Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
chtěl jsem se někoho zeptat co se dá udělat se zamrzlou otevřenou expansní nádobou. Nádobu máme na hůře kde je podobná teplota jako venku. Jelikož nějakou dobu už mrzne, tak voda v expansce a trubkách které jsou vystaveny mrazu zamrla.
Na rozmrazení asi existují nějaké chemie, ale zajímalo by mě jestli to může nějak ohrozit radiatory a rozvody tepla, popřípadě kotel na plyn?
Dá se do rozvodu tepla k vodě přilít nějaká chemie proti mrznutí? Aby to nedělalo nějakou neplechu po zahřátí atd.
Děkuji moc za každou odpověď.
Odpověď je jednoduchá.Nalej do nádržky litr fridexu,co koupíš u pumpy.Ale jako druhou akci si dej do plánu zakrytí expanzky,proti mrazu.Možná by stačila bedna ze sádrokartonu uvnitř vyložená polystyrenem.
JABRAKA
Děkuji za odpověď, a chtěl bych se zeptat jestli když to bude pár dní zamrzlé jestli se třeba nepoškodí kotel, vlivem nemožnosti vyrovnávat tlak? Fridex asi tu zmrzlou vodu nerozmrazí, že? nějak to budu muset vyřešit nějakým ohřevem trubek ...
Pokud přetopíte, povolí některý spoj na topení nebo v kotli. Jinak snad ani ne. Přesto jednoznačně rozmrazit trubky a expanzku. Dá se to i opatrně letlampou.
Ten fridex ten led určitě rozmrazí,neškodilo by mu pomoci ohřátím trubek zvenčí.Existují elektrické rozmrazovače využívající transformátory na výstupu velkým proudem a malým napětím.Také jde použít elektrická svářečka,která tento proud dá.Jdou použít topné kabely,které se do nádrže ponoří a topí s tepelným regulátorem na teploty od+1 do +3 st.Všechna tato opatření jsou relativně levná a na trhu.
JABRAKA
Díky moc za rady,
zítra se vrhnu na ohřívání a omrknu nějaké ohřívače, v této problematice se vůbec nevyznám, tak jsem rád že mi někdo poradil. Díky moc
Jak zlikviduješ vodu s fridexem při vypouštění topení? Do odpadu to zrovna není moc ekologický. Existuje nemrznoucí směs určená do topné soustavy.
Vystraším, ale teoreticky může kotel bouchnout. Každopádně je nutné rozmrazit a silně zaizolovat, nebo vám zmrzne opět. Zvýšením teploty v topení se zvýší tlak a hrozí prasknutí materiálu, buďto radiátoru, těsnění, kohoutků a podobně.
Jsou případy kdy přetlakem byl zdemolován dům!
... naprosto správná odpověď! Teď je ústřední topení jako papiňák se zaseknutým zvonkem. Materiál se teplem roztahuje, zejména voda. To se učilo už na Obecné škole, ale asi dneska to není podstané. Pokud máte na kotli tlakoměr, tak tam máte maximální tlak při jehož překročení dojde k poškození některé části tepelné soustavy.
Pokud je expanska na půdě na podlaze, nebude promrznutí velké a stačil by kbelík s vařící vodou a nalít do expansky. Hadrem namočeným ve vařící vodě obalit zamrzlou trubku a třeba i nádrž. Ihned po vychladnutí opět vyměnit za horký hadr. NELEZTE NA PŮDU S PLAMENEM! Již po částečném rozmrznutí vyndejte z expansky zbytky ledu a nalijte mrazuvzdornou tekutinu. Vzhledem k tomu, že je trubka s expanskou na půdě, nedojde tak rychle k promíchání kapaliny a nějaký čas vydrží mrazuvzdorná kapalina nahoře.
Vzhledem k tomu, že se zmiňujete o plynovém kotli, zřejmě s čerpadlem, nebylo by na škodu uvažovat o uzavřeném okruhu s expansní nádobou plněnou inertním plynem, umístěnou podle podmínek pro toto zařízení. Rozhodně by nebyla na půdě!
Jinak poslechněte rady ostatních, zejména od "milancukrar".
