Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
jaká je obvodová rychlost pilového kotouče a jaké jsou otáčky motoru, když : PILOVÝ KOTOUČ MA PRŮMĚR 500 MM, ŘEMENICE NA MOTORU MA PRŮMĚR 80MM, ŘEMENICE NA HŘÍDELI PILOVÉHO KOTOUČE MÁ 100MM, ELEKTROMOTOR MÁ VYKON 3 KW A 2880 OT./MIN.
Jaké jsou běžné (bezpečné) otáčky cirkulárek?
Spočítat je to jednoduché - napřed z obvodů řemenic a otáček motoru spočítej otáčky listu (kotouče) a pak z otáček a obvodu listu obvodovou rychlost...
A - něco jako "bezpečné otáčky" je u cirkulárky dost podivný pojem - cirkula je nebezpečný stroj s jakýmikoli otáčkami...
doplněno 29.10.12 18:32:
Jo - došlo mi to - otáčky nebo obvodovou rychlost pro každý kotouč definuje výrobce...
Obvod pil. kotouče:
3.14*0.5 = 1,57 m
otáčky pilového listu:
(80/100)*2880 = 2304 min = 38,4 ot/sec
řezná rychlost:
38.4*1.57 = 60,288
Výpočet řezné rychlosti:
pilana.cz/...
Otáčky dle Vašich údajů zcela přesně odpovídají doporučení výrobce.
Běžné otáčky okružních pil - dost široká otázka. U nejprodávanějších pil pro kotouč 300 mm jsou buď otáčky fixně na 4.000, nebo mívají stupňovitou řemenici pro 3 - 4 - 5 tisíc ot.
Ovšem bavíme li se o průměru kotouče 500mm, tak tam bývají otáčky 2.500 - 3.500 - 5.000 . S tím, že na průměr kotouče 500mm jsou povoleny otáčky 2.500. Některé novější pily mívají i plynule řízené otáčky přes frekvenční měnič, to přináší mj. i výhodu plynulého rozběhu u výkonnějších motorů, takže odpadá problém s vysokým rozběhovým proudem, který většinou neustojí jistič.
Ale k Vaší pile - vychází mi otáčky kotouče 2.300, což vcelku odpovídá. Nejdůležitější však jsou povolené otáčky kotouče, ty na něm musí být uvedeny. Ty nesmíte překročit.
Jen malá poznámka na závěr - 3 kW motor je na takový kotouč zoufale málo. I ty výše zmíněné pily pro 300mm kotouč mají standardně 4 kW, na přání 5,5kW. Pro pětistovku kotouč se dává 7kW motor.
Po mnohaleté osobní praxi říkám: vysoké otáčky cirkulárky jsou dnes přímo zbytečnou blbostí. (Mám i pilařskou praxi, kotouče pro podélný řez si vyklepávám,-aby pak v řezu nevlnily a nezabíhaly- svařuji je, pokud jsou prasklé, sám si je i brousím). Pokud dnes potřebuji hladký boční řez, použiji hoblovací kotouč s SK plátky, nízké otáčky nejsou problémem. Pokud nějaký hňup má vysoké otáčky a řeže si palivové dřevo, pila mu kvílí přes půl dědiny-kdo to má poslouchat.Takových ideálních 2500 ot/min´=stojíte vedle pily, a při řezu slyšíte jen tiché syknutí´=pila má v řezu sílu.
To @kjanik - to je hodně zavádějící odpověď! Řezné podmínky pilových kotoučů stanovuje výrobce a pohybujeme li se pod oblastí optimálních otáček, kvalita řezu rapidně klesá. O blbosti bych tedy rozhodně nemluvil! Naopak - pokud má řez vypadat k světu, je přímo nutné jít do vyšších otáček - samozřejmě to nelze napsat paušálně, ale dnes nejsou vyjímkou kotouče, které pracují při 10.000 ot/min - přesto nikdo z nich neohluchne, protože jsou odhlučněné a neřeže se s nimi dřevo na topení, ale třeba okenní rámy na CNC strojích a také třeba kapovací pilky na olepovačkách mají podobný rozsah otáček.
Ovšem bavíme li se o řezání čistě a pouze palivového dřeva, tak tam je kvalita řezu vcelku šumák. Na českém venkově je k vidění taková plejáda ruzných verků na řezání dřeva, že se nedivím absolutně ničemu. O jejich bezpečnosti (jak elektrické, tak po stránce bezpečnosti práce) lze ve většině případů úspěšně pochybovat. Ostatně už jen to, že je někdo schopen používat prasklý a svařený kotouč mluví za vše - v tom se s Vámi shodnu - tam je i 2.500ot/min moc.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.