Nejste přihlášen/a.
Vážení rádci, moc Vám všem děkuji za odpovědi. Tak trochu jsem počítala s tím, že to bude chtít víc práce, korunek a času. Nezbývá mi nic jiného, než našetřit peníze na zateplení, ale přesto se nejdřív poradím s odborníkem. Ale mám ještě jeden dotaz. Do doby, než zateplíme - cca příští rok v létě nebo na podzim - bychom chtěli koupit odvlhčovač. Četla jsem o něm - např. Desa DH ... nebo jiné značky - cca 6000,- Kč - co si o tomhle myslíte? Působí to na mě docela solidně a již jsem slyšela jeden názor stavitele, že prozatím je to účinné řešení jak dostat vlhkost ze zdí.
děkuji za vaše názory
Pavla
Pavlo,po velké povodni celá řada postižených v té době používala různé lapače vlhkosti.Podotýkám,že některé vyrobily i 10 l kondenzátu za 24 hodin.Ale musí být splněna jedna podmínka,nesmí se po dobu vysušování větrat.V tom případě kondenzuje vlastně vlhkost zvenčí.Není to ovšem nejlevnější provoz.V podstatě to funguje jako otevřená chladnička.
Docela chápu tuhle situaci, byli jsme v podobné. Když jsme ještě bydleli v bytě z plných cihel ze třicátých let, měli jsme všude v rozích u venkovních stěn vlhkost + tmavou plíseň. U kamaráda jsem viděl odvlhčovač, který používal v koupelně, aby se mu nerosila okna, když věšeli prádlo, prý to za půl dne vyžere vzdušnou vlhkost. Koupili jsme si odvlhčovač Desa tenkrát za 7tis korun, třílitrová nádržka na kondenzát. Denně to vytáhlo cca 0,5litru vody na místnost, v chodbě a kuchyni o něco více. Přesouvali jsme zařízení po dnech po místnostech a výsledek byl po týdnu prakticky úspěšný, vlhkost téměř zmizela. Plíseň se vyžrala postřikem Savo. Bohužel týdenní kolečko odvlhčovače se nesmí přerušit, jinak se tam nastěhuje vlhkost + plíseň do několika týdnů bezpečně znova. Po několika letech pobytu v bytě jsme zjistili, že největší výskyt mokra je v jarních měsících, kdy ustupuje zima, venku je přes den třeba 15 nad nulou, ale v noci spadne teplota k nule, tvoří se na zdech rychle rosný bod. Podobně v podzimních měsících. Přes léto byl odvlhčovač někde zastrčený bez povšimnutí, jakoby jsme s vlhkem nikdy neměli problém.
Nevýhoda je spotřeba el. proudu, v podstatě si odvlhčovač vzal něco okolo 200W, což při chodu několika dnů v týdnu nebylo málo.
Samozřejmě to chce také často větrat, i když v zimě to šlo realizovat často obtížně a spíš se po otevření ještě orosila okna zevnitř, kapky sjedou dolů a dole u parapetu se to muselo utírat, aby tam nevznikaly plísně.
Pokud není Pavlo byt Váš, pak doporučuji se poohlédnout po jiném bydlení, protože zateplení, výměna oken by pravděpodobně nemohly být realizovatelné.
doplněno 05.11.08 07:27:Ještě připomínám, že náš předchozí nájemník se snažil bojovat s vlhkem u stropu tak, že zevnitř nalepil na stropy takové ty polystyrenové centimetrové kazety - podhledy, protože nějaký chytrák mu poradil že když sousedí už jen se studenou půdou, tak si má zateplit strop, aby se neochlazoval a nesrážela se voda. Sice máme teď o nějaký watt menší spotřebu na topení, ale vlhkost tam je pořád.
Teď jsem si přečetl Váš dotaz znova a vypadá to, že dům je Váš, zateplil bych to alespoň 10cm a nezapomeňte nechat aspoň 3-5mm mezeru mezi polystyrenem a zdivem kvůli odtoku případného nasráženého kondenzátu.
Pan milacukrar alias pan chytrý nepochopil (bohužel ne moc dobře zformulovanou moji větu), že nemá smysl přemýšlet o zateplení, kdy není nemovitost vlastněná... Nepřečetl jsem si poprvé dotaz pořádně.
K té mezeře, nedovolil bych si u tak provlhlých zdí nepoužít odvětrávanou mezeru mezi tepelnou izolaci a zdí. Rosný bod se může přestěhovat na hranici mezi polystyren a zeď, kde by se srážela voda.
Chce to fakt odborníka, projektanta či specializovanou firmu.
Pan Cukrář,milý Petiku,má pravdu.I provlhlou zeď lze zateplit.Ona pak o to rychleji vyschne.Tu mezeru mezi EPS a zdí?To snad nemyslíš vážně?Jak by tam ten polystyren asi držel?Jestli čteš dobře,než se zateplí,musí se původ vlhkosti zjistit,aby se udělala potřebná opatření.Co se týče rosného bodu,nevíš asi,co to je.Je to teplota při níž dosáhne relativní vlhkost vzduchu 100%.A o to jde při topení a větrání v místnosti.Že to chce odbornou firmu,je nabíledni.
JABRAKA
Pokud je dům na tom s vlhkostí blbě a tazatelka nechtěla mít doma průvan jak v tunelu bez tepelné pohody, tak se musí najít příčina, ale takové ty rady jako nežehlete, vařte krátce jsou mnohem málo podstatný, myslím tedy v bytě či RD. Není víc páry z vaření, mytí atd. než z lidí, mám to ověřené statistikou sběru vody z odvlhcovače. Ve většine případů je řešení (pokud se neřeší vlhkost ze země skrz konstrukci) zateplení. Buď odvětrávaná fasáda (vlhkost dostat co nejvíc ven z konstrukce), která spolehlivě omezí případné srážení vlhkosti zvenku na zdi. Polystyren se nemontuje jako odvětrávaná fasáda a nemá ani tyhle parametry ( i když taková fasáda difunduje taky), ale je dobrý tam prostě tu mezírku nechat, stejně se lepí na buchty a mezera tam vznikne.
Víc sek tomuto tématu nebudu vyjadřovat, chce to prostě sehnat profíky v oboru.
Přiznám, že el. odvlhčovač z pohledu vydané energie je trochu luxus... Na druhou stranu jímá se prakticky čistá destilka, kterou jsem doplňoval chladič v autě
Vysvětlete stručně, co je provětrávaná fasáda a jak se dělá, at víme, o čem mluvíte. Stačí ve zkratce. Pak vysvětlete, jakým způsobem se lepí polystyren na zeď a co je třeba dodržet. At Vás taky můžeme, pane "učiteli", oznámkovat.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.