Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Vodivé pospojování plyn. průtokáč

Od: dedabrno® odpovědí: 3 změna:

Setkal jsem se s názorem, že i plynový průtokový ohřívač (např. Junkers WR400, tedy s piezzo bateriovým zapalováním) má mít vodivě pospojovány všechny kovové části (trubky voda, plyn) a to kvůli tomu, že takto se zamezí vzniku koroze výměníku - asi bloudivé proudy. Chápal bych to u ohřívače v koupelně ... má to ale i tak význam kvůli možnému vzniku bloudivých proudů a tím vzniku podmínek pro korozi? Nebo je to hoax? Děkuji za názory a poznatky.

 

 

3 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hop®

0x

Pospojení je nejen kvůli bezpečnosti, ale i kvůli "uvedení elektrických potenciálů na stejnou hodnotu", toto doporučení nepodceňuji. Pokud nemáte plastové rozvody vody, je dobré vodovodní trubky s plynem pospojit a toto pospojení spojit i s vodičem PE v elektrorozvodu. Pospojení nemusí být fyzicky přímo u ohřívače. Mimoto kovová plynová trubka by měla již být "někde" pospojena, o to by se měli "postarat" plynaři při instalaci plynu a následné revizi.

P.S.: bludné proudy NEJSOU hoax...


To: hop

Děkuji za vysvětlení, rozhodně si nemyslím, že bludné proudy jsou hoax. Takže ano, zbývá jen dořešit, jak pro klid to vše napojit na PE v elektrorozvodu. Ale myslím si, že i bez napojení na PE, nastane to uvedení elektrických potenciálů na stejnou hodnotu.

Paradoxem je, že plynaři o tom (někteří) vědí, ale nedělají to s odkazem, že si má zákazník objednat elektrikáře . . . Chápu, pokud bude napojení na PE, jinak to snad zvládne každý přísl. svorkami a CU 4mm2.

Ještě jednou děkuji.

 

ferda60*

0x

Myslím, že na elektrochemickou korozi vliv pospojování mít nebude - ta vzniká jen působením stejnosměrného proudu a ten se "odjinud" do koupelny sotva dostane, když jsou rozvody proudu střídavé. Problémy nastávají spíš v místě styku dvou různých kovů ve vodě, což by mělo být ale technologicky zvládnuto a tento jev omezen, nebo někdy naopak může být využit - viz "obětní" anody v bojlerech.

V koupelně má pospojování za cíl zabránit zavlečení nebezpečného napětí, i když není v prostoru jiný el. spotřebič, tak po některém kovovém vedení do prostoru koupelny. Nejlépe je (podle normy) pospojovat všechny kovové předměty v koupelně, jinak alespoň ty, které jsou v dosahu z vany (spojit s vanou).

Asi by výrobce doporučoval/nařizoval montáž pospojování i v pokynech k instalaci, kdyby to mělo vliv.

doplněno 13.06.13 23:28:

..."odjinud" do koupelny... - přesněji do ohřívače.

Jinak ale naopak vodivé spojení dvou kovových částí (z různých kovů) ponořených společně do kapaliny (elektrolytu) elektrochemickou korozi vyvolá.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]