Nejste přihlášen/a.
Chci se zeptat na majetkové vyrovnání při rozvodu. Manžel ještě před naší svatbou zdědil dům, který jsme po svatbě za společné náklady, tj. každý jsme si vzali úvěr, opravili, přestavěli a komletně vybavili. V listu vlastnictví je uveden pouze manžel.
Jak proběhne majetkové vyrovnání v případě rozvodu, mám obavu, že zůstanu na ulici s "holým zadkem".
Ještě doplním, že máme dvouletého syna.
Děkuji za odpověd!
Nemyslím si, že zůstanete na ulici se synkem a holým zadkem, to snad ne. Ale v žádném případě to nebude pro Vás lehké. Hlavně si včas dejte do kupy veškeré doklady, které doma máte. To znamená především notářský zápis o dědictví a usnesení soudu, kde bude uvedená cena nemovitosti v té době a k tomu by měl být i znalecký posudek z té doby. To znamená, že tam bude popsán i stav nemovitosti, příslušenství a i vybavení domu (plyn, voda, topení apod.). To bude pro Vás moc důležité. Je otázka, zda to nebude mít manžel v držení, protože to se týkalo pouze jeho. Potom by to chtělo získat smlouvy o úvěru, na co byly finance použity. Na stavebním úřadě si vyžádejte podklady ke stavebním úpravám - pokud to bylo na stavební povolení a nebo alespoň na ohlášení. Takže sedněte k počítači a od sklepa až po půdu si sepisujte. Shánějte doklady na vnitřní vybavení a z čeho bylo pořizováno. Stav bankovních účtů a pohyb financí v době manželství. Něco určitě získáte, lépe na tom bude samozřejmě manžel. Takže bych navrhovala dohodu o majetkovém vyrovnání s manželem. Pokud to bude možné se dohodnout, všechno podrobně sepsat a popsat, at se to nedá ještě ve lhůtě napadnout. No a poslední možnost je tedy podat u soudu návrh na majektové vypořádání, pokud to nepůjde smírčí cestou. Určitě to nepůjde bez advokáta, ale to co mě napadlo, to si už předem shromažďujte. Já jsem toto včas neudělala a potom to bylo velice obtížné. Pomohlo mi, že matka měla doklady na veškeré finance, které mi posílali, uschované. Ale soud i porovnával data poštovních poukázek s doklady o pořízení vybavení. Ale u nás bylo to dobré, že jsme nemovitost pořizovali po svatbě. Ale i tak jsem vinou neschopného advokáta mohla skončit tak, tak Vy uvádíte. Nakonec jsem to po změně advokáta neprohrála. At Vám to také dobře dopadne!
Stručně řečeno, majetek manželů se rozdělí rovným dílem, pokud není manž. smlouvou upraveno jinak. Ovšem majetek zděděný či darovaný přísluší vždy pouze osobě, která byla obdarována či věc zdědila a to jak v manželství nebo před ním. Pokud jste v tomto domě prováděli rekonstrukci, máte již nárok na polovinu nákladů, které byly do rekonstrukce vloženy. Jak věc bude probíhat dále nevím, na to je asi potřeba právník, nebo dohoda s manželem.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.