Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, co si o tom myslíte? Mě se to zdá velmi zajímavé řešení: akiretherm.cz/... Díky za názory.
Pro martincakl: nerozumím tomu "zamerne spatnych "vypoctu”" a "zcela špatných čísel", kde je chyba? Kde jsou špatné výpočty? Rekuperace vzduch - vzduch pracuje s daleko nižšími teplotami za daleko složitějších konstrukčních podmínek a funguje, proč by toto nemělo? Vysvětlete to. Díky.
Tak se podívejme na webové stránky z Vašeho odkazu:
Výrobce říká že:
- z celkové spotřeby vody činí spotřeba teplé vody až 60%
Ne...to není pravda, spíše to je 30-40% to je velmi významný rozdíl proti tomu co tvrdí výrobce
- průměrná rodina spotřebuje ročně 96 000 litrů teplé vody
Nikoliv, průměrná rodina 5 osob má spotřebu při troše šetření a sprchování 150l vody teplé 60stc/den tedy 54750l...ne tedy 96000l
- instalací rekuperační jednotky AKIRETHERM můžete ušetřit ročně 12 000 až 15 000 Kč
Ani omylem...protože na ohřev 54750l vody za rok je potřeba 3394,5kWh energie...
To znamená že při ceně 2,3Kč/kWh je to 7807Kč (v případě přímotopné el.sazby) nebo při ceně 1,85Kč/kWh je to 6279,8Kč (v případě ohřevu vody plynem).
Pak si nechám vyprávět o úspoře 12-15tis Kč/rok...
Reálně by to při 40% účinnosti zařízení mohlo být max.3123Kč/rok..a kdepak máme těch 12-15tis?
- při předpokládaném ročním nárůstu cen energií se tato investice vrátí cca za pět let
Tak to jsem asi blbec...ale pokud zařízení stojí 129 600Kč...a ročně z něho získám cca 3123Kč, pak je návratnost 41,5 roku..
To je vážně bomba..
A to pominu, že by ta čísla výrobce nesouhlasila ani kdybych nechal jeho původní hodnoty
V případě instalace jak vnitřní, ale zejména venkovní jednotky by vše bylo ještě složitější...a do návratnosti by se muselo počítat daleko více věcí, jako jsou paralelní potubí kanalizace, vodovodu...případné výkopové práce a montáž zařízení...atd atd.
Mimochodem, jak budete tento zázrak čistiti? Dokážete si představit jak to uvnitř zařízení bude vypadat za rok...dva tři?
Já ano..
A pak jsou tam ještě další věci...a není jich málo, o kterých už se mi ani nechce psát...
Dobrý den, z jakých zdrojů jste čerpal? Já oslovil několik známých bydlících v panelácích, bytových a rodinných domech a protože mají všichni měřáky, tak mám k dispozici skutečná naprosto reálná čísla a musím říct, že výrobce Akire má pravdu. Nakonec toto může udělat úplně každý, jednoduše se poptat a zjistit si reálné spotřeby, nehledě na to, že jistě zná spotřebu vlastní. Je jasné, že když data zprůměrujeme, tak se musíme dívat na vzorek, ze kterého jsme data čerpali. Jinou spotřebu teplé vody budou mít dva důchodci a jinou pětičlenná rodina s malými dětmi, někdo se sprchuje dvakrát denně, někdo jednou za týden, někde běží pračka a myčka denně, jinde jednou týdně..., těch proměnných je celá řada. A to nemluvím o hotelích a ubytovacích zařízeních, kde je spotřeba teplé vody permanentní a určitě nevěřím tomu, že nějaký host šetří.... Sníženou sazbu na elektřinu taky nemá každý a co teprve ti, kteří mají předražené centrální zdroje? Oddělit odpady v paneláku se stoupačkovou šachtou je sranda, a pokud mají třeba vlastní kotelnu a získané teplo využijí k předehřevu vody před vstupem do kotle, tak žádné další vodovody nejsou přece třeba. Čištění myslím zvládne standardní přípravek na čištění odpadů.
Já to vidím tak, že lidi v rodinném domě si mohou vybírat prakticky z celé škály nabídky produktů na úspory a záleží jen na možnostech a podmínkách, horší to ale mají v panelákách a bytových domech, ti si těžko pořídí tepelné čerpadlo, solární či fotovoltaické články a právě pro tyto lidi je to ve srovnání se vším ostatním ta nejlepší varianta.
Bože...také jsem bydlel v paneláku nějaký rok...také s vlastními měřiči...a prckem...od jeho narození až do 4 let než jsem se s rodinou přestěhoval do RD...kde mám také měřáky na veškeré energie, plus dělám v oboru TZB jako projektant 22 let.
Sníženou sazbu elektřiny má minimálně každý, kdo ohřívá vodu el.proudem...(alespoň v době nižšího tarifu samozřejmě, ale o ten nám jde).
