Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, rád bych rekonstruoval koupelny. Nyní stojím před základním rozhodnutím. A to zda umakartové jádro nahradit sádrokartonem či použít Y-tong. Poradíte mi?
Dle mého názoru bude lepší sádrokarton budete mít tak více místa za ním tahnout vodu a odpad např.na umyvadlo.Můžete ale použít i ytong např.pokud budete dělat příčku sousedící s kuchyní lépe se do toho zachycuje linka ale nevím jak máte řešený byt.
Byt je klasický panelákový, kdy jedna část koupelny právě sousedí s kuchyní a je na ni uchycena linka. Osobně mám obavy z únosnosti sádrokartónové stěny, kdy z jedné strany bude kuchyň a z druhé obklad
Zatížení neponese sádrokarton, ale jeho nosná konstrukce. Tu bude nutno ještě před zaklopením zvážit a vložit nosné prvky pro zavěšení skřínek.
doplněno 14.01.09 10:57:Zvážit = promyslet
Volil bych ytong, sám to tak mám. Tlouštka zdi 7,5cm bohatě stačí na zavěšení linky a není žádný problém do toho zasekat(spíše vydloubat ) vedení elektriky a vody. Příčku mezi WC a koupelnou mám z 5cm cihly a na každé straně perlinka, lepidlo a obklad. Ze sádrošu mám strop a vůbec se mě to nelíbí - prostě to není ono
Jsem zastáncem rekonstrukce bytového jádra bez bourání.S poměrně malými náklady lze jádro rekonstruovat, a nechat konstrukci s umakartem netknutou.Vyměnit odpady,přívody vody a elektrické rozvody.Po přestavbě není absolutně žádný rozdíl.
Pokud je konstrukce jádra poškozená,nebo chci změnit dispozice a rozměry,nevolil bych ani ytong ani sádroš,ale Rigidur - sádrovláknité desky.Jejich vlastnosti mechanické i odolnost proti vodě i tlumicí schopnost pro přenášení hluku jsou nedostižné.
Dají se lehce i amatérsky přišroubovat přímo na původní umakartové panely a na hranách slepit do kompaktního celku.Dají se do nich i bez hmoždinek zašroubovat vruty a zavěsit bez obav veškeré doplňky.Perfektně se povrch dá brousit i do hloubky,tmelit a barvit.Drží na nich perfektně obklady.Mohu jen doporučit.
Sádrokarton (SDK) je suchá a relativně čistá stavební cesta. Impregnované tabule jsou zelené a primárně určené pro vlhké prostředí. Konstrukčně je SDK rychlejší. Oproti tomu YTONG je náročnější na čas a ve všech konstrukčních krocích je tvořený mokrým procesem. Výhoda YTONGu spočívá snad jedině v tom že nemusíte dopředu zvažovat do kterých míst vkládat výztuž pro závěsné prvky. V případě změny dispozic veškerých prvků (vovovodní vaterie, kuch. linka, závěsné skřínky atd.) jsou podstatně snažší a to samé platí i při případné havárii vodovodního řadu.
Běžná bytová vlhkost i vlhkost z koupelny nijak neovlivní charakter SDK ani YTONGu. Když budeme přepokládat, že veškeré instalace budou provedeny na profi úrovni a do budoucna nepředpokládáte změnu dispozic zminovaných prvků, pak bych volil SDK. Samozřejmě až po vykalkulování nákladů. Vtomto případě volíme levnější cestu. Kdyby byl SDK dražší do nějakých 5000,- šel bych do SDK.
Šel bych do Ytongu, sám jsem z toho stavěl v paneláku. Příčku mezi kuchyní a koupelnou, kde bude viset linka dát Ytong 100 a všude jinde 75. Oproti sádrokartonu to sice déle trvá, potřeba vyjádření statika a je to o něco dražší, ale výsledkem je pevná, tuhá zeď s omítkou a bez prasklin (hlavně u stropu). Řekl bych, že je to o kategorii výš.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.