Co se týče nebezpečí výbuchu,asi to nebude tak horké,pokud to není nějaký"samodomo" topný systém,určitě má pojistný ventil přímo u kotle,který přetlak odfoukne.Bývá tam píštala,která přivolá majitele,pokud je doma.Asi právě jako papiňák.
JABRAKA
Jardo musím nesouhlasit. Jestliže má expanzku na půdě, zřejmě se jedná o starší topení. Tam se nedával poji3továk. Proč taky pojičtovák, když tam nevznikne tlak, protože tam je ta expanzní nádoba. Kdyby tam, Jardo, byla píšttala, tak to přivolá majitele a pak ho to opaří.
Je doloženo soudním rozhodnutím, že došlo zamrznutím a roztopením k výbuchu!
Díky všem za odpovědi. Už jsem vyměnil nádobu, dal tam horkou vodu, trubky obestlal vatou a celé zakryl sláměnými balíky. Když to do rána nezamrzne, tak to bude krok ku předu. Plánuji do té nádobi vložit topnou spirálu a časovačem ji na pár minut zapnout aby ohřála vodu v nádobě. Jen doufám že k rozmrznutí trubek dojde co nejdřív.
Když teď odvzdušním radiatory dojde ke snížení tlaku v celé topné soustavě? Přijde mi logické že ano, ale nejsem si jistý jak to celé funguje.
ta sláma byla zatím nouzové řešení, musím potom vymyslet co jiného. Už aby se oteplilo Díky moc za odpovědi, moc mi to pomohlo.
No myslím, že u expanzky by měl být ventil a přivádí se tam teplá voda, podobně jako do radiátoru.
Ještě jsem neslyšel, že by měl někdo nějaké přídavné topení v expanzce. Zaizolování je nutné hlavně z důvodu zbytečných tepelných ztrát (je to vlastně radiátor venku).
Určitě je nesmysl dělat nějaké ohřívání. Momentálně jsem likvidoval takový starý topný systém bez předehřevu a fridexu, který fungoval posledních 40 let a jedinou závadou bylo proreznutí expanzní nádoby.
Fridex ano... u rekreačních objektů, kde se stále netopí. Inhicor a jiné inhibitory ničemu neškodí, akorát pozor na těsnění u kotle a tak, chrání sice železo, ale můžou baštit gumu.
Jakýkoliv ohřev je nesmysl. To je jako dávat si do lednice lednici aby lépe chladila.
Pokud je u expanzky nějaký ventil je vyhráno, bude stačit to po rozmražení (opravdu nebezpečí destrukce přetlakem, i když plynový kotel bývá vybaven pojištovákem, protože je to z hlediska norem tlakové zařízení) zprovoznit.
Pokud ne, abych si obrátil na nějakého topenáře, protože instalace by evidentně byla nad technické možnosti dotazovatele.
... musím doplnit můj příspěvek: Kotel jakýkoliv bývá umístěn co nejníže. Expansní nádoba uzavřená t.j. Expansomat - různé velkosti je vhodný do okruhu v blízkosti kotle s delší přívodní rourou, čímž se voda v Expansomatu neohřívá a nepoškozuje uvnitř gumový vak naplněný správně inertním plynem, později při dohuštování i vzduchem. Druhý typ expansní nádoby je otevřený a bývá umístěn u stropu v nejvyšší místnosti, mnohdy na chodbě až pod úrovní střechy, kde nezamrzá. Jsou však případy jak výše uvedeno, že takto otevřená expanska je až na půdě, kde pak ve velkých mrazech zamrzne. Nejlepší řešení je mít topnou vodu namíchanou s inhikorem a fridexem ( ne mnoho fridexu - prosakuje konopím) . Před zahájením topné sezóny dolít neředěný fridex, nebo jinou nemrznoucí kapalinu do expansky a je to! Kapalina v expansce plní funkci záklopky a skoro vůbec se neohřívá - tedy necikuluje. A když náhodou přetopíte kotel, tak uvolněný kyslík vybublá expanskou ven a mnohdy se vůbec, při správném provedení instalace, nedostane do vedlejších větví.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.