Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Plíseň v ložnici - hledáme příčinu

Od: pavlab* odpovědí: 12 změna:

Vážení rádci,prosím o radu, týkající se plísně. Bydlíme ve dvougeneračním starším domku. Obýváme přízemí a horní část byla přistavena cca před 20 lety. Teď k problému. V ložnici máme plíseň, ale opravdu hroznou. A jelikož se chystáme si pořídit miminko, ráda bych tento velký problém vyřešila co nejdřív. Plíseň tam prý byla odjakživa - dříve tam bydlela babička. Tento jediný pokoj neprošel rekonstrukcí - tudíž nejsou hotové podlahy a nová okna - okna jsou stará špaletová a ne dost dobře těsnící. Roh v ložnici býval vlhký a plesnivý od podlahy, ale tento podzim se to již přesunulo až ke stropu. Zároveň jsem si všimla další plísně na protilehlým rohu, kde je skříň - upozorňuji, mezera mezi zdí a skříní je cca 5-7 cm - vedou tam trubky topení. Plíseň se pomalu rozlézá z rohu dál. Na jaře jsme zakoupili český výrobek proti plísním - nějaké jiné houby, které měli požrat tuto plíseň. Sice se na chvilku ztratila, ale zeď zůstala špinavá. Poté se opět objevila.. nezávisle na počasí - jaro, léto,podzim, zima akorát se to zhoršuje. Plíseň vytváří i prachový film, který lze setřít, ale to asi není zrovna nejlepší nápad. V loňském roce jsme také rekonstruovali obývák a kuchyň. V obýváku je plovoucí podlaha na novém betonu a v kuchyni je plovoučka+v pracovní části dlažba. I v kuchyni se objevila plíseň. A to v rohu za kuchyňskou linkou - ta je nová a jsou tam průduchy na cirkulaci. Odsavačku par mám, ale pouze na filtr - ne ven. Stavitel si stím neví rady. Do podlahy byli dány husí krky, poté zase zadělány. Dům je obdélníkového tvaru a zmíněné plísně jsou vždy rohy venkovní. V kuchyni je podlaha cca ve 1,5 metru nad zemí, zadní pokoj - ložnice je na zároveň se zemí. V létě jsme použili savo proti plísním, ale to náš problém nevyřešilo. Prosím o radu, jak náš problém co nejdříve odstranit.

Děkuji Pavla

 

 

12 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

technikjirik*

1x

Postupovat vylučovací metodou:

1. Jsou odizolovány základy a podlaha od zemní vlhkosti? Jestli ne tak provést za účasti odborníka. Když ano hledáme dál.

2. Zjistit, zda není náhodou použit jako stavební materiál kámen pod omítkou. Když ano, osekat omítku a aplikovat sanační omítku ( tu omítku osekejte tak jako tak, je napadená plýsní do hloubky a už ji nezničí ani SAVO) Když to není kámen, hledáme dál.

3. Jestli je dům stavěn před více jak dvaceti lety zjistíme tlouštku zdí. Měla by být minimálně 45 cm bez omítky. Jestli není, provést zateplení fasády podle platných norem za asistence odborníka. Zateplení provést až pod úroven podlah. V každém případě je vhodné zateplit i podlahy

 


1x

Pavlo, chlapci již naznačili co je třeba, já jen doplním, že to jsou obecné (ale správné) rady. Příčin může být daleko více. Je třeba na místě prohlídkou stěn, izolací, stavem nemovitosti zjistit přesný stav a podle toho navrhnou řešní.

Samozřejmě si pozvete odborníka a on doporučí co umí. Nebo stavební firmu a oni udělají ui to co neumí a nejde.

Musíte sama zvážit, zdali pozvat odborníka opravdového, třeba soudního znalce, aby vypracoval posudek s návrhnem na odstranení příčin. Ono to vypadá jako drahá rada, ale on je profík. Nebo nějaký samouk, ten bude levnější.

Zeptám je na : vlhkost zdiva, vlhost vzduchu, hydroizolace, tlouška zdí, složení zdí, odvod vody ze střechy, kvalita a těsnost oken, teplota na kterou vytápíte a mnoho dalších otázek.

technikjirik*

Pan Milan doporučuje naprosto přesně

hablina*

Mám stejný problém a ty odpovědi mě děsí. Zatím pilně stříkám Savem, větrám, držím plísně v rozumných mezích a šetřím na zateplení a izolaci proti vodě (plísně se nám objevily po povodních 97 a jsou s námi stále)

technikjirik*

Té plísně se nezbavíte savem ani ničím jiným. Spory plísní se dostali hluboko do stěn. Opravdu pomůže jen osekat omítku a desinfikovat zdivo a pak sanační omítkou znovu nahodit..

hablino váš postup mi připomíná, jako když děcko jí čokoládu, neustále je špinavé a vy mu utíráte jenom ruce.

