jestli vaříte každý den a nechodíte do práce, tak samozřejmě protopíte víc než třeba já.Prostě si to nějak vychytejte, at dobře hospodaříte a zbytečně neplýtváte ani netrpíte zimou.
určitě by měl jet tak nějk kontinuálně, ale na malé stupně. Topíte poměrně na málo st. C, což Vám úsporu přinese. jAko méně úsporný provoz se nekdy popisuje když kotel zapne, jede na velký výkon a pak po nějaké chvíli vypne, ty cykly nejsou z hlediska úspory ideální. Myslím si, že máte zálohy nastaveny po předchozím majiteli, který zrovna nešetřil kde 30 000 na byt je opravdu hodně. Pokud budete topit rozumně, myslím, že se můžete na nějakých cca 20 000 dostat. Docela jsem rád za obyčejnej panelák se zateplením, kde je spotřeba tepla okolo 12 - 16 000 kč za rok a to stojí GJ 670Kč, což je nechutné.
Taky by sem potřeboval radu stran nastavení kotle. Stěhujem se z bytu (s UT) do RD, kde je topení řešeno plynovím kotlem. Kotel mám Protherm Panther 25 KTO + Bojler Dražice OKC 125 NTR/HV. Do bojleru v současné době netopím, protože tam zatím nebydlíme. Topení je ale v provozu. Momentálně je puštěné topení do všech radiátorů a na kotly je nastavená teplota 50°C. Na topeních v přízemí je nastavená "3" a v patře "2". Pocitově je tam trošičku chladněji (víc chladněji je v patře, dole je příjemně). Rozloha RD 147m2, Zdivo Porotherm 36,5 broušená, zateplení 8cm polistiren. Zajímá mě hlavně"
1. Jak vychytat nastavení správné teploty OV na kotly, hodnoty vs venkovní teplota. Co sledovat...
2. Jakou teplotu nastavit pro topení do bojleru pro UV (cirkulace je)
3. Dále mě zajímá co je lepší pro kotel a spotřebu plynu, aby běžel dlouho a vypínal se jen na krátké cikly, nebo aby se zapínal často na krátkodobé dohřátí OV?
4. Rady pro začátečníka, na co si dávat pozor.
Velice děkuji!
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.