Oddělit odpady v paneláku není zase taková sranda..., protože by muselo být zřízeno druhé svislé odpadní potrubí...což je náročnější nejen na místo, ale i na peníze.
Mimo to začalo se tady povídat o RD...nikoliv o paneláku. Je ale jasné, že čím větší dům, tím větší by nádrž musela být, pokud pro 4-5 osob v RD je nádrž 380l, pak pro panelák by to muselo být velmi výrazně více, tedy cca od 9m3...(panelák 24 bytů) až po 16m3 v případě větších bytových domů...
Právě pro panelový dům by v tomto případě byla zcela jistě výhodnější varianta se solárním ohřevem na střeše...
Ale už se mi to vážně nechce rozepisovat...jsou tam další věci, které bych musel zase popisovat...a vysvětlovat...
Když si vezmete, že v RD s 5 osobami, který je vytápěný elektrokotlem...ohřev vody je v el.ohřívači...veškeré vaření je také na el.desce...je roční faktura 29tis Kč...Jak mohu ušetřit 12-15tis jen v ohřevu vody?
Je to NESMYSL...
Plus ještě dalších pár nesmyslů včetně měření kalorimetrem...co výrobce nabízí (ovšem raději za patřičný příplatek).
Zádrhel je i ve schématu zapojení zařízení...atd.
A už vážně dost...Je tam prostě tolik zjevných nejasností...a záměrných nepřesností až lží, že mi to jen zvedá puls...
Kolik by asi tak stál solární ohřev na střechu paneláku?
Jaká by byla jeho efektivita když vezmeme v úvahu využitelnou plochu střechy a počet bytových jednotek?
Zádrhel ve schématu zapojení, kde, jaký?
Píšete o lžích ale odmítáte je popsat, takže to na mě dělá dojem, že jen čeříte vodu, protože Vám došly argumenty.
V brzké době prý mají být na webu fotky z prvních realizací a výsledky měření, jsem na to moc zvědav.
P.S. Nejsem projektant, ale v tom paneláku bych to neřešil jednou velkou jednotkou, ale dvěma třemi stávajícími
Tak pro výrobní podnik kde neustále teče teplá voda, tak asi nějaký přínos mít bude.
Pro domácnost prakticky nepoužitelné.
Zajímavá je ale rekuperace třeba pro sprchu (například něco jako toto )
requied:
čekal jsem, že s tím někdo přijde..a ani jsem nečekal dlouho
Tohle zařízení přímo pod sprchu něco málo energie ušetřit může, ale nic extra zázračného to také nebude.
Osobně bych si to pod sprchu nedal...už kvůli zanášení...a nutnému čištění (1x za 6 měsíců, tomu bych nevěřil ani omylem).
Ano, z těchto dvou možností je ta druhá při promyšleném způsobu zapojení...a dalších více "ale" alespoň "mírně" použitelná v praktickém životě běžného RD. Nicméně skákat radostí se ani u tohoto "vynálezu" zrovna nemusí
Dobrý den, co jsem četl na uvedených stránkách mi řešení přijde jako výborný nápad, který má možnost určitě uspořit. Proč ta nedůvěra? Proč myslíte, že účinnost nebude znatelná pro RD?
Ano, jedná se o první variantu. Technicky mi to přijde velice jednoduché oproti tepelným čerpadlům, které mi prozatím byly nabídnuty. Zajímavé mi to přijde i investičně. Číslům moc nerozumím, tolik problematiku spotřeby teplé vody lidí neznám. Ale pokud tomu dobře rozumím, když už si vodu jednou draze ohřeju, proč to teplo nějak částečně nevrátit zpět. Znáte jiný výrobek, který to dokáže? Pokud mi sem napíšete pár bodů z technické stránky budu rád a jen pro info, kde máte kancelář?
Zdravím. děkuji za odkaz na tyto stránky. Celý den makám , tak se potřebuji aspoň večer nějak pobavit a rozveselit. Je to velice zajímavé řešení , které by šlo ještě vylepšit tak , že by se ta voda zokruhovala . Tím by ti vlastně jednou ohřátá voda stále běhala dokola a tím ten výměník neustále ohřívala. Někde se tomu myslím říká perpetum-mobile. Jestli už přemýšlíš o něčem takovým , tak si dej solární ohřev vody . Finančně půjdeš na půlku a nebudeš se potom muset aspoň kopat do hlavy.
Docela chápu , že to Martina vytočilo. Je v tomto oboru profík , tak že to vidí ještě trošku jinýma očima než my ostatní.
to Martincakl: Jindřichův Hradec mám docela z ruky. Nějak na to nespěchám, tak stačí napsat až budete mít čas.
to instalater: Dobrý den, děkuji za doporučení. Modifikace jednotky zřejmě budou individuální. Vzhledem k poloze objektu u mě ztrácí solární kolektor smysl. Slunečním paprskům brání okolní les a v zimě účinnost ještě klesá.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.