Jak jsem psal výše, je třeba nalézt příčinu vlhnutí-plísně. Tu odstranit. Pokud je to jen v rohu, tak zateplete KVALITNĚ roh a pak další kousek podle peněženky.

kejki3

hablino, to není možné, u nás byla povodeň mnohem později a domy už jsou buď suché, nebo zbourané.

Skutečně bez osekání omítek se nepohnete.

 

troja*

1x

Nerad jsem to všechno pročetl, je to únavný, ale je tam moc věcí správných.

Pokud chcete vylučovací metodu, tak začněte jak je tady někde na diskuzi uvedeno odkopáním stěn z venkovní strany podél základů. Izolování základu stěny do výše, kam až budete chtít dát obklad (sokl), nebo jen sokl nahodit (odborník řekne isolaci, taková černá s puntíky). Dále založením drenážní hadice (tlustá žlutá) do spádu kolem celého domu, zasypání hrubým štěrkem a jemnějším a posléze přidat okapový chodník. Možná, že ve Vašem případě by bylo lepší nedokončit zásyp a dát tam rošty na vsakování povrchové vody. To závisí na převisu střechy a předpokládám, že okapy a svody jsou v pořádku. Důležité je ve Vašem případě, abyste byly s okapovým chodníkem, nebo rošty asi 5 - lépe 10 cm po úrovní podlahy v přízemním bytě. Máte-li dost vysoké stropy, můžete zvednout podlahu nad úroveň terénu. Pokud máte podél stěn v bytě zpátečku ústředního topení, nezbývá než čekat na ústup vlkostí ze zdí. Nebude to hned, třeba i rok. Rozhodující je samozřejmě stav zdiva, tlouštka, kámen, cihla, dle stáří domu.

Tak takhle jsme začínali s 80 kamennou stěnou (30+30 zdivo kámen-cihla a střed vysypanej co kde bylo) a s plísní a shnilejma podlahama.

Dál, podlahy v místnostech..., tenkrát jenom linoleum ode zdi ke zdi a kousek výš na stěnu - nasypat kámen - hrubý štěrk a zalít řídkým betonem - prošlapat v holinkách a po zavadnutí vrstvu na vyrovnání (žádná nivelační hmota, stěrka či co, srovnat prknem do roviny a fartáčem utáhnout). Na vrch potom černá guma pod linoleum, vše lepené i s linem na vrch.

Další zateplování Vám dobře poradí ostatní, je tu spousta dobrých rad, ale nutno si vybrat podle vlastních podmínek.

jakmile neuděláte dodatečnou hydroizolaci, tak nic nepomůže, Ostatní je jen kosmetické odstranění.

 

jabraka*

0x

Obávám se,že jediný způsob,jak se tohoto problému zbavit,je zateplení domu zvenčí.Plíseň se tvoří tam,kde je vlhko.Pokud vlhkost nevzlíná ze základů,je to záležitost srážení vlhkosti při prochlazení zdí.Druhá rada,hodně topit a větrat,aby se snížila relativní vlhkost vzduchu v místnosti.Třeba i umístit malý větráček,který by zvýšil cirkulaci vzduchu hlavně za nábytkem.Savo a další prostředky,stříkané na plesnivou zeď je až to poslední,co je potřeba udělat.

JABRAKA

 

ladislavc

0x
Dobrý den, je to způsobeno kondenzací vlhkosti na studených stěnách, máte tam tepelné mosty. Mám pro Vás řešení, tepelně izolační nátěr na bázi nanotechnologie, který zabrání kondenzaci a zárověň Vám ušetří náklady spojené s vytápěním. Cena za 3 ,9 l je 3990,- a vystačí cca na 24m2 plochy. Tyto problémy, které máte ve starém domě se dají velmi dobře tímto nátěrem vyřešit. Pokud máte zájem mohu Vám jej zaslat na dobírku kontaktujte mě na mail : Ladislav.cendelin@seznam.cz nebo na tel. 777793410 .

 

jabraka*

0x

Pavlo,proboha jen nenalete na nějaké reklamní taháky,nastrkáte jim peníze a výsledek žádný,záruka žádná.Skutečně je pro vás jediná pomoc to,co tu všichni radili nezištně.

JABRAKA